Wyciskarka Bosch MESM731M
Urządzenia, dzięki którym możemy bardzo dokładnie wycisnąć sok z warzyw i owoców to wyciskarki wolnoobrotowe. Wśród nich znajdziemy takie, w których wał ślimakowy ułożony jest poziomo lub pionowo. Jeśli mamy niewielką kuchnię, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyciskarka pionowa. Nie ma między nimi różnicy w sposobie pozyskiwania soku. W obu przypadkach otrzymujemy doskonałej jakości sok. Sprawdźmy jaki sok otrzymamy, gdy kupimy wyciskarkę Bosch MESM731M.
Wyciskarka wolnoobrotowa Bosch MESM731M
Wyciskarka wolnoobrotowa Bosch MESM731M to sprzęt, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Ma ona klasyczny kształt, typowy dla wyciskarek pionowych. Dominującym kolorem jest czerń, ale w dolnej części korpusu widzimy także stal szlachetną i ciekawy akcent, jakim jest czerwony pasek przebiegający dookoła części silnikowej. Prezentuje się elegancko i z całą pewnością może być ozdobą każdej kuchni. Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 150 W i solidny wał ślimakowy. Kliknij tutaj, aby kupić wyciskarkę Bosch MESM731M.
Wyciskarka wolnoobrotowa Bosch MESM731M odznacza się sporą funkcjonalnością, w związku z tym łatwo zauważyć jej mocne strony podczas codziennego użytkowania.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Wyciskarka doskonale się spisuje nawet podczas najcięższych prac takich jak pozyskiwanie soku z bardzo twardych owoców i warzyw. W związku z tym trudno wymienić słabe strony tego sprzętu. Ponadto warto dodać, że miąższ, który wpada do zbiornika, jest suchy, co bardzo dobrze świadczy o ogólnej pracy wyciskarki. Przygotowane za pomocą tego urządzenia soki można wypić bezpośrednio po przygotowaniu lub schować je do lodówki. Sok zachowa swoją świeżość przez około 72 godziny.
Wyposażenie wyciskarki Bosch MESM731M
W zestawie z wyciskarką wolnoobrotową Bosch MESM731M otrzymujemy:
- Przezroczyste naczynie na miąższ o pojemności 1,3 litra. Miąższ, który ląduje w pojemniku, jest suchy, co pozwala nam sądzić, że urządzenie pracuje bez zastrzeżeń, a każda kropla soku trafia tam, gdzie powinna, czyli do pojemnika na sok.
- Jednostka główna z silnikiem
- Popychacz
- Przezroczysty dzbanek na sok o pojemności 1 litra – ma on doskonale wyprofilowany dziobek, dzięki któremu podczas przelewania soku do szklanek, nie rozchlapuje się on na boki. Oba pojemniki, czyli ten i na miąższ są przezroczyste. Mamy w ten sposób stałą kontrolę nad poziomem zapełnienia i w razie konieczności możemy opróżnić zbiorniki.
- Otwór wlotowy
- Zabezpieczenie zapobiegające kapaniu soku
- Wylot soku i wylot miąższu
- Przełącznik
- Solidny wał ślimakowy
- Broszura z przepisami
- Kabel zasilający
- Szczotka obrotowa ze zgarniaczami
- Sitko o drobnych oczkach
- Sitko o grubych oczkach
- Szczoteczka do czyszczenia
- Pokrywa
- Nóżki antypoślizgowe
- Uszczelka wału napędowego
- Instrukcja obsługi w języku polskim i karta gwarancyjna (24 miesiące).
Bogate wyposażenie wpływa na ogólną jakość pracy z tym sprzętem. Musimy nieco dłużej poczekać na zadowalające efekty, w porównaniu z czasem przygotowywania soków za pomocą np. sokowirówki, ale warto poświecić parę chwil i cieszyć się doskonałym smakiem pełnowartościowego soku. Tutaj sprawdzisz aktualną cenę wyciskarki Bosch MESM731M.
