Co wybrać: sokowirówka czy wyciskarka

Ocena

Świeżo wyciskane soki stają się nieodłącznym elementem zdrowego śniadania. Mając dostęp do sokowirówki, wyciskarki do cytrusów, lub wyciskarki wolnoobrotowej, można przygotować pożywny, smaczny sok we własnym domu. Zadaniem wszystkich tych urządzeń, jest wyciskanie soku i na tym ich podobieństwa się kończą. W związku z tym wybór odpowiedniego sprzętu nie jest tak łatwy, jak początkowo może się wydawać. Proces wyciskania soku i efekt, który się uzyskuje, jest różny, w zależności od tego, z jakiego urządzenia się korzysta: sokowirówka czy wyciskarka.

Wyciskarki do soków a sokowirówki

Żeby w pełni zrozumieć zasady działania poszczególnych urządzeń do wyciskania soków, trzeba przyjrzeć się bliżej sokowirówce, wyciskarce do cytrusów i wyciskarce wolnoobrotowej do warzyw i owoców. Tylko wówczas jest szansa, na dostrzeżenie istotnych różnic, a także zalet i wad poszczególnych urządzeń. Mając garść cennych informacji, zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego sprzętu do naszej kuchni jak sokowirówka czy wyciskarka.

Sprawdźmy teraz jakie zalety i wady posiadają te kategorie produktów. Jeśli zależy ci na uzyskaniu soku z największą ilością witamin to z pewnością takie porównanie dostarczy ci niezbędnych informacji do podjęcia decyzji: sokowirówka czy wyciskarka.

Dlaczego warto wybrać sokowirówkę

Dla zabieganych najlepszym wyborem będzie dobra sokowirówka.

Poznaj zalety i wady sokowirówek

Zalety Wady
 • Zdecydowanie najszybsza metoda otrzymywania soków, dzięki silnikowi o dużej mocy.
 • Duży otwór wsadowy i szybka obróbka pozwala na wyciskanie dużej ilości owoców i warzyw.
 • Głośna praca.
 • Otrzymany sok jest napowietrzony.
 • Sok nie nadaje się do przechowywania nawet w lodówce.
 • Ograniczenie czasu ciągłej pracy do kilku minut.
 • Dużo części do czyszczenia.
 • Brak możliwości wyciśnięcia soku z roślin liściastych.
 • Jakość i konsystencja otrzymanego soku nie jest zadowalająca.
 • Bywają bardzo awaryjne.

Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz zakup sokowirówki musisz wybrać naprawdę solidny sprzęt z dużą mocą. Jeśli bowiem planujesz wyciskać sok z twardych warzyw i owoców, to słaba sokowirówka może nie sprostać zadaniu. W takich sytuacjach nie dość, że nie otrzymasz wystarczającej ilości soku, możesz spalić silnik urządzenia.

Dlaczego warto wybrać wyciskarkę

Wyciskarka gwarantuje ci zdrowszy sok, gdyż dzięki powolnemu procesowi miażdżenia składników sok nie nagrzewa się i nie natlenia.

Poznaj zalety i wady wyciskarki

Zalety Wady
 • Wysoka jakość uzyskanego soku. Jest bogaty w witaminy.
 • Sok się nie nagrzewa i nie napowietrza, dzięki czemu składniki odżywcze nie ulegają zniszczeniu.
 • Otrzymany sok można przechowywać w lodówce.
 • Możliwość wyciśnięcia soku z niemal każdego rodzaju warzyw i owoców.
 • Małe sitka, łatwy montaż i demontaż.
 • Wytrzymałe, z długim okresem gwarancyjnym.
 • Funkcje dodatkowe, takie jak mielenie orzechów, robienie musów.
 • Sok jest zawiesisty i bardzo smaczny.
 • Dłuższy czas wyciskania soku, w porównaniu z sokowirówką.

Jeśli planujesz zakup wyciskarki pamiętaj, żeby uzbroić się w cierpliwość.

