Czyszczenie i konserwacja ekspresów do kawy

Ocena

Gdy w mieszkaniu zagości automatyczny ekspres do kawy, jest on jednym z najchętniej i najczęściej używanych przez członków gospodarstwa domowego sprzętów. Przy intensywnym użytkowaniu urządzenia powinniśmy pamiętać o jego odpowiedniej oraz systematycznej konserwacji. Dlaczego regularna konserwacja automatycznego ekspresu do kawy jest taka ważna? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Pierwszym, i jakże namacalnym, dowodem jest chociażby kwestia smaku kawy. Odpowiednia konserwacja urządzenia przyczynia się do uzyskiwania najlepszej jakości napojów, zarówno pod względem smakowym, jak i zapachowym. Zapominając o właściwej pielęgnacji naszego domowego sprzętu, możemy zapomnieć o aromatycznym i wyśmienitym naparze kawowym. Co więcej, należyta konserwacja automatycznego ekspresu do kawy przedłuża w sposób naturalny jego czas eksploatacji.

Smak ulubionej kawy oraz prawidłowe działanie urządzenia częstokroć podyktowane jest należytą czystością urządzenia oraz odpowiednim poziomem higieny w kwestii obchodzenia się z mlekiem, kawą oraz wodą. Powinniśmy o tym pamiętać.

Niektórym użytkownikom wydaje się, iż konserwacja automatycznego ekspresu do kawy jest procesem czaso- i pracochłonnym. Nic bardziej mylnego, o ile podejdziemy do sprawy właściwie. Gdy nie zapomnimy o regularności i poprawności wykonywania konserwacji, nie będziemy mieć z tym żadnych problemów. Należy jednak mieć na uwadze instrukcję dołączoną od producenta i postępować zgodnie z jej radami. Modele automatycznych ekspresów do kawy mogą różnić się pomiędzy sobą sposobem przeprowadzania konserwacji.

Na co składa się proces konserwacji automatycznego ekspresu do kawy

Większość dostępnych na rynku automatycznych ekspresów do kawy samodzielnie informuje, wyświetlając odpowiedni komunikat słowny, o konieczności przeprowadzenia procesu konserwacji urządzenia. Niemniej jednak o niektórych zabiegach i czynnościach powinniśmy pamiętać sami i wykonywać je niezależnie od sygnałów wysyłanych nam przez sprzęt.

Bardzo ważną rzeczą, o której niektórzy zapominają jest codzienne wylewanie pozostałości z tacki ociekowej.  Często niedopilnowanie tej czynności może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu – bowiem nieusunięte resztki mleka czy kawy mogą skwaśnieć i wydzielać specyficzną woń.

czyszczenie systemu spieniania mleka

Równie istotną kwestią jest czyszczenie dozownika – wlewu do kawy. Nieodpowiednia higiena tej części automatycznego ekspresu może przyczynić się nie tylko do niewłaściwego smaku kawy, lecz również uszkodzić urządzenie. Dozownik może się zapchać, przez co utrudnione będzie nalewanie napoju do filiżanki. Napar, szukając innego ujścia, może wylewać się po ściankach czy nawet dostać do wewnątrz sprzętu. Może to grozić nie tylko awarią sprzętu, ale również koniecznością wyczyszczenia wszystkich, nawet trudno dostępnym miejsc. Wówczas wizyta w serwisie może okazać się konieczna.

Wiele automatycznych ekspresów do kawy posiada funkcję automatycznego płukania systemu mleka. Niestety, samo płukanie nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Wielu użytkowników skarży się, iż po pewnym czasie korzystania z urządzenia występują liczne problemy ze spienianiem nabiału – albo urządzenie robi to niewystarczająco, albo wcale. Problemu nie należy od razu dopatrywać się w awarii sprzętu, lecz w nieodpowiedniej higienie układu spieniającego. Samo płukanie pozwala na usunięcie części pozostawionych w układzie resztek, niemniej jednak istotne jest ręczne czyszczenie tego elementu ekspresu. Pozostawione w systemie spieniającym pozostałości mleka mogą skwaśnieć bądź zakorkować układ. Większość instrukcji dołączonych przez producentów zawiera wskazówki dotyczące tego, jak właściwie dbać o układ spieniający. Warto się do nich zastosować.

Nie mniej ważna jest również okresowa konserwacja bloku grzewczego – jednej z głównych części automatycznego ekspresu do kawy. Czyszczenie tego elementu powinno być przeprowadzane po około 600 zaparzonych filiżankach napoju. Wówczas będziemy mieć gwarancję świeżego i wyśmienitego smaku połączonego z aromatem, któremu nie można się oprzeć. Odpowiednia i regularna konserwacja bloku grzewczego zapewni długie oraz niezawodne działanie sprzętu.

Większość dostępnych na rynku ekspresów do kawy posiada funkcje automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania urządzenia. Ma ona za zadanie wyczyszczenie całego układu i nie jest jednoznaczna z codzienną higieną urządzenia. Takie automatyczne czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy należy przeprowadzać co jakiś czas – zazwyczaj ekspres sam sygnalizuje odpowiednim komunikatem słownym, iż powinno się uruchomić ten program.

