Jaki multicooker kupić

Ocena

Multicookery z powodzeniem zdobywają polskie kuchnie, i wyręczają polskie gospodynie i gospodarzy. Ich genealogia sięga lat 50tych, kiedy to zabiegani Japończycy opracowali zmyślne, automatyczne urządzenia do gotowania ryżu. Od tego czasu, pomysł przebył długą drogę technologicznego doskonalenia, aż do obecnej postaci wielofunkcyjnego, inteligentnego urządzenia kuchennego. W tej postaci multicooker występuje od niedawna, niemniej szybko osiąga coraz lepsze wyniki sprzedaży. Czy sprawdzi się także w Twojej kuchni?

Co jest podstawą obecnego sukcesu multicookerów

Multicooker to łatwe w użyciu urządzenie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Zobaczmy co jest tajemnicą sukcesu tego typu urządzeń do gotowania.

 1. Po wybraniu programu i nastawieniu czasomierza, urządzenie pracuje automatycznie, nie wymagając nadzoru. Tym samym uwalnia Cię od bezproduktywnego stania w kuchni, mieszania składników łyżką, w trakcie którego może poparzyć Cię para, i pilnowania by kipiące mleko nie zalało płyty kuchenki. Dzięki inteligentnym procesorom bez problemu możesz nastawić urządzenie, i wyjść z domu na spacer, po powrocie posiłek będzie już gotowy.
 2. Multicooker to także duży zysk w kwestii bezpieczeństwa: elektryczne zasilanie eliminuje zagrożenia związane z gazem, a automatyzacja nie dopuści do przypalenia, lub nawet pożaru, co może się zdarzyć, gdy zapomnimy wyłączyć palnik. Pożywienie jest przygotowywane pod przykrywką, nie musisz więc obawiać się że tłuszcz pryśnie Ci w oko podczas mieszania.
 3. Ze względu na swoją wielofunkcyjność, multicookery mogą zastąpić cały szereg urządzeń: garnek, patelnię, piekarnik, frytkownicę, parowar, szybkowar, i wiele innych. To przede wszystkim oszczędność tak cennego miejsca w naszej kuchni – wreszcie będziemy się mogli po niej poruszać swobodnie. Ale oszczędzimy w ten sposób również pieniądze: nie będziemy musieli kupować wszystkich tych drogich, specjalistycznych urządzeń osobno, ponadto niektóre multicookery zużywają do 10 razy mniej prądu niż kuchenka z piekarnikiem! Wreszcie, dla niektórych najważniejsza jest możliwość zredukowania czasu spędzonego na zmywaniu, zamiast sześciu garnków martwi nas już tylko jedno naczynie.


Sprawdźmy teraz jakie zalety i wady posiadają multicookery.

Poznaj zalety i wady multicookerów

Zalety Wady
 • Mnogość funkcji
 • Mobilność- posiadają wygodną rączkę
 • Szybka i łatwa praca urządzenia
 • Pobierają zazwyczaj mniej prądu niż kuchenki i piekarniki
 • Bezpieczne użytowanie- posiadają zawory na ujście pary
 • Na zewnątrz nie wydostają się zapachy
 • Do urządzenia dołączane są książki kucharskie dedykowane multicookerom
 • Mniej naczyń do mycia
 • Brak możliwości podejrzenia na jakim etapie jest gotowana potrawa
 • Możliwość korzystania wyłącznie z programów dedykowanych multicookerom