Co kupić: sokowirówka czy wyciskarka

Jeśli nadal masz wątpliwości : sokowirówka czy wyciskarka zobacz nasze porównanie sokowirówki Bosch MES 25A0, wyciskarki do warzyw i owoców Kenwood PureJuice Pro JMP800SI i wyciskarki do cytrusów Philips Essence HR2752/90. Recenzja tych urządzeń z całą pewnością pozwoli ci podjąć decyzję co wybrać: sokowirówka czy wyciskarka?

Jak działa sokowirówka opinie

Sokowirówki to z reguły niedrogie, a z całą pewnością najpopularniejsze urządzenia służące do wyciskania soku. Kluczową rolę w technologii ich działania ogrywa sitko z mikrootworami i dno wyposażone w niewielkie ostrza. Nie inaczej jest w przypadku sokowirówki Bosch MES 25A0.

Sokowirówka Bosch MES 25A0

Wykonana jest ona z tworzywa sztucznego w biało-antracytowym kolorze.  Podstawą funkcjonowania tego typu urządzenia jest silnik. Siła jego działania powinna być adekwatna do wielkości otworu wpustowego. Jeśli będzie inaczej, to sokowirówka nie będzie mogła efektywnie i w równym tempie wycisnąć soku z dozowanych produktów. Opisywana sokowirówka ma silnik o mocy 700 W. Model ten kupisz TUTAJ.Bosch MES 25A0Nie bez znaczenia jest sito, a dokładniej rzecz ujmując, materiał, z którego zostało wykonane. To właśnie od tego, wydawać by się mogło, drobnego detalu zależy, jaka będzie przepuszczalność sita. Aby przekonać się jakimi parametrami dysponuje sokowirówka Bosch MES 25A0, warto przyjrzeć się jej wyposażeniu i funkcjom. Decydując się na sokowirówkę, otrzymuje się:

 • Zbiornik na miąższ o pojemności 2 litrów
 • Pojemnik na sok z separatorem piany. Ma on pojemność 1,5 litra.
 • Sitko wykonane ze stali szlachetnej
 • Akcesoria do czyszczenia sokowirówki
 • Sterowanie pokrętłem

Wiadomo, że kupując sokowirówkę, najważniejszym wymogiem jest bezproblemowe wyciskanie soku. Żeby tak było, sokowirówka musi odznaczać się niemałą funkcjonalnością. W tym przypadku można spodziewać się funkcji, takich jak:

 • Odprowadzanie miąższu do zbiornika
 • Funkcja zapobiegająca uruchomieniu urządzenia, gdy wszystkie części nie są złożone prawidłowo.
 • Automatyczne wyłączanie, aktywowane wówczas, gdy pokrywa zbiornika zostaje podniesiona.
 • Możliwość wkładania do otworu wlotowego całych owoców i warzyw, bez konieczności obróbki.
 • 2 stopnie prędkości przystosowane do twardych i miękkich produktów.

Sok z sokowirówki

Uzyskiwanie soku za pomocą tego urządzenia odbywa się poprzez ścieranie zastosowanych owoców i warzyw, w wyniku czego, otrzymuje się jednolitą konsystencję. Wkładając zatem owoc lub warzywo do otworu wlotowego, ostrza zaczynają wirować razem z sitem, co powoduje ścieranie składników. Uzyskany w ten sposób miąższ jest dociskany do ścian sitka, a zawarty w nim sok odprowadzany jest przez mikrootwory. Ostatnim etapem jest wypłynięcie uzyskanego soku przez otwór spustowy sokowirówki, wprost do podstawionego naczynia. W  modelu Bosch MES 25A0 zastosowano funkcję automatycznego odprowadzania miąższu. To innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające nieprzerwaną pracę urządzenia.