Montaż wyciskarki Bosch MESM731M
Zanim przekonamy się, jakie możliwości ma wyciskarka, warto przygotować ją do pracy. W tym celu korpus urządzenia stawiamy na czystym, stabilnym blacie. Przed montażem części warto je wcześniej umyć i osuszyć. Przygotowywanie soków, gdy ma się pewność, że urządzenie jest krystalicznie czyste, jest o wiele większą przyjemnością. Wybierając miejsce, w którym postawimy wyciskarkę, warto pamiętać, że najlepiej, gdy jest umiejscowiona z dala od zasięgu dzieci. Ponadto nie powinna stać przy krawędzi blatu, bo istnieje ryzyko strącenia jej.
Montaż jest intuicyjny, wiadomo zatem na pierwszy rzut oka, które części do siebie pasują. Prawdę mówiąc, poradzimy sobie z tą czynnością, nawet jeśli nie zerkniemy do załączonej instrukcji obsługi. Jednym z ważniejszych elementów, który jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania wyciskarki, jest uszczelka. Wygląda niepozornie, ale bez niej sok mógłby zalać urządzenie i blat, a to może skutkować zepsuciem sprzętu. Warto więc o niej pamiętać i systematycznie sprawdzać, czy nie uległa przetarciu. Po zamontowaniu na podstawie urządzenia misy sokowej, szczotki i odpowiedniego sitka, możemy przystąpić do montażu ślimaka. Musi być dobrze osadzony w wałku napędowym, więc podczas dociskania go, trzeba postępować zdecydowanie. Gdy wszystkie elementy są prawidłowo założone, to następuje moment założenia pokrywy. Podczas jej zakładania przekręcamy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast, gdy chcemy ją ściągnąć, obracamy ją w lewo.
Funkcje wyciskarki Bosch MESM731M
Oprócz tego, że możemy regulować ilość miąższu w przygotowywanym soku, możemy także skorzystać z innych, równie ciekawych udogodnień. Kup teraz wyciskarkę Bosch MESM731M.Warto zatem poznać wszystkie funkcje tej wyciskarki, żeby wykorzystać jej potencjał. Oto one:
- Zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie wyciskarki, gdy jej części nie zostały prawidłowo zamontowane.
- Blokada kapania
- Funkcja biegu wstecznego
- Możliwość dozowania warzyw i owoców ze skórką – oczywiście pod warunkiem, że jest ona jadalna i cienka. Z owoców takich jak grejpfruty lub pomarańcze usuwamy skórkę w całości. Pamiętając przy tym o dokładnym usunięciu białego miąższu, który ma gorzki posmak i może negatywnie wpłynąć na smak przygotowywanego napoju.
- Możliwość dozowania produktów w całości – tu również jest ograniczenie. Jeśli owoc lub warzywo nie mieści się w otworze wlotowym, to trzeba je pokroić.
Regulacja gęstości soku
Współpraca z tą wyciskarką jest niezwykle przyjemna. Możemy korzystać z wielu udogodnień, które wpływają na zadowolenie z uzyskanych efektów. Jednym z nich jest możliwość regulacji gęstości uzyskiwanego soku. Ustawienie parametrów odbywa się poprzez przestawienie dźwigni regulacyjnej. Przesuwając ją w prawo, uzyskujemy gęsty sok z dużą ilością miąższu, a gdy znajduje się ona na środku, to powstały sok jest klarowny. Mamy zatem możliwość podjęcia samodzielnej decyzji, nic nie jest odgórnie narzucone, co jest dużym plusem. Dzięki temu, gdy mamy gości każdemu z nich możemy przygotować taki sok, jaki lubi. To spory atut, który wpływa na pozytywną ocenę tego urządzenia.
Jak przygotować sok w wyciskarce Bosch MESM731M
Korzystając z tej wyciskarki, nie możemy liczyć na błyskawiczne rezultaty wyciskania. Wał ślimakowy porusza się z prędkością 55 obrotów na minutę. Mamy zatem zagwarantowane doskonałe rezultaty i soki o wysokiej zawartości witamin i minerałów. Stosując ten sprzęt, możemy przygotować sok z niemal wszystkim warzyw i owoców. Sprawdź cenę wyciskarki Bosch MESM731M.Nie możemy więc narzekać na jej możliwości. Plusem wyciskania soków we własnej kuchni jest możliwość dokładnej selekcji produktów. Nie mamy tej możliwości, gdy kupujemy gotowy sok. Nigdy nie wiemy, z jakiej jakości produktów został przygotowany. Możemy się jedynie domyślać, jeśli jego smak jest niezadowalający.