Łatwość obsługi może pozwolić na bezpieczne użytkowanie nawet przez dzieci, np. gdy konieczne jest samodzielne odgrzanie obiadu, lub ugotowanie makaronu. Dla początkujących kucharzy, multicookery mogą otworzyć furtkę do bardziej rozbudowanych potraw. Dzięki wielofunkcyjności będziemy mogli w jednym naczyniu np. przygotowawczo podsmażyć mięso, zanim przystąpimy do pieczenia. W tradycyjnej kuchni wiązałoby to się z brudzeniem wielu naczyń. Na pewno trudniej będzie nas wówczas zniechęcić do przygotowywania bardziej złożonych potraw.  Podobnie, będą wielkim udogodnieniem dla osób starszych, którym może zdarzyć się nie dopilnować przygotowywanej potrawy, lub mieć trudności ze zmywaniem dużych ilości naczyń. Ceny takich urządzeń rozpinają się od ok. 200 złotych, do powyżej 1000 PLN.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze multicookera

Zastanawiasz się czy multicooker sprosta Twoim wymogom? Zwróć przede wszystkim uwagę na pojemność misy, jeżeli gotujesz dla całej rodziny, wybierz model powyżej 4 litrów. Moc urządzenia wpłynie na prędkość przygotowywania potraw, 900 Watt to rozsądne minimum, jeżeli będziesz korzystać z multicookera codziennie. Pamiętaj, że im większa pojemność, tym większa moc jest konieczna do jej skutecznego ogrzania, dlatego jeżeli gotujesz tylko dla siebie, wybierz mniejszy i bardziej poręczny model.

jaki multicooker wybrac

Jeżeli dysponujesz zmywarką, możliwość mycia w niej misy będzie dużym atutem, który pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej czasu. Zwróć także uwagę na pokrycie misy: nieprzywierające powierzchnie to standard, ale występować mogą one w różnych opcjach jakościowych, najlepsze będą te z powierzchnią z marmuru. Na większość urządzeń możemy się spodziewać gwarancji sięgającej 2 lat.

Jakie funkcje oferuje multicooker

Każdy multicooker może gotować, smażyć i piec. Najczęściej będzie to robił poprzez wachlarz programów, takich jak gotowanie ryżu, makaronu, kasz, smażenie mięsa, duszenie warzyw.

jaki multicooker kupic

Istotna może być funkcja precyzyjnego dostosowania parametrów tychże programów do własnych potrzeb. Oto bardziej zaawansowane funkcje, jakie mogą Cię zainteresować:

 • Funkcja podtrzymywania ciepła pozwoli uniknąć niezdrowego odgrzewanie obiadu w mikrofalówce. Zbliżona do niej jest funkcja opóźnionego włączania urządzenia. Jeżeli masz napięty i nieprzewidywalny grafik, mogą Ci się one przydać. Warto jedynie zwrócić uwagę na ograniczenia czasowe, jedne modele oferują np. zaledwie 2 godziny, inne zaś pozwalają 24-godzinne ustawienie minutnika.
 • Niektóre multicookery oferują gotowanie szybkowarowe. Technika ta polega na zastosowaniu wysokiego ciśnienia, aby podwyższyć temperaturę, w jakiej wrze woda. Oszczędza ono czas i energię, ale w trakcie gotowania nie można otwierać pokrywy, nie wykorzystamy go więc do przygotowywania dań, których składniki dodajemy w różnym czasie.
 • Na pewno korzystna jest opcja gotowania na parze. Jeżeli chodzi o wartości odżywcze: witaminy i mikroelementy nie wypłukują się wtedy do wody, w której zanurzalibyśmy produkty, oraz nie jest tu konieczne stosowanie tłuszczów, jak ma to miejsce w wypadku smażenia. Technika ta jest ceniona również ze względu na jej walory smakowe.
 • Są też takie urządzenia, które pozwalają na przygotowywanie domowego jogurtu, fondue, smażenie frytek lub wypiekanie chleba. Inne pozwalają nawet na zdalną kontrolę multicookera poprzez zintegrowanie go z naszym smartfonem. Jeżeli jednak nie są to funkcje, które znajdą zastosowanie w Twojej kuchni, to lepiej nie przepłacać, albo wybrać model o bardziej dopasowanej do potrzeb specyfikacji.

