Tanie ekspresy ciśnieniowe z młynkiem do 1500 zł

Ocena

Kawa zaparzana w automatycznym ekspresie ciśnieniowym jest nie tylko łatwa w przyrządzeniu, ale przede wszystkim ma niepowtarzalny smak. Ten smak bierze się przede wszystkim z dwóch rzeczy: po pierwsze odpowiedni sposób zaparzania: gorąca woda pod ciśnieniem przelewana jest przez odpowiednią ilość kawy. Druga kwestia to mielenie kawy tuż przed jej przygotowaniem. Jeżeli macie w domu młynek i przygotujecie dwie kawy, jedną kupną mieloną, a drugą zmieloną samodzielnie tuż przed parzeniem, to poczujecie ogromną różnicę. Niektórzy uważają nawet, że najgorsza kawa świeżo zmielona, jest lepsza od najlepszej kupionej, już zmielonej. Być może jest stwierdzenie nieco na wyrost, ale mi zdecydowanie bardziej smakuje świeżo zmielona, tania kawa z biedronki, niż drogie kawy, zmielone przez producenta.

Jeżeli zatem chcemy mieć kawę świeżo zmieloną i idealnie zaparzaną, musimy zaopatrzyć się w ekspres automatyczny. Choć ceny ekspresów przyprawiają niektórych o ból głowy, to w ostatnim czasie, na rynku pojawiła się oferta bardzo ciekawych i jednocześnie dość tanich urządzeń, które pozwalają cieszyć się naprawdę dobrą kawą.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić modele, których cena nie przekracza 1500 zł. Jeszcze do niedawna, najtańsze ekspresy ciśnieniowe z młynkiem zaczynały się od kwoty około 3000 zł. Dziś jest inaczej i teraz w zasadzie każdy może pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, bez ponoszenia ogromnych inwestycji. No to zaczynajmy:

Philips XSmall HD8650/09

Philips XSmall HD8650/09 to jeden z najtańszych ekspresów dostępnych na rynku. Jego cena wynosi około 900 zł, czyli jest niewiele droższy od ekspresów kapsułkowych, a jednocześnie posiada podstawowe funkcje dobrych ekspresów automatycznych.

philips xsmall hd8650 09

Ekspres prezentuje się bardzo ładnie, dostępny jest w kolorze czarnym. Jest niewielki, zatem będzie idealnie pasował nawet do małych kuchni. Rozmiary ekspresu niosą ze sobą pewnie ograniczenia, które mają nieznaczny wpływ na funkcjonalność. Przede wszystkim ekspres ma mały pojemnik na wodę – dokładnie jeden litr. Standardowo w ekspresach pojemnik na wodę to około 1,7 litra. Pojemnik na ziarna również nie jest zbyt duży, możemy do niego wsypać maksymalnie 180 g. Dla mnie akurat to nie jest wadą, a zaletą ekspresu, bowiem kawę można przechowywać w dobrych warunkach, a nie w ekspresie.Kolejnym ograniczeniem jest wysokość filiżanki (kubka), której możemy użyć do przygotowania napoju. Wynosi on bowiem jedynie 95 mm. Dla osób, które lubią dużą kawę może to być spory problem. Niemniej jednak coś za coś. Niewielkie rozmiary powodują, że urządzenie jest dość lekkie, bo waży jedynie 7 kilogramów. Poza tym jest ono przeznaczone do zaparzania kawy czarnej, raczej niewielkiej i do takich celów sprawdzi się idealnie, pomimo pewnych swoich ograniczeń, o których wspomnieliśmy w recenzji tego modelu- przeczytaj tutaj.

Jeżeli chodzi o funkcje ekspresu, to oczywiście na pierwszym miejscu będzie zaparzania czarnej kawy. Tutaj jednym guzikiem uruchamiamy przygotowanie espresso, czyli podstawowej kawy, na bazie której, w ekspresach automatycznych przyrządza się wszystkie inne rodzaje tego napoju. W tym ekspresie możemy ustawić ilość zaparzanej kawy, oraz grubość jej zmielenia, w pięciostopniowej skali ustawień na ceramicznym młynku. Ekspres posiada funkcję wstępnego parzenia, oraz funkcję automatycznego płukania po każdym włączeniu lub wyłączeniu urządzenia. Jednorazowo w ekspresie, bez naszej ingerencji, możemy przygotować maksymalnie 8 filiżanek napoju, bowiem dokładnie tyle porcji kawy mieści się w pojemniku na fusy. Ekspres pobiera 1400 W energii, czyli tyle, ile większość tego typu urządzeń. Ciśnienie w ekspresie to 15 bar, a zatem nie odbiega on w tej kwestii od innych, zdecydowanie droższych modeli. Opcjonalnie do ekspresu możemy zastosować filtr węglowy, który przystosuje wodę do pracy w ekspresie. Ma to znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie woda jest bardzo twarda. Filtr przedłuży życie ekspresu i ograniczy konieczność częstego odkamieniania. Dodatkowo w ekspresie można przygotować gorącą wodę. kup teraz.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Philips XSmall HD8650/09