Jakie warzywa i owoce wybrać
Dobierając owoce i warzywa, warto wybierać te, które są dojrzałe i świeże. Zbyt miękkie, przejrzałe produkty negatywnie wpływają na konsystencję i smak, a nawet zapach. Oprócz tego przejrzałe produkty zapychają sitko i zachodzi wtedy konieczność częstszego niż zwykle opróżniania. Gdy wybierzemy już odpowiednie produkty, to z tych, które mają twardą lub grubą skórkę, musimy ją usunąć. Tak samo postępujemy w przypadku pestek. Mowa oczywiście o tych dużych i twardych. Pestki winogron lub gniazda nasienne jabłek nie stanowią problemu i wyciskarka doskonale sobie z nimi radzi. Produkty, które nie mieszczą się w otworze wlotowym, kroimy na mniejsze, adekwatne do średnicy otworu, kawałki. Dociskamy je za pomocą popychacza.
Otwór wlotowy wyciskarki
Do otworu wlotowego nie można wkładać palców ani przedmiotów innych niż popychacz. Zanim przystąpimy do samego procesu wyciskania, musimy pamiętać o odbezpieczeniu odpływu soku. W przeciwnym razie sok nie będzie miał możliwości swobodnego spływania do podstawionego dzbanka. Gdy ilość wyciśniętego soku nam odpowiada, to przełącznik ustawiamy na pozycję „0” i unosimy korek niekapek, aby zablokować wypływanie soku. O wiele lepsze rezultaty można zaobserwować, gdy jako pierwsze są dozowane owoce i warzywa o dużej zawartości soku. Podczas procesu wyciskania nie należy się spieszyć, w tym konkretnym przypadku jest to wręcz niewskazane.
Wał ślimakowy
Wał ślimakowy może nie nadążyć, jeśli będziemy popychać w jego stronę kolejne produkty i może dojść do zatrzymania pracy, a także zablokowania produktu. Jeśli tak się stanie, to pierwszą czynnością, jaką robimy, jest włączenie funkcji biegu wstecznego. Sprawdza się on właśnie w takich sytuacjach, chociaż nie zawsze. Warto jednak spróbować odblokować produkt za pomocą wstecznego ruchu ślimaka, zanim przystąpi się do demontażu i ręcznego usuwania przyczyny. Zanim włączymy bieg wsteczny, musimy najpierw wyłączyć urządzenie i przełączyć je na bieg wsteczny. Przycisk musimy przytrzymać przez kilka sekund, po czym włączyć tryb normalnej pracy. Powinno to pomóc, a jeśli nie, to nie unikniemy demontażu.
Czyszczenie wyciskarki Bosch MESM731M
Dużym udogodnieniem jest możliwość opłukiwania wyciskarki między jednym a drugim wyciskaniem soku. Jest to przydatne, gdy np. wyciskamy sok z buraków, a później chcemy przygotować sok z ogórków. Żeby sok nie był zabarwiony na różowo, warto przepłukać wyciskarkę. W tym celu wystarczy wlać do niej czystą wodę i uruchomić. Gdy wypływająca woda będzie czysta, to znak, że urządzenie jest oczyszczone i gotowe do dalszej pracy. Można stosować tę funkcję także przed demontażem. Wówczas mycie części nie będzie kłopotliwe i czasochłonne. Nie można jednak zrezygnować z dokładnego mycia poszczególnych części, na rzecz tego trybu. Jest to tylko funkcja wspomagająca czyszczenie, a nie dokładnie myjąca każdy zakamarek urządzenia.
Wszystkie odłączane elementy wyciskarki można myć w zmywarce lub ręcznie, jak kto woli. Nie ma pod tym względem szczególnych ograniczeń. Ważne jedynie, by używać delikatnych detergentów. Podstawa silnika to element, którego nie można moczyć w wodzie, więc przecieramy ją jedynie ściereczką. W zestawie znajdziemy również broszurę z ciekawymi przepisami, z których możemy skorzystać, gdy brakuje nam inspiracji.
