Parowar Zelmer ZSC1100V (37Z010)

Ocena

Wraz z popularyzacją zdrowego trybu odżywiania, przyszła moda na parowary. To kilkupiętrowe urządzenia, dzięki którym możemy przygotować zdrowe, bogate w wartości odżywcze i niskokaloryczne posiłki. Parowary to wielofunkcyjne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Możemy bowiem nie tylko przygotowywać warzywa na parze, ale także ryby, mięsa i produkty sypkie, takie jak ryż lub kasza. W tych urządzeniach, które zostały wyposażone w kilka pięter mamy możliwość przygotowania wieloskładnikowego obiadu.  Jednym z takich sprzętów, któremu warto przyjrzeć się bliżej, jest parowar Zelmer 37Z010.

Urządzenie do gotowania na parze Zelmer 37Z010

Zelmer 37Z010 ma on moc 900 W i perłowo-fioletowy kolor. Podstawa wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze szarym. Jest to sprzęt o prostej, klasycznej budowie, więc jego obsługa na pewno nie przysporzy nam kłopotu. Sprawdź cenę parowaru Zelmer 37Z010.

Zelmer ZSC1100V (37Z010)

Zalety i wady parowaru Zelmer 37Z010

Zalety Wady
 • Ładny design i kolorystyka
 • Przystępna cena
 • Szybkie czyszczenie
 • Łatwy montaż i demontaż
 • Bardzo łatwa obsługa
 • Rozbudowana instrukcja obsługi
 • Doskonały smak przygotowywanych posiłków
 • Brak

Urządzenie nie ma wad. Można zatem powiedzieć, że całkowicie spełnia swoją funkcję. Przygotowane potrawy są smaczne i ciepłe, a obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Z czasem, gdy nabierzemy wprawy, współpraca staje się jeszcze bardziej przyjemna.

Wyposażenie parowaru Zelmer 37Z010

Decydując się na Zelmer 37Z010, w zestawie otrzymamy:

 • Pokrywa z otworami na parę
 • Pojemnik na produkty, np. na ryż lub zupę
 • Górna miska parowa o pojemności 3,4 litra
 • Środkowa miska parowa o pojemności 2,6 litra
 • Dolna miska parowa o pojemności 2,5 litra
 • Tacka ociekowa – podczas wyciągania tacki w celu jej opróżnienia, musimy być ostrożni, bo woda w niej zebrana wciąż może być gorąca. Nawet gdy pozostałe elementy są już ochłodzone.
 • Miejsce na zioła i przyprawy – jest to ciekawy dodatek, ale nie musimy dodawać do pojemnika ziół i przypraw, jeśli nie mamy na to ochoty.
 • Zbiornik wody z zespołem grzejnym o pojemności 1,2 litra
 • Dyfuzor pary
 • Przycisk umożliwiający włączanie i wyłączanie
 • Przycisk wyboru: utrzymywanie temperatury
 • Przycisk wyboru trybu: mięso/jajka
 • Przycisk wyboru trybu: warzywa/ryby
 • Przycisk wyboru trybu: kurczak/ryż
 • Przycisk wyboru trybu: zupa
 • Regulator czasu gotowania z wyświetlaczem
 • Minutnik
 • Podstawka na jajka
 • Kabel zasilający
 • Wskaźnik poziomu wody – woda nie powinna przekraczać poziomu oznaczonego jako maksymalny.
 • Instrukcja obsługi w języku polskim, karta produktowa i karta gwarancyjna (24 miesiące).

Urządzenie ma 3 poziomy o łącznej pojemności 8,5 litra. Ciekawa kolorystyka sprawia, że parowar doskonale prezentuje się na kuchennym blacie. Przed przystąpieniem do pracy trzeba usunąć wszelkie naklejki z urządzenia i umyć pokrywę, miski, tackę ociekową i dyfuzor pary. Po osuszeniu możemy złożyć urządzenie i rozpocząć gotowanie.

Ciekawym dodatkiem, który znajdziemy w instrukcji obsługi, są liczne tabele z informacjami, które ułatwią nam gotowanie. Dowiemy się jaki czas i temperaturę ustawić podczas gotowania poszczególnych dań, a także jakich przypraw użyć, by wydobyć z przyrządzanego produktu jak najwięcej aromatu i smaku. Oczywiście wszystkie podane dane to sugestie. Od nas zależy, czy zastosujemy się do tych wskazówek. Kliknij by kupić parowar Zelmer 37Z010.