multicooker

Jak jest zbudowany multicooker

Multicooker składa się z:

 • Bazy, w której spoczywa grzałka i gdzie umieszczamy misę. Tutaj warto przede wszystkim sprawdzić jakość wykonania, oraz czy obudowa nagrzewa się w trakcie pracy urządzenia. Istotna może być także czytelność wyświetlacza, oraz wykonanie przycisków, najlepiej by były to dotykowe membrany, aby uniknąć zabrudzenia szczelin fragmentami pożywienia. Sporym atutem jest możliwość płynnej regulacji temperatury i czasu gotowania. Każdy multicooker posiada funkcję automatycznego wyłączania grzałki, dzięki czemu nie grozi nam pożar.
 • Misy pokrytej powłoką nieprzywierającą, przykrytej pokrywką. Dzięki tej ostatniej nie musimy się martwić o kipienie, czy opryskanie rozgrzanym olejem lub oparzenie parą. Pokrywka chroni przed uciekaniem ciepła, zapachów (np. towarzyszących gotowaniu kapusty) i pryskających cieczy. Niektóre modele są przezroczyste, a więc pozwalają na obserwację przygotowywania potrawy, inne mogą zaś ułatwić dodawanie składników w trakcie pracy urządzenia. Należy pamiętać o tym, by dbać o czystość i drożność kanałów i zaworów odprowadzających parę.

ksiazka kucharska multicooker

W niektórych zestawach spotkamy także akcesoria dołączone do urządzenia, mogą to być miarki, chochelki, mieszadełka, czy koszyczki do gotowania na parze. Czasem, producenci dodają do pudełka książkę kucharską, w której zawarte są przepisy wykorzystujące programy ich urządzenia, tego typu dodatki należy raczej traktować z przymrużeniem oka.

Ranking multicookerów

Ponieważ multicookery są na polskim rynku względnie nowym produktem, przygotowaliśmy poniższe zestawienie sześciu modeli urządzenia, które powinno dać Ci pewną orientację w zakupach, polecić modele szczególnie dobre, i odradzić te, które nie są warte swojej ceny.

Multicooker PHILIPS HD 3037/70 może pochwalić się 12 programami gotowania, dużą pojemnością misy – 5 l, którą ogrzewa grzałka o mocy 980 W. W kwestii bardziej wyszukanych funkcji, mamy tu do czynienia z systemem zapewniającym równomierne podgrzewanie jedzenia, możliwością utrzymywania ciepła do 24 godzin, oraz mycia misy w zmywarce. Multicooker został wyprodukowany przez dobrze znaną markę Philips, nic dziwnego, że cieszy się dobrymi opiniami w Internecie. Wszystko to można nabyć poniżej 400 złotych. Sprawdź aktualną cenę multicookera PHILIPS HD 3037/70.Multicooker PHILIPS HD 3037/70

Multicooker Ariete 2941 to multicooker produkcji włoskiej. Pochodzi z podobnej półki cenowej (zapłacimy za niego koło 450 złotych), a także przypomina z wyglądu powyżej opisanego Philipsa. Misa o pojemności 5 litrów jest pokryta powłoką ceramiczną, i ogrzewana 900-watową grzałką. W kwestii oferowanych funkcji również jest bardzo zbliżony do Philipsa: 10 programów, zestaw do gotowania na parze, ogrzewanie 3D, możliwość utrzymywania ciepła, i opóźniania startu do 24 h. Kliknij by poznać pełną recenzję tego modelu. W porównaniu z Philipsem, Ariete wypada nieco blado, trudno wskazać na co idzie dodatkowe 100 złotych. Sprawdź aktualną cenę multicookera Ariete 2941.Multicooker Ariete 2941