Zalety Wady
 • Niska cena
 • Kompaktowy rozmiar
 • Parzenie espresso
 • Mały pojemnik na wodę
 • Brak możliwości przygotowania kaw mlecznych
 • Maksymalna wysokość filiżanki 95 mm

Model ten kupisz tutaj

Philips XSmall HD8651/09

Ten model od poprzednika różni się jedynie dwiema rzeczami. Po pierwsze posiada dyszę gorącej pary wodnej, która umożliwia spienianie mleka, a po drugie jest nieco droższy. Poza tym jest dokładnie tak samo kompaktowy, z takimi samymi wadami i zaletami. Cena jest większa o ponad 400 zł, zatem jeżeli zależy nam na przygotowywaniu kaw mlecznych, to warto zwrócić się w stronę innego modelu, bowiem w tym ekspresie kawy mleczne nie powstaną tak szybko jak w ekspresach do kawy z automatycznym spienianiem mleka. Przy okazji tego modelu warto również wspomnieć a prawie identycznym ekspresie o numerze  HD8651/29, który różni się od swojego brata jedynie kolorem, w tym wypadku ekspres jest czerwony i może ładnie prezentować się w niejednej kuchni.

philips xsmall hd8651 09

Zanim kupisz sprawdź najkorzystniejsze oferty sklepów online- kliknij tutaj

Poznaj zalety i wady Ekspresu Philips XSmall HD8651/09

Zalety Wady
 • Kompaktowy rozmiar
 • Parzenie espresso
 • Możliwość przygotowania kaw mlecznych
 • Wysoka cena w stosunku do modelu niższego
 • Mały pojemnik na wodę
 • Maksymalna wysokość filiżanki 95 mm

Spodobał ci się ten ekspres? teraz kupisz go tutaj

Philips Minuto HD8821/09

Jeżeli ograniczenia w pierwszym opisywanym modelu są dla nas dużym problemem możemy zdecydować się na nieco droższy, którego cena wynosi nieco ponad 1200 zł. Funkcje ekspresu do kawy są takie same, jak w poprzednim opisywanym modelu, ale jego rozmiary są nieco większe. Dzięki temu mamy tutaj do dyspozycji zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra, co powoduje, że nie trzeba w kółko dolewać wody do ekspresu w przypadku zaparzania większej liczby kaw. Dodatkowo w zbiorniku na ziarna zmieści się 250 gramów, czyli nieco więcej niż u poprzedników.

W tym modelu rzadziej będziemy musieli opróżniać pojemnik na fusy, bowiem zmieści się tutaj aż 15 porcji, czyli ponad dwa razy więcej niż w poprzednich modelach. Ciekawą i wygodną funkcją dotyczącą pielęgnacji urządzenia jest automatyczny cykl usuwania kamienia. To z pewnością ułatwi nam dbanie o ekspres.Możemy tutaj również korzystać ze zdecydowanie większych kubków, bowiem maksymalny rozmiar to 152 mm. Pozwoli to na przygotowanie na przykład latte macchiato w specjalnych kubkach do tego rodzaju kawy.  Wygląd jest zupełnie inny od poprzedników, jest dostępny także w kolorze czarnym, ale jest bardziej kanciasty, niemniej nadal prezentuje się przyzwoicie.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Philips Minuto HD8821/09

Zalety Wady
 • Duża pojemność zbiornika na wodę
 • Duża pojemność zbiornika ziarna kawy
 • Duża pojemność zbiornika na fusy
 • Automatyczny cykl odkamieniania
 • Cena

Z pewnością będziesz zadowolony z zakupu tego ekspresu. Sprawdź dostępność w sklepach online.