Czy warto kupić wyciskarkę do warzyw i owoców Bosch MESM731M
Model ten to bardzo trafny wybór, jeśli jesteśmy wielbicielami smacznych, pełnych witamin soków. Możemy liczyć na doskonałe rezultaty wyciskania, a to cecha, która sprawia, że tego typu urządzenia są tak często wybierane spośród setek innych sprzętów. Warto więc podarować sobie odrobinę luksusu na co dzień i wybrać urządzenie, dzięki któremu przygotowywanie zdrowych soków będzie proste i przyjemne.
Wyciskarka nie ma nic wspólnego z innmi tańszymi wyciskarkami dostępnymi na rynku. Niestety nie spełnia ona swoich funkcji, jest źle zaprojektowana. Częste zapychanie się otworu wylotowego, dodatkowo pulpa, która wciska się pod śrubę miażdżącą co w konsekwencji powoduje wypchnięcie śruby do góry i blokadę urządzenia. Szczególnie szybko dzieje się to w przypadku ananasa, naci pietruszki i innych produktów posiadających włókna. Zalecenia producenta z infolinii nie zdają egzaminu. Stopeń dobierania odpowiednio dojrzałych produktów również. Pomimo wszelkich prób i kombinacji nie udało mi się zrobić nigdy szklanki soku bez problemów. W skrajnych przypadkach przez napór śruby następowało rozszczelnienie górnego dekla.
Coraz więcej takich opinii jest wsród użytkowników i to nawet na stronie produktu Bosch. Po dwóch tygodniach maszyna zaczęła tak głośno pracować że nie dawało się wytrzymać. Towar zwrócony do producenta. Nigdy więcej wyciskarek od Bosch.
Niestety potwierdzam. Coś bardzo jest konstrukcyjnie nie tak.
Szczególnie pulpa, która wciska się pod śrubę, wypycha ją do góry i blokuje otwarcie, bo wewnątrz jest takie ciśnienie, że przekręcenie górnego dekla graniczy z cudem.
Urządzenie pracuje poprawnie tylko przez początkową chwilę, gdy jeszcze wyrzuca resztki do pojemnika, po czym zapycha się i jest już tylko gorzej.
Nie polecam. Zamierzam zwrócić.
Potwierdzam opinie poprzednika. W moim przypadku ślimak wypchną górną pokrywę wyłamując zaczepy z obudową! Stało się to przy wyciskaniu soku z marchewki! w 5 dniu użytkowania. To totalny BUBEL – NIE POLECAM!
Ponieważ krytykowałem model Bosha, chciałbym napisać że znalazłem wyciskarkę która radzi sobie świetnie z moim ulubionym ananasem, a także warzywami liściastymi. Jest to wyciskarka marki G21 Gracioso (produkcja czeska). Myślę że kluczową różnicą jest to że ślimak jest ułożony w POZIOMIE a sita są zupełnie inaczej zaprojektowane. Nie zapycha się, nie hałasuje, a przy tym wygląda bardzo nowocześnie. To mogę polecić z czystym sumieniem. Używam od 3 miesięcy. Ma 4 lata gwarancji.
Porażka tego modelu,,,, zła konstrukcja otworu usuwającego pulpę. Wszystko sie zapycha i zamiast soku jest tylko musss i mus musem pogania. Nadaje się tylko do marchwi i buraka a to kiepski wybór.
Nigdy wiecej wyciskarki tej firmy.
Niestety wadliwość konstrukcyjną tego urządzenia potwierdzę i ja. Za tą cenę i takiej marki pewna byłam komfortu użytkowania. Niestety maszyna radziła sobie w miarę dobrze tylko z jabłkami. Nać pietruszki, marchewka, buraki – powodowały zatykanie wylotu pulpy i jej nadmiar zbierał się pod ślimakiem wypychając górną pokrywę. Po pierwszej reklamacji zablokowaną klapę otwarto w serwisie. Po drugiej reklamacji otrzymałam nowe urządzenie – inne już w konstrukcji górnej pokrywy – ale przy trzecim podejściu wypchany do góry ślimak powyłamywał plastikowe elementy i wtedy zwrócono mi pieniądze za zakupiony sprzęt. W sumie 10 miesięcy od zakupu – użytkowałam wyciskarkę może sumarycznie ze dwa miesiące. Do tego czyściłam ją po każdej szklance wyciśniętego soku. Bubel 🙁