Jak korzystać z parowaru Zelmer 37Z010

Parowar powinien stać na stabilnej powierzchni. Najlepiej z daleka od pokrytych tapetą ścian lub wiszących szafek kuchennych. Pod wpływem pary mogą bowiem ulec odkształceniu. Wodę nalewamy do przeznaczonego do tego pojemnika. Znajduje się w nim podziałka z poziomem oznaczonym jako minimalny i maksymalny. Ilość wody nie powinna przekraczać poziomu maksymalnego. Mamy możliwość uzupełniania wody w trakcie gotowania, jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność. Wówczas wodę wlewamy przez wlew wody. Na zbiorniku wody umieszczamy tackę ociekową. Musi leżeć płasko na pojemniku. Na tacce ociekowej, w miejscu na przyprawy i zioła możemy położyć suszone lub jeśli posiadamy, świeże zioła, aby przygotowane potrawy miały ładny aromat i lepszy smak. Jeśli zastosujemy zioła takie jak kolendra, tymianek, bazylia, koperek, curry, kminek, czosnek, to nie ma konieczności dodawania już soli. Tacka ociekowa to część, którą możemy używać nawet wtedy, gdy nie umieścimy w niej żadnych przypraw.

Zelmer 37Z010 ZSC1100V

Przygotowane uprzednio produkty wkładamy do misek gotujących. Te produkty, które wymagają dłuższego gotowania najlepiej umieścić w dolnej misce. Wszystkie produkty powinny być dokładnie umyte i położone luźno w miskach. Tylko wtedy para będzie mogła swobodnie krążyć i dotrzeć do każdej części przygotowywanej potrawy. Do zbiornika z wodą nie można wsypywać soli, przypraw, ziół ani wlewać rosołu lub wina. W skrócie nie dodajemy niczego oprócz czystej wody z kranu. Gdy włożymy wszystkie produkty, to ustawiamy miski na zbiorniku z wodą i przykrywamy parowar pokrywą. Nie ma konieczności zakładania wszystkich misek parowych, jeśli przygotowujemy niewielki posiłek. Można założyć 1,2 lub 3 miski.

Gotowanie ryżu w parowarze Zelmer 37Z010

Parowar może być stosowany także do przygotowywania ryżu. Aby go przygotować, musimy go wsypać do specjalnego pojemnika na ryż, który znajdziemy w zestawie i nalać do niego wody. Następnym krokiem jest włożenie tego pojemnika do miski parowej. Możemy także przygotować jajka. Układamy je na podstawce do jajek i umieszczamy w misie parowej, podobnie jak ryż. Bez względu na to, jakie danie przygotowujemy, po podłączeniu urządzenia do zasilania rozlega się sygnał dźwiękowy i sprzęt przechodzi w tryb gotowości. Naszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego programu gotowania. Podczas przyrządzania potraw nie można dotykać obudowy zbiornika wody, pokrywy, ani misek parowych. Elementy te są bardzo gorące. Nie warto też przenosić urządzenia w trakcie pracy, może to skutkować poparzeniem.

Funkcje parowaru Zelmer 37Z010

Parowar Zelmer 37Z010 to wszechstronne urządzenie, dzięki któremu możemy przygotować różnorodne dania. Ma kilka ciekawych funkcji, które warto poznać, jeszcze zanim przystąpimy do gotowania. Oto one:

 • Funkcja utrzymywania temperatury – po 20 minutach w tym trybie, parowar się wyłącza.
 • Możliwość uzupełniania wody w trakcie pracy – jeśli gotowanie trwa długo i zauważymy, że poziom wody w naczyniu spadnie poniżej poziomu minimalnego, to musimy dolać wody. Jeśli nawet nie zauważymy, że poziom wody znacznie się zmniejszył, to zostaniemy o tym poinformowani sygnałem dźwiękowym. Zostaje on przerwany, gdy poziom wody w zbiorniku przekroczy poziom oznaczony jako minimalny.
 • Dwustopniowe zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • 5 automatycznych programów gotowania
 • Automatyczne wyłączanie urządzenia – parowar wyłącza się automatycznie, gdy jest podłączony do sieci i zostawiony bez nadzoru.
 • Możliwość modyfikowania czasu gotowania – interesującą nas wartość ustawiamy za pomocą pokrętła.

Jest to urządzenie, w którym możemy przygotować mięso, jarzyny, ryż, zupę, ryby lub jajka. Nie musimy się martwić, że przygotowany przez nas posiłek szybko ostygnie. Kliknij by porównać ceny parowaru Zelmer 37Z010.