Sprawdź cenę

Bosch TCA5309

Zmieńmy teraz markę na inną. Tym razem przyjrzymy się firmie znanej pewnie każdemu z Was, choć być może bardziej kojarzącej się z pralkami czy zmywarkami do naczyń. Pod marką Bosch produkowane są także ekspresy do kawy, a to od czasu, kiedy firma ta połączyła się z firmą Siemens. Jeżeli dla kogoś marka ma znaczenia, to ekspres do kawy Bosch będzie raczej dobrym wyborem, bowiem Siemens, produkował i nadal produkuje urządzenia wysokiej jakości, w tym także ekspresy do kawy.

bosch tca5309

 

Opisywany model cenowo prezentuje się podobnie do Philips Minuto. Zresztą podobieństwa nie dotyczą tylko ceny, ale także funkcjonalności ekspresu. Przede wszystkim pojemnik na wodę ma również pojemność 1,8 litra. Podobnie jest z pojemnikiem na ziarna kawy, których tutaj również zmieści się około 250 gramów. W tym ekspresie możemy także zaparzyć mleczną kawę, a do jej przygotowania wykorzystamy dyszę z gorącą parą, która umożliwi nam spienianie mleka.

Jest jednak kilka nowości, na które warto zwrócić uwagę, tym bardziej, że za tę samą cenę otrzymujemy dodatkowe funkcje ekspresu. Pierwszą z nich będzie tacka do ogrzewania filiżanek. Jest to ogrzewanie pasywne, a zatem moc jest czerpana z nagrzanego ekspresu. Nie jest to jakoś bardzo efektywny sposób podgrzewania filiżanek, ale jednak czasami się przydaje i dobrze mieć taką funkcję. Kolejny dodatek to funkcja, które ułatwi nam czyszczenie ekspresu do kawy. Model jest wyposażony w w funkcję, które automatycznie czyści i odkamienia. Musimy oczywiście pamiętać o tym, że taka funkcja jest dla nas ułatwieniem i pozwala na czyszczenie wewnętrzne elementów niedostępnych. Nie zwalnia nas to z dbania o czystość w całym ekspresie. Producent chwali się także innowacyjnym systemem do zaparzania kawy Aroma Whirl Plus. Polega to mniej więcej na tym, że przed zaparzaniem ekspres nawilża kawę przez kilka sekund po zmieleniu, aby wydobyć z niej lepszy aromat, po czym woda przepływa przez kawę wirując, co przyczynia się do polepszenia nie tylko aromatu, ale i smaku. Nie wiem na ile faktycznie taki system ma wpływ na jakość zaparzonej kawy, ale brzmi przyzwoicie, choć mam wrażenie, że to bardziej chwyt marketingowy.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Bosch TCA5309

Zalety Wady
 • Możliwość podgrzewania filiżanek
 • Automatyczne czyszczenie i odkamienianie
 • Cena
 • Przy tej cenie raczej brak wad

Tak czy inaczej Bosch TCA5309 jest całkiem ciekawą propozycja w przystępnej cenie (niewiele ponad 1200 zł) i warto na chwilę zatrzymać się przy tym ekspresie przed podjęciem decyzji. Kliknij by porównać ceny ekspresu w sklepach online

Bosch TES50129RW

Kolejny model marki Bosch jest już nieco droższy, bo kosztuje ponad 1400 zł. Warto zauważyć, że od najtańszego opisywanego w niniejszym artykule ekspresu, dzieli go cenowo prawie 500 zł. Co zatem dostaniemy za taką kwotę.

bosch tes50129rw

Przede wszystkim ekspres może pobierać 1600 W. Prawdopodobnie z tej mocy bierze się możliwość zaparzania pierwszej kawy w krótszym czasie niż standardowo.  Dodatkowo w ekspresie został zainstalowany młynek ceramiczny, co, jak zapewnia producent, przyczynia się do cichszej pracy ekspresu, oraz zwiększa wytrzymałość tego elementu. Różnicą w stosunku do tańszego modelu tej samej marki, jest także możliwość regulowania temperatury przygotowywanej kawy. Regulacja temperatury to funkcja, którą mogę polecić bazując na swoim własnym doświadczeniu. Wykorzystuję ją w zasadzie codziennie, bowiem wczesnym rankiem, przed wyjściem do pracy chcę napić się kawy szybko i zależy mi, aby przygotowany napój nie był zbyt gorący, wtedy właśnie wykorzystuję odpowiednio dopasowaną temperaturę kawy do moich potrzeb. Z kolei, gdy robię kawę moim gościom, bez pośpiechu, mogę przygotować ją w wyższej temperaturze. Nie jest to oczywiście funkcja bez której nie można się obejść, ale według mnie jest to naprawdę fajny bajer.