Sok z sokowirówki bosch

Wyciśnięte soki mają rzadką konsystencję i są dość klarowne. Niestety zawartość składników odżywczych w uzyskanym soku, jest dość niska. Spowodowane jest to faktem, że sokowirówki nie są w stanie wydobyć cennych substancji, które zawarte są w komórkach roślinnych. W związku z tym odsączają tylko nikłą część soku, a reszta pozostawiona jest w wilgotnym miąższu. Sok wyciśnięty z sokowirówki należy wypić od razu po przygotowaniu. Sok przygotowany w ten sposób ulega szybkiemu utlenieniu, co jest równoznaczne, z szybką utratą substancji odżywczych. Używając sokowirówki, można efektywnie wycisnąć sok z większości warzyw i owoców. Nie będzie jednak dobrym wyborem, gdy ma się zamiar uzyskiwać sok z roślin liściastych, ziół, sałaty, kapusty, szpinaku i niektórych owoców jagodowych. Zobacz jakie sokowirówki polecamykliknij w link.

Wyciskarka wolnoobrotowa opinie

Chcąc uzyskać sok z warzyw bądź owoców, warto zainteresować się wyciskarką Kenwood PureJuice Pro JMP800SI. Jest to urządzenie wolnoobrotowe wykorzystujące do wyciskania soków, siłę miażdżenia. Dzięki wolnym obrotom warzywa i owoce nie nagrzewają się i sok nie ulega napowietrzeniu.

Wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood PureJuice Pro JMP800SI

Model Kenwood PureJuice Pro JMP800SI nie należy do najtańszych produktów, ale jakość uzyskanego przy jego pomocy soku, zdaje się rekompensować tę niedogodność. Sprawdź aktualną cenę modeluKenwood PureJuice Pro JMP800SIWyciskarka dysponuje mocą 240 W. Obudowa urządzenia to połączenie szczotkowanego aluminium z czarnym tworzywem sztucznym. Wyposażona jest w ciekawe, pomocne podczas pracy elementy:

 • Pojemnik na miąższ o pojemności 1,5 litra
 • Zbiornik na sok o pojemności 1,5 litra
 • Podwójna tuba XL
 • Filtr do soków
 • Akcesoria do czyszczenia i konserwacji

Szereg funkcji także pozytywnie wpływa na ogólną ocenę urządzenia. Warto je poznać:

 • Płukanie wodą
 • System zapobiegający kapaniu
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia
 • Tłoczenie soków na zimno
 • Blokada przy nieprawidłowym złożeniu elementów

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej

Proces uzyskiwania soku za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem, jest miażdżenie z dużą siłą owoców lub warzyw. wyciskarka wolnoobrotowaPodczas tego etapu ściany komórkowe miąższu i włókna zostają przerwane. Drugim krokiem, jest wydobycie soku z miąższu, które jest możliwe dzięki silnemu wyciskaniu. Na tym etapie sok uwalniany jest z przestrzeni między komórkami i z nich samych. Ostatni etap to odsączenie soku przez sito. Warto zaznaczyć, że uzyskany sok zawiera wszystkie witaminy, składniki odżywcze i enzymy, które zawarte były w owocu lub w warzywie. Przygotowany, świeżo wyciśnięty sok trafia wprost do szklanki, a suchy miąższ zostaje usunięty do osobnego pojemnika. Główną rolę w zastosowanej technologii odgrywa wałek ślimakowy. To on miażdży i wyciska sok z dozowanego surowca. Kliknij by sprawdzić jakie modele wyciskarek wolnoobrotowych polecamy.

Wyciskarka do cytrusów opinie

Na podobny efekt można liczyć, używając wyciskarki do cytrusów. Otrzymany sok również jest bogaty w składniki odżywcze i moc witamin. Wśród wyciskarek do cytrusów znajdziemy te, które obsługuje się ręcznie, używając do tego własnej siły lub automatyczne, wyposażone w silnik umożliwiający wydobycie soku z wybranego cytrusa. Ostatnie zdanie jest kluczowe. Wyciskarki tego typu owszem, umożliwiają otrzymanie zdrowego, pełnowartościowego soku, ale tylko i wyłącznie z owoców cytrusowych. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy ma się ochotę na szeroką gamę smaków.