Zelmer 37Z010 parowar

Dzięki funkcji podtrzymywania temperatury, przygotowane danie zawsze ma idealną temperaturę. Podczas korzystania z tej funkcji najlepiej ustawić czas na 10 minut. Lepiej go nie przekraczać, jeśli nie chcemy, by danie było przesuszone. Wpływa to bowiem na smak i ogólne zadowolenie z efektu gotowania. Nie dla wszystkich potraw, czas przygotowywania jest taki sam. Z czasem dojdziemy w tym zakresie do wprawy, zanim jednak do tego dojdzie, warto opierać się na sugerowanym czasie przygotowywania poszczególnych dań. I tak np. gdy przygotowujemy rybę lub warzywa, to możemy ustawić minutnik na 20 minut, a gotując zupę na 60 minut. Sugerowany czas gotowania interesujących nas produktów znajdziemy w tabelce umieszczonej w instrukcji obsługi. Warto się z nią zapoznać.

Obsługa parowaru Zelmer 37Z010

Za każdym razem, gdy wybieramy program, z którego chcemy skorzystać, rozlega się sygnał dźwiękowy i przycisk wybranego trybu zaczyna migać. Na wyświetlaczu możemy wówczas zauważyć czas, który pozostał do zakończenia czasu gotowania. Możemy w dowolnej chwili zmienić tryb gotowania poprzez naciśnięcie przycisku  aktualnego trybu, a następnie jednokrotne naciśnięcie nowo wybranego trybu. Możemy także dowolnie regulować czas gotowania.

W tym celu należy przekręcać timer w prawo, w celu zwiększenia czasu, lub w lewo, jeśli chcemy go skrócić. Każdy pojedyncze przekręcenie timera powoduje wzrost lub zmniejszenie czasu o 1 minutę. W tym modelu maksymalny czas gotowania to 99 minut. Gdy ustawiony czas dobiegnie końca, to usłyszymy dwukrotny sygnał dźwiękowy, a parowar przejdzie automatycznie w tryb podtrzymywania ciepła. W tym czasie przycisk utrzymywania temperatury miga. Po 20 minutach w tym trybie urządzenie wydaje pięciokrotny sygnał dźwiękowy i automatycznie się wyłącza. Podczas ściągania mis warto zachować szczególną ostrożność, natomiast, gdy mamy zamiar mieszać lub przekładać produkty w misie, to najlepiej korzystać z akcesoriów z długą rączką.

Parowar Zelmer 37Z010

Warto pamiętać o tym, że gdy gotujemy produkty w górnej misce parowej, czas potrzebny do ugotowania potrawy jest dłuższy. Na tym poziomie temperatura jest bowiem niższa. Zadowalające rezultaty uzyskamy, gdy produkty, które wkładamy do misek, są mniej więcej tej samej wielkości. Podczas układania produktów najlepiej większe produkty układać na dole, a mniejsze na wierzchu, czyli warstwowo. Gdy gotujemy dużą ilość produktów za jednym razem, to warto je co jakiś czas mieszać. Parowar ten nie nadaje się do przygotowywania mrożonego mięsa, owoców morza lub drobiu. Zanim będziemy gotować te produkty, musimy je uprzednio rozmrozić. Kup teraz Zelmer 37Z010.

Czyszczenie parowaru Zelmer 37Z010

Czyszczenie tego sprzętu nie jest kłopotliwe. Należy pamiętać, żeby zbiornika na wodę z elementem grzejnym nie zanurzać w wodzie. Miski i tackę ociekową możemy myć ręcznie pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. W zbiorniku na wodę po około 3 miesiącach regularnego użytkowania może pojawić się kamień. Dzieje się tak, gdy w domu mamy twardą wodę i jego ilość, jest uzależniona właśnie od jej stopnia twardości. Żeby urządzenie długo nam służyło, musimy regularnie usuwać kamień. Do odkamieniania możemy używać octu.

Czy kupić parowar Zelmer 37Z010

Parowar Zelmer 37Z010 jest przede wszystkim funkcjonalny. Mając go w swojej kuchni, na pewno nie będziemy narzekać na nudę i brak kolorów na naszym talerzu. Spora pojemność mis sprawia, że możemy przygotować za jednym razem wieloskładnikowy posiłek dla całej rodziny, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. Warto zainteresować się tym sprzętem i zmienić swój styl odżywiania na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
9 − 6 =