No i w zasadzie to tyle jeśli chodzi o różnice między dwoma modelami Boscha. Oczywiście warto zwrócić także uwagę na design, ale to jest już kwestia indywidualna. Czy warto płacić ponad 200 zł więcej, za regulację temperatury, kosztem braku możliwości podgrzania filiżanek? Młynek żarnowy, który występuję w niższym modelu nie jest złym rozwiązaniem, choć uważa się, że ceramiczny jest lepszy. Niemniej jednak, najważniejsze jest, aby młynek nie był stalowy, bowiem ten psuje się najłatwiej. Jeżeli zatem uważacie, że regulacja temperatury napoju może Wam się przydać, warto rozważyć ten model. Aby sprawdzić aktualną cenę kliknij tutaj

Poznaj zalety i wady Ekspresu Bosch TES50129RW

Zalety Wady
 • Automatycznie czyszczenie
 • Regulacja temperatury
 • Większa moc ekspresu
 • Młynek ceramiczny
 • Brak podgrzewania filiżanek
 • Brak możliwości automatycznego robienia kawy mlecznej

DeLonghi Magnifica ESAM 3200 S

Na koniec propozycja od marki DeLonghi, która znana jest właśnie z produkcji ekspresów. Sam korzystam z ekspresu tej firmy i jestem bardzo zadowolony. Niestety w stosunku do modeli Boscha z podobnej półki cenowej, w zasadzie ten ekspres nie wnosi niczego nowego.

delonghi magnifica esam 3200 s

Magnifica ESAM 3200 S posiada standardowe ciśnienie 15 barów, oraz moc 1450 W. Posiada pojemnik na wodę 1,8 litra, a do zbiornika na kawę mieści się 120 gramów kawy. Nie jest to zbyt imponująca ilość, ale do domowego użytku z pewnością wystarczy.  Na uwagę z pewnością zasługuję możliwość podgrzewania filiżanek. Przydatna będzie też funkcja samoczyszczenia ekspresu i odkamieniania. Ekspres nie posiada elektronicznego wyświetlacza, ale jego obsługa jest naprawdę prosta. Cena urządzenia to niewiele ponad 1400 zł, jest to więc górna granica naszego budżetu.

Czy warto wydać taką kwotę, skoro ekspres Boscha z podobnymi funkcjami możemy kupić o około 200 zł taniej? Jeżeli przekonuje nas design tej maszyn, i mamy zaufanie do marki DeLonghi, na pewno warto rozważyć taką możliwość.

Poznaj zalety i wady Ekspresu DeLonghi Magnifica ESAM 3200 S

Zalety Wady
 • Podgrzewanie filiżanek
 • Łatwa obsługa
 • Młynek żarnowy
 • Brak regulacji temperatury napoju
 • Mały pojemnik na kawę ziarnistą
 • Cena

Kup teraz De’Longhi Magnifica

Jaki ekspres z młynkiem wybrać

Sześć opisanych przeze mnie modeli udowadnia, że można zakupić automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem za przyzwoite pieniądze. Jeżeli codziennie pijemy czarną kawę, to możemy zainwestować w urządzenie za niecałe 1000 zł i cieszyć się dobrą kawą codziennie. Oczywiście im więcej funkcji chcemy posiadać, tym więcej będziemy musieli wydać. Do kwoty za 1500 zł raczej nie znajdziemy ekspresu, który automatycznie przygotuje dla nas kawy mleczne, co dla niektórych może stanowić problem. Z pewnością z czasem, lista tanich ekspresów, godnych uwagi, będzie się zwiększać, nie tylko o nowe modele i nowe marki, ale też dodatkowe funkcjonalności.

Zobacz również

2 thoughts on “Tanie ekspresy ciśnieniowe z młynkiem do 1500 zł

 • 20 października 2017 at 14:26
  Permalink

  Witam,
  szukam w miarę taniego ekspresu. Kiedyś miałem poprzednika Boscha TCA5309, bodajże TCA5301
  ale do szału doprowadzała mnie jego głośność. Pomijając głośny młynek, włączenie i wyłączenie ekspresu (i płukanie) było tak głośne, że nie dało się go używać.
  Czy mogę prosić o polecenie jakiegoś ekspresu biorąc pod uwagę ten właśnie parametr? Wychodzę wcześnie, rodzina śpi…

  Dzięki!

   
  Reply
  • 21 października 2017 at 09:00
   Permalink

   Niestety ciężko to stwierdzić, bo to trochę subiektywne odczucie. Ogólnie ekspresy są głośne. Ja mam w biurze Boscha Vero Aroma 300, który moim zdaniem jest dość cichy, bo w domu mam De’Longhi, który jest dużo głośniejszy. Jednak inni pracownicy uważają, że jest głośny ten ekspres Boscha. W necie też znalazłem opinie, że Bosch jest głośny. Myślę, że w tym przedziale cenowym będzie trudno coś znaleźć, ale nawet w wyższych może być problem.

    
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
24 + 11 =