Sokowirówka Sencor SJE 743WH
Na zakup sokowirówki decydują się zazwyczaj ci, którzy pragną mieć kontrolę nad składem soku. Te, które kupujemy w sklepach, są pełne barwników, konserwantów i często są rozcieńczane. Przygotowując sok we własnej kuchni, możemy starannie dobierać warzywa i owoce, z których powstanie sok. W związku z tym tylko od nas zależy, jaki efekt otrzymamy. Kolejnym modelem jaki chcielibyśmy Państwu przedstawić jest sokowirówka Sencor SJE 743WH.
Sencor SJE 743WH
Sokowirówką, której warto przyjrzeć się bliżej, jest Sencor SJE743WH. Odznacza się elegancką obudową w kolorze białym, ale nie zabrakło także srebrnych akcentów. Całość prezentuje się niezwykle gustownie. Decydując się na ten sprzęt, mamy możliwość wyboru kolorystyki, która najbardziej nam odpowiada. Tutaj kupisz sokowirówkę Sencor SJE 743WH.
W tej serii ukazała się także sokowirówka srebrno-czarna i czerwono-czarna. Model ten został wyposażony w wydajny silnik o mocy 400 W. Można wiec przypuszczać, że doskonale poradzi sobie nawet z najtwardszymi produktami. Mimo że sokowirówka ta wygląda na masywną, to waży zaledwie 2 kg.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Użytkując to urządzenie na co dzień, nie sposób nie usłyszeć dźwięków, które wydaje podczas pracy. Poziom hałasu to w tym przypadku 85 dB. Ci, którym to nie przeszkadza, nie powinni skreślać tego modelu z listy modeli, które warto wziąć pod uwagę podczas wymiany sokowirówki na nową lub podczas zakupu pierwszego tego typu urządzenia. Sytuację ratuje fakt, że praca z sokowirówką nie trwa długo, bo maksymalny czas pracy ciągłej to zaledwie 60 sekund. Sokowirówka jest utrzymana w jasnej kolorystyce, dlatego jej elementy ulegają przebarwieniom na skutek działania soków. Dbając o urządzenie systematycznie, być może nie będą tak bardzo widoczne, ale nie jest to pewnik. Taka już „uroda” elementów w jasnych kolorach.
Wyposażenie sokowirówki Sencor SJE 743WH
Warto zapoznać się z wyposażeniem sokowirówki Sencor SJE 743WH, które otrzymujemy w zestawie:
- Podstawa z silnikiem
- Seroki otwór wlotowy – ma on aż 65 mm, więc jest szansa na to, że unikniemy krojenia warzyw i owoców, z których będziemy przygotowywać sok.
- Zbiornik na miąższ o pojemności 1,2 litra – zmieści się w nim spora ilość odpadów. Częstotliwość opróżniania pojemnika zależy od tego, jaką ilość soku wyciskamy za jednym razem.
- Pojemnik na sok
- Sitko filtrujące wykonane ze stali nierdzewnej – przy każdym montażu należy sprawdzać, czy element ten nie jest uszkodzony. Jeśli tak, to trzeba go wymienić. Sokowirówka nie może pracować z zepsutym sitkiem.
- Popychacz – służy do dociskania owoców i warzyw. Do otworu wlotowego nie można wkładać palców ani innych niż popychacz przedmiotów.
- Pokrywa wykonana z przezroczystego plastiku
- Pokrętło sterujące – umożliwia wyłączenie sokowirówki i przełączenie prędkości. Do dyspozycji mamy dwie prędkości. To, jaką prędkość ustawimy, zależy od rodzaju przetwarzanych przez nas produktów.
- Wylot soku
- Dźwignia zabezpieczająca – służy do blokowania pokrywy. Jeśli pokrywa nie jest zabezpieczona, to urządzenie się nie uruchamia.
- Przewód zasilający o długości 1,2 metra – niestety nie ma schowka na przewód, do którego można by było schować przewód zasilający po skończonej pracy. Jednak nie wpływa to na ogólną, dobrą prezencję urządzenia.
- Nóżki antypoślizgowe – dzięki nim sokowirówka stoi stabilnie na blacie. Także podczas wyciskania soku z twardych owoców i warzyw.
- Instrukcja obsługi w języku polskim i karta gwarancyjna (24 miesiące).