SMAROWANIE BLOKU ZAPARZAJĄCEGO EKSPRESU DO KAWY

Poniżej przedstawię przykłady automatycznych ekspresów do kawy, których odpowiednia konserwacja – dzięki wykorzystaniu różnorodnych funkcji – jest niezwykle prosta i nie będzie nastręczała problemów nawet zaczynającemu swą kawową przygodę użytkownikowi.

Ekspres do kawy DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B

Opis oraz główne funkcje ekspresu DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B:

Ekspres do kawy DeLonghi to niewielkich gabarytów, stylowe i klasyczne urządzenie. Został wyposażony w niewielki panel dotykowy, który ułatwia intuicyjną obsługę sprzętu. Producent umożliwił wybór aż 16 wersji językowych menu, w tym języka polskiego. Całość prezentuje się naprawdę ciekawie, standardowe połączenie czarnej obudowy ze srebrnymi elementami to ponadczasowe i eleganckie rozwiązanie.

Urządzenie wyposażone jest w system dwóch Thermoblocków. Są one niezależne, jedne z nich odpowiada za zaparzenie kawy, zaś drugi za podgrzanie mleka. Dzięki temu, że działają oddzielnie napój można przygotować szybko bez konieczności czekania na schłodzenie Thermoblocku. Dodatkowym atutem jest cicha praca układu.

delonghi ELETTA CAPPUCCINO ECAM 44.660.B

Ponadto wewnątrz sprzętu znajduje się wytrzymały, stalowy młynek typu żarowegoz możliwością regulacji stopnia zmielenia kawy – ekspres oferuje aż 13 poziomów. Funkcja ta umożliwia przygotowanie idealnego napoju z każdego rodzaju ziaren, nawet tych wymagających specjalnej obróbki.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w ekspresie DeLonghi jest automatyczny system spieniania mleka Latte Crema. Posiada on dwa oddzielne systemy hydrauliczne, które pozwalają uzyskać jeszcze lepszej jakości spienione mleko. Uzyskanie pysznej, puszystej i gęstej pianki nie stanowi już żadnego problemu.

DeLonghi oferuje przygotowanie różnych rodzajów napojów za pomocą dedykowanych przycisków, są to m.in. mocne Espresso, puszyste Cappuccino oraz aromatyczne Long Coffee. Ponadto zastosowano tutaj funkcję Milk Menu, która umożliwia przygotowanie jeszcze szerszej gamy kaw, w tym: Espresso Macchiato czy Flat White. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż ekspres został wzbogacony o opcję umożliwiającą przygotowanie dwóch filiżanek Espresso jednocześnie.

Dodatkowymi funkcjami są:

 • opcja „Moja Kawa” – zapamiętuje ustawienia dotyczące wielkości wybieranego napoju,
 • funkcja „Statystyki” – pozwala w każdym momencie sprawdzić, ile kaw zostało przygotowanych za pomocą ekspresu,
 • możliwość wykorzystania zarówno kawy ziarnistej, jak i mielonej,
 • regulowana wysokość dozownika do kawy – pozwala na zastosowanie szklanki, filiżanki bądź kubka o dowolnej wysokości bez obawy o rozpryskiwanie się kawy,
 • funkcja automatycznego wyłączania – ekspres po skończonej pracy wyłącza się automatycznie, dzięki czemu pozwala zmniejszyć pobór i zużycie energii elektrycznej.

Udogodnienia dotyczące odpowiedniej konserwacji modelu DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B:

 • opcja programowania twardości wody – pozwala dostosować twardość wody do aplikowanej do urządzenia cieczy, dzięki temu zoptymalizowana zostaje częstotliwość odkamieniania układu sprzętu,
 • automatyczny program płukania – uruchamia się przy każdym włączeniu ekspresu, przed przygotowaniem kawy,
 • automatyczny program czyszczenia i odkamieniania – pozwala w sposób precyzyjny wyczyścić i odkamienić układ ekspresu, oszczędzając tym samym nasz czas,
 • wyjmowany pojemnik na wodę oraz karafka na mleko,
 • tacka ociekowa wyposażona w wskaźnik poziomu wody – użytkownik bez problemu może kontrolować, kiedy należy ją opróżnić,
 • zastosowanie filtra do wody zapobiegającego osadzaniu się kamienia w układzie ekspresu oraz minimalizującego konieczność przeprowadzania procesu odkamieniania.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 2 litry. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2900 złotych. Poznaj cenę ekspresu do kawy DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B.