Warto zwrócić szczególną uwagę na multicooker Redmond Rmc-M90e, ponieważ firma, która go wyprodukowała słynie właśnie z tego typu urządzeń, można więc liczyć na jej doświadczenie w zakresie produkcji wielofunkcyjnych sprzętów kuchennych. Posiada 860 W mocy, oraz 5-litrową misę, którą możesz bez obaw włożyć do zmywarki. Oferuje opcję wolnowaru – długotrwałego gotowania w niskiej temperaturze, a także specjalny program dla pieczenia pizzy, lub sterylizacji gryzaków, smoczków i butelek. Istnieje także możliwość własnoręcznego wybrania czasu trwania i temperatury gotowania. Plastikowa obudowa nie nagrzewa się w trakcie pracy, co czyni urządzenie przyjazne młodszym użytkownikom. W jego przypadku również można mówić o renomie wśród internautów. Kupno Redmonda wiąże się z kosztem rzędu 600 złotych. Sprawdź aktualną cenę multicookera Redmond Rmc-M90e.multicooker Redmond Rmc-M90e

Słoweński multicooker GORENJE MCB6BA EU oferuje 1000 W grzania, ogromną misę o pojemności 6 l, oraz 9 programów gotowania, w tym program wolnowaru i gotowania na parze. Pozwala na gotowanie pod ciśnieniem, opóźniony start gotowania i utrzymywanie ciepła. Producent chwali się także ośmiopoziomowym systemem zabezpieczeń, oraz łatwym zdejmowaniem pokrywy misy. Zapłacimy na niego ok 550 złotych. Wydaje się, że w takim pułapie cenowym mógłby zaoferować nam coś więcej poza dużymi liczbami w specyfikacji technicznej. Sprawdź aktualną cenę multicookera GORENJE MCB6BA EU.multicooker GORENJE MCB6BA EU

Multicooker Eldom MFC2000 Perfect Mix, sprzęt polskiej produkcji, musisz wydać już powyżej 1000 złotych. Posiada wbudowany zestaw do gotowania na parze, zaś pokrywka jest wyposażona w specjalny otwór ułatwiający dodawanie składników w czasie pracy urządzenia. Na uwagę zasługuje tu wbudowane ostrze, pozwalające siekać, blendować lub miksować produkty, co czyni z urządzenia połączenie multicookera z robotem kuchennym. Niestety, mimo mocy grzałki na poziomie 1000W urządzenie posiada zaledwie dwulitrową misę. Kliknij by poznać wszystkie funkcje tego modelu. Z tego względu cena modelu wydaje się mocno wygórowana, i jeżeli nie szukamy produktu mocno oryginalnego, nie powinniśmy sobie nim zawracać głowy. Sprawdź aktualną cenę multicookera Eldom MFC2000 Perfect Mix.Multicooker Eldom MFC2000 Perfect Mix

Wydaje się, że o ile nie zależy nam na ekstrawaganckich funkcjach, zarówno w półce cenowej ok 400, jak i tej powyżej 500 złotych, możemy dostać solidne i markowe urządzenia. Philips i Redmond stanowią modele godne polecenia. Jeżeli jednak wolelibyśmy rozwiązania bardziej oszczędne, już za 250 złotych możemy nabyć budżetowy model REDMOND RMC-M4515. Ma on 700 W mocy oraz 4 l pojemności misy, i może obsługiwać 6 automatycznych programów. Podobnie jak swój droższy brat, pozwala na gotowanie na parze, opóźnione włączenie oraz podtrzymywanie temperatury przygotowanych pokarmów.

2 myśli na temat “Jaki multicooker kupić

 • 21 marca 2018 o 16:40
  Permalink

  Ja mam tego Redmonda i jest super. To są takie sprzęty, o których nie wiemy, że są potrzebne, dopóki ich pierwszy raz nie użyjemy. Potem już tylko zastanawiamy się jak mogliśmy bez niego żyć.

   
  Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2018 o 17:29
  Permalink

  W sumie multicooker to garnek który z powodzeniem zastąpi resztę garnków. Warto go mieć.

   
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
20 × 18 =