Regulacja prędkości
Model ten jest wyposażony w pokrętło regulacyjne. Umożliwia ono wyłączenie urządzenia, a także wybór odpowiedniej prędkości. W tym przypadku mamy do dyspozycji 2 – stopniową regulację. Gdy ustawimy pokrętło na pozycji oznaczonej jako 0, to uzyskamy 11000 obrotów na minutę, natomiast prędkość oznaczona jako 2 to 13000 obrotów na minutę. Jest to bardzo duża wartość, zwłaszcza że np. w wyciskarkach wolnoobrotowych ślimak obraca się z prędkością, załóżmy 50 obrotów na minutę. To główna cecha różniąca te dwa, kompletnie od siebie odmienne typy sprzętów.
Przepisy na smaczny sok
Dla tych, którzy nie mają pomysłów na wykorzystanie sokowirówki we własnej kuchni, miłą niespodzianką mogą okazać się przepisy, które znajdziemy w instrukcji obsługi. Możemy skorzystać z zamieszczonych przepisów i przygotować sok ananasowy, jabłkowy, pomidorowy lub koktajl wyspiarski. Dzięki tym przepisom możemy zaskoczyć najbliższych i przygotować napój, którego dotąd nie pili. Sprawdź cenę sokowirówki Sencor SJE 743WH.
Pierwsze uruchomienie sokowirówki Sencor SJE 743WH
Zanim przystąpimy do montażu poszczególnych części sokowirówki, musimy najpierw je dokładnie umyć i osuszyć. Nawet jeśli dopiero wyciągnęliśmy urządzenie z opakowania. Mimo wszystko może być ono okurzone. Sokowirówkę stawiamy na płaskim, czystym blacie, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wyciskania soków. Urządzenie ma nóżki antypoślizgowe, ale spełniają swoją funkcję jedynie wtedy, gdy zarówno one, jak i powierzchnia są suche i czyste. Pierwszym krokiem podczas montażu jest włożenie pojemnika na sok do głównej jednostki. Następnie na wał napędowy zakładamy nierdzewne sitko, a do korpusu pojemnik na miąższ. Jeśli zbiornik jest umieszczony prawidłowo, to między nim a jednostką zasilającą znajduje się przerwa nie większa niż 1 mm.
Gdy te elementy są założone prawidłowo, to przychodzi czas na założenie przezroczystej pokrywy. Należy przytrzymać ją jedną ręką, a drugą przekręcić dźwignię zabezpieczającą, która będzie trzymać pokrywę we właściwym położeniu. Jeśli urządzenie zostało prawidłowo złożone, to nie będziemy mieć problemu z jego uruchomieniem. Z kolei, jeśli dowolna część nie będzie na swoim miejscu, to sokowirówka się nie uruchomi. Ma to związek z systemem zabezpieczającym, który zastosowano w tym urządzeniu.
Wyciskanie soku za pomocą sokowirówki Sencor SJE 743WH
Zanim podłączymy sokowirówkę do zasilania, warto pamiętać o podstawieniu pod wylotem soku, pojemnika na sok. Wszystkie dozowane warzywa i owoce powinny być uprzednio dokładnie umyte i w razie konieczności pokrojone. Produkty należy kroić, gdy nie mieszczą się w otworze wlotowym. Z owoców, które zawierają duże i twarde pestki, należy je usunąć. Zaleca się także usunięcie twardych lub niejadalnych skórek. Do takich należą m.in. skórki pomarańczy, grejpfrutów, ananasów, mandarynek itp. W zależności od tego, jakiego typu owoce lub warzywa przerabiamy, ustawiamy za pomocą pokrętła odpowiednią prędkość. Miękkie produkty najlepiej przetwarzać na niższej prędkości, z kolei te twarde na wyższej. Kliknij by dokonać zakupu urządzenia Sencor SJE 743WH.
Przygotowane produkty należy wkładać do otworu wlotowego. Podczas tej czynności nie powinniśmy się spieszyć. Lepsze rezultaty wyciskania otrzymujemy, gdy dozujemy owoce powoli. Popychacz, który jest dołączony do zestawu, stosuje się w celu dociskania owoców i warzyw w stronę sitka. Nie powinno się go dociskać zbyt mocno. W urządzeniu tym miąższ jest automatycznie odprowadzany do pojemnika na miąższ, a sok do zbiornika na sok. Warto kontrolować stopień zapełnienia pojemnika na odpadki. Jeśli miąższ zawarty w pojemniku będzie dotykał sitka, to wydajność sokowirówki znacznie zmaleje. Jeśli zechcemy opróżnić pojemnik na miąższ, to trzeba najpierw wyłączyć urządzenie poprzez ustawienie pokrętła w pozycji „0” i odłączenie go od zasilania. Wyciągnięcie zbiornika na odpadki wiąże się z uprzednim odblokowaniem zacisków zabezpieczających i zdjęciem pokrywy. Gdy to uczynimy, bez najmniejszego problemu wyciągniemy pojemnik. Po oczyszczeniu go, postępując w sposób odwrotny, montujemy go z powrotem i kontynuujemy pracę.