Poznaj zalety i wady Ekspresu DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B

Zalety Wady
 • proste i klasyczne urządzenie o niewielkich gabarytach
 • intuicyjny wyświetlacz ułatwiający użytkowanie
 • menu w języku polskim
 • dwa niezależne Thermoblocki
 • regulacja poziomu zmielenia ziaren – regulacja 13-stopniowa
 • automatyczny system spieniania mleka
 • możliwość przygotowania różnych rodzajów kaw za pomocą dedykowanych przycisków
 • szereg udogodnień związanych z właściwą konserwacją urządzenia
 • stosunkowo głośna praca młynka
 • możliwość ustawienia tylko jednego rodzaju kawy w trybie „Moja kawa”

Zobacz w jakiej cenie sklepy internetowe oferują ekspres DeLonghi Eletta Cappuccino ECAM 44.660.B. Ekspres ten kupisz tutaj:

Ekspres do kawy Saeco Incanto HD8919/59

Opis oraz główne funkcje ekspresu Saeco Incanto HD8919/59:

Ekspres do kawy Saeco Incanto to urządzenie o niewielkich gabarytach. Zostało utrzymane w kolorystyce tytanowej z licznymi elementami wykończonymi w kolorze srebrnym. Na froncie sprzętu znajduje się niewielki wyświetlacz ora towarzyszące mu przyciski. Całość wygląda bardzo estetycznie i stylowo.

Saeco Incanto HD8919/59

Urządzenie zostało wyposażone w ceramiczne młynki, które odznaczają się wysoką trwałością i wytrzymałością. Dzięki nim, zgodnie ze słowami producenta, możliwe będzie przygotowanie ponad 15000 filiżanek kawy. Co więcej, technologia z wykorzystaniem ceramicznego materiału nie wpływa niekorzystnie na smak kawy.

W bardzo prosty sposób użytkownik może przygotowania 6 rodzajów napojów, w tym: Cappuccino, Espresso, Espresso Lungo, Latte Macchiato, mlecznej pianki oraz gorącej wody, która może posłużyć do zaparzenia herbaty czy ziół. Ponadto urządzenie pozwala na dobranie odpowiedniej mocy, czasu i temperatury parzenia każdej z kaw.

Technologia Latte Perfetto pozwala na uzyskanie pysznej, gęstej i puszystej mlecznej pianki. Wyjątkowość tej metody polega na dwukrotnym spienianiu mleka. Ponadto dodatkowym atutem jest szybki bojler, który w bardzo krótkim czasie osiąga odpowiednie parametry termiczne, aby już pierwsza filiżanka naparu była gorąca i aromatyczna.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi aż 2,5 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2700 złotych. Sprawdź aktualną cenę ekspresu do kawy Saeco w sklepie internetowym.

Ekspres Saeco Incanto HD8919/59

Udogodnienia dotyczące odpowiedniej konserwacji modelu Saeco Incanto HD8919/59:

 • zastosowanie filtra AquaClean, który gwarantuje do 5000 filiżanek pysznej kawy bez konieczności odkamieniania, urządzenie samo przypomina o konieczności wymiany filtra na nowy,
 • program automatycznego płukania – za pomocą obiegu wody urządzenie może czyścić układ po każdym włączeniu lub wyłączeniu sprzętu,
 • komunikaty dotyczące konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania,
 • wyjmowany pojemnik na mleko, który można przechowywać w lodówce,
 • funkcja szybkiego czyszczenia pojemnika na mleko pozwala na wyczyszczenie całego układu mlecznego z resztek nabiału,
 • program automatycznego czyszczenia ekspresu,
 • wyjmowany blok zaparzający, który bez problemu można umyć pod bieżącą wodą.

Zobacz też jakie funkcje posiada ekspres do kawy Saeco Incanto HD8911/09 – kliknij tutaj.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Saeco Incanto HD8919/59

Zalety Wady
 • klasyczny design połączony z niewielkimi gabarytami
 • niewielki, intuicyjny wyświetlacz
 • ceramiczne młynki do mielenia ziaren
 • możliwość przygotowania różnorodnych rodzajów kaw
 • możliwość wyboru mocy, temperatury i czasu parzenia naparu
 • technologia Latte Perfetto odpowiedzialna za spienianie mleka
 • stosunkowo duży pojemnik na wodę
 • szereg udogodnień związanych z właściwą konserwacją urządzenia
 • sygnalizowanie pełnego zbiornika na odpady – komunikat czasami pojawia się nawet wtedy, gdy zbiornik jest niemalże pusty
 • zaparowywanie wyświetlacza podczas przygotowania napojów
 • stosunkowo głośna praca
 • mieszanie się warstw podczas przyrządzania trójwarstwowego LatteMacchiato

Kup teraz Saeco Incanto HD8919/59. Model ten znajdziesz w sklepie online w atrakcyjnej cenie:

Czyszczenie i odkamienianie ekspresów do kawy

Coraz więcej automatycznych ekspresów do kawy dostępnych na rynku posiada szereg udogodnień związanych z właściwą konserwacją sprzętu. Rozwiązania automatyczne wpływają pozytywnie nie tylko na jakość otrzymanego napoju, ale również oszczędzają czas użytkownika. Niemniej jednak należy pamiętać, iż niektóre czynności musimy wykonać samodzielnie, a by móc w pełni cieszyć się naparem najwyższej jakości. Jeśli nadal macie wątpliwości jak wyczyścić ekspres do kawy to zapraszamy do przeczytania artykułu na temat odkamnienia ekspresó do kawy- kliknij po więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
14 × 15 =