Wyciskarka do cytrusów Philips Essence HR2752/90

Jednym z modeli, które można wziąć pod uwagę, jest charakteryzujący się bardzo cichą pracą Philips Essence HR2752/90. Jest elektryczna wyciskarka do cytrusów, a więc praca, którą należy włożyć w przygotowanie soku, ogranicza się do minimum. Kliknij by sprawdzić cenę omawianego modelu.Philips Essence HR2752/90Ma niewielkie rozmiary i wykonana jest z czarnego plastiku. Jak na tak niewielkie urządzenie, ma spora moc,  bo aż 85 W. Mimo że jest to urządzenie, które nie odznacza się skomplikowaną konstrukcją, to niewątpliwie ma kilka części, które sprawiają, że przygotowanie soku jest przyjemnym, bezproblemowym procesem.

 • Pokrywa chroniąca przed kurzem
 • Cichy silnik
 • Schowek na przewód
 • Metalowe sitko
 • Stopki antypoślizgowe

Połączenie powyższego wyposażenia, z funkcjami, którymi dysponuje, daje bardzo smakowite efekty. Warto więc wymienić możliwości tej wyciskarki do cytrusów:

 • Automatyczne wyciskanie soku z cytrusów
 • Blokada zapobiegająca kapaniu

Sok z wyciskarki do cytrusów

Wyciskając sok za pomocą wyciskarki do cytrusów, nie sposób nie odnieść wrażenia, że otrzymany produkt jest zdecydowanie lepszej jakości, niż ten, który uzyskało się, używając sokowirówki. Ciepło wytwarzane podczas pracy jest niewielkie, ze względu na małe obroty silnika. Sok zawiera zatem enzymy, witaminy i nie jest napowietrzony. Można go zatem przechowywać w lodówce przez około dobę.

Philips Essence HR2752/90

Używając wyciskarki do cytrusów, wystarczy przygotować przekrojone na pół cytrusy. Pod wylotem soku umieszcza się zbiornik, do którego będzie spływał wyciśnięty sok. Uprzednio przekrojone owoce przyciska się do stożka. W tym momencie urządzenie uruchamia się automatycznie. Sok uzyskany za pomocą wyciskarki do cytrusów jest bardzo klarowny. Miąższ lub pestki pozostają na sitku. Kliknij by sprawdzić polecane przez nas wyciskarki do cytrusów.

Sokowirówka czy wyciskarka

Przedstawione urządzenia sprawdzają się lepiej lub gorzej podczas procesu wyciskania soku. Bez względu na to, jaki sprzęt się wybierze, niemal zawsze trzeba będzie pójść na kompromis. Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także szybkością pracy, jakością uzyskanego soku, wydajnością i wieloma innymi cechami, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na zakup maszyny do wyciskania świeżych soków.

Wybór maszyny, dzięki której będzie można wycisnąć sok, w warunkach domowych, jest trudnym krokiem. Warto jednak go zrobić, by móc cieszyć się przyjemnością picia zdrowych soków o każdej porze, bez względu na okoliczności. Decydując się na tego typu sprzęt, trzeba doskonale znać swoje potrzeby. Z reguły rezygnując z soków w kartonach, które można zakupić w sklepie, chce się kupić sprzęt, który przygotuje sok o lepszych walorach smakowych. Taki, który będzie charakteryzował się mocą witamin, minerałów i doskonałą konsystencją. Są to najbardziej pożądane cechy, którymi z całą pewnością dysponuje wyciskarka do warzyw i owoców. Jeśli chcesz dokonać najlepszego wyboru sprawdź ofertę wyciskarek. Fakt, przygotowanie soku z jej pomocą zajmuje nieco więcej czasu, ale to błahostka, biorąc pod uwagę doskonałe rezultaty wyciskania.

Jedna myśl na temat “Co wybrać: sokowirówka czy wyciskarka

 • 1 grudnia 2017 o 11:02
  Permalink

  ja jestem fanką mojej wyciskarki gotie, lubię takie bardziej „mięsiste” soki 🙂

   
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
48 ⁄ 24 =