Funkcje sokowirówki Sencor SJE 743WH
Sokowirówka Sencor SJE743WH ma spore możliwości, które warto poznać, zanim przystąpimy do wyciskania soku z owoców i warzyw. Oto one:
- Automatyczne oddzielanie miąższu
- 2 – stopniowa regulacja prędkości
- Funkcja automatycznego wyłączania sokowirówki w przypadku zdjęcia pokrywy.
- Funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia w przypadku przegrzania silnika
- Blokada bezpieczeństwa uniemożliwiająca włączenie urządzenia, gdy części nie zostały prawidłowo złożone.
- Możliwość dozowania warzyw i owoców w całości, pod warunkiem, że mieszczą się w otworze wlotowym.
- Możliwość dozowania produktów bez uprzedniego obierania ich ze skórki, pod warunkiem, że jest miękka, cienka i jadalna.
Sokowirówka nie jest urządzeniem, które może pracować przez długi okres bez przerwy. Czas maksymalnej pracy w tym przypadku to zaledwie 60 sekund. Warto się trzymać tej wytycznej zwłaszcza wówczas, gdy wyciskamy sok ze sporej ilości produktów. Urządzenie powinno „odpoczywać” przez około minutę, zanim zostanie uruchomione ponownie. Takie cykle można powtarzać trzykrotnie, a po nich, sokowirówka musi stygnąć przez około 15 minut.
Jak uzyskać najlepszy smak soku z sokowirówki
Maksymalną wydajność odsączania i dobry smak przygotowywanych soków jest możliwy tylko wtedy, gdy stosujemy się do pewnych zaleceń. Najważniejsza jest jakość owoców i warzyw, z których przygotowujemy sok. Muszą być one dojrzałe, bo tylko takie produkty zawierają dużą ilość soku. Najlepiej więc przygotowywać sok z jabłek, pomarańczy, arbuzów, ogórków, pomidorów, buraków itp. Dozując produkty, które znajdują się na skraju świeżości, należy liczyć się z całkowitą zmianą smaku przygotowywanego soku. Walory smakowe są wówczas znacznie obniżone.
Przygotowując sok z marchwi, należy usunąć natkę przed włożeniem warzywa do otworu wlotowego. Za pomocą tego sprzętu nie wyciśniemy soku z warzyw liściastych, a także z bananów, fig i awokado. Sok przygotowany w sokowirówce najbardziej smakuje, gdy jest wypijany bezpośrednio po wyciskaniu. Co nie znaczy, że nie można go przechowywać w lodówce. Można, ale nie dłużej niż jeden dzień. Soki przygotowane w sokowirówkach ulegają rozwarstwieniu i bardzo szybko tracą cenne walory odżywcze i smakowe. Porównaj ceny modelu Sencor SJE 743WH.
Czyszczenie sokowirówki Sencor SJE 743WH
Czyszczenie urządzenia nie jest czasochłonne. Odłączane elementy, oprócz tych wykonanych ze stali można myć w zmywarce do naczyń. Korpus urządzenia przecieramy miękką, wilgotną ściereczką. Nie można go moczyć w wodzie. Zanim przystąpimy do demontażu sokowirówki, warto się upewnić, że sitko zostało zatrzymane. Mycie poszczególnych części od razu po przygotowaniu soku znacznie skraca czas, który trzeba poświecić na wykonanie tej czynności.
Czy warto wybrać sokowirówkę Sencor SJE 743WH
Wybór tej sokowirówki może okazać się trafny, jeśli zależy nam na funkcjonalnym i odznaczającym się eleganckim designem urządzeniu. Soki przygotowane z jej pomocą są bardzo smaczne. Dodatkowym atutem jest cena, w tym przypadku wyjątkowo korzystna. Jest to zatem model, którego nie sposób przeoczyć, wśród ogromu dostępnych na rynku sokowirówek.