Jak zrobić idealne Cappuccino

Ocena

Cappuccino to chyba jeden z najchętniej wybieranych przez kobiety napojów kawowych – zwłaszcza podczas spotkań z przyjaciółkami. Niemniej jednak również mężczyźni lubią delektować się smakiem i aromatem tej kawy.

Cappuccino to pochodzący z Włoch napój na bazie kawy z domieszką spienionego mleka. Czasami zamiast znajdującej się na wierzchu pianki używa się bitej śmietany, niemniej jednak jest to rozwiązanie rzadziej stosowane. Wielu baristów mleczną piankę ozdabia sypką czekoladą, kakao bądź cynamonem. Ma to na celu nie tyle co zmianę smaku napoju, lecz stosowane jest głównie ze względów estetycznych. Wszak z większą przyjemnością pijamy kawę, która „kusi” swym wyglądem.

We Włoszech ten rodzaj kawy najczęściej pija się wyłączenie do południa. W Polsce ta reguła się nie przyjęła i chętnie sięgamy po Cappuccino o każdej porze dnia – czy to rano, czy w południe, czy nawet wieczorem. Jest to kawa lekka, idealnie pasująca i do śniadania, i do deseru, i na spotkanie w gronie znajomych.

Bazą Cappuccino jest aromatyczne i mocne Espresso, które na ogół stanowi około 1/6 łącznej objętości napoju. Pozostała część to spienione mleko. Pianka znajdująca się na wierzchu powinna mieć, zgodnie z włoskimi normami, około 1 – 2 cm grubości. Jej konsystencja powinna być kremowa i płynna – nie może być zbyt gęsta. Cappuccino powinno podawać się w podgrzanej filiżance z grubszej porcelany.

Idealne Cappuccino: czy możliwe jest przygotowanie mlecznej kawy rodem z włoskiej restauracji w zaciszu własnego mieszkania?

Cappuccino można przyrządzić zarówno ręcznie, jak i za pomocą ekspresu do kawy. Samodzielne przygotowanie napoju wymaga pewnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności jej wykorzystania. Według powszechnie panującej opinii Cappuccino jest jedną z tych kaw, które najtrudniej przyrządzić samodzielnie w domowych warunkach. Wiele osób po kilku nieudanych próbach podejmuje decyzję o zaprzestaniu kolejnych starań i pija ten kawowy napój wyłącznie w kawiarniach czy restauracjach.

Co powinno się wiedzieć przyrządzając ręcznie Cappuccino? Najczęściej stosowaną bazą kawy jest wcześniej wspomniane Espresso (chociaż niektórzy bariści polecają również Mokkę). Przygotowując jedną filiżankę Cappuccino powinniśmy przyrządzić 25 ml naparu.

Mleko, które chcemy dodać do napoju najlepiej, aby było pełnotłuste, ponieważ takie bezproblemowo się spienia. Nabiał należy podgrzać do temperatury około 65 stopni Celsjusza (ważne, aby temperatura nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza). Następnym krokiem jest spienianie mleka. Należy mieć na uwadze fakt, iż podczas procesu tworzenia mlecznej piany, nabiał zwiększa swoją objętość nawet dwukrotnie. Optymalnie powinniśmy uzyskać 125 ml spienionego mleka, a więc sugerowane jest użycie ok. 65 – 70 ml cieczy. Proces spieniania mleka bez korzystania ze specjalnego spieniacza może okazać się czasochłonny. Najczęściej profesjonalne wyposażenie zastępuje się zwykłym mikserem elektrycznym, niemniej jednak otrzymany efekt może nie być satysfakcjonujący.

Ostatnim krokiem jest połączenie kawy ze spienionym nabiałem. Mleko powinniśmy dolewać powoli do kawowego naparu, aby mogło się z nim bez problemów zmieszać, tworząc jednolitą konsystencję. Tak przygotowaną kawę można udekorować wspomnianą wcześniej czekoladą, kakao czy cynamonem.

Cappuccino

Wykonanie idealnego Cappuccino wymaga od nas cierpliwości i staranności. Ponadto na jego przyrządzenie musimy poświęcić dłuższą chwilę czasu. Częstokroć pomimo naszych starań i wykonania kawowego napoju zgodnie z instrukcją, nie udaje nam się otrzymać perfekcyjnej kawy. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydaje się być użycie automatycznego ekspresu do kawy.

Saeco Moltio DH8769/09 

Saeco Moltio HD8769/09

siemens EQ.5 te515209rw 

Siemens EQ.5 TE515209RW

automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
parzenie wstępne ×
autoWhirl Plus – automatyczne przygotowanie kawy ×
bogaty aromat kawy System Aroma Pressure ×
ustawienia mocy aromatu
wbudowany pojemnik na mleko ×
informacja o liczbie filiżanek pozostałych do momentu: odkamienienia, czyszczenia ×
w zestawie odkamieniacz do ekspresu ×
w zestawie wkład filtra wody Brita ×
w zestawie paski testowe do badania twardości wody ×
Sprawdź cenę Sprawdź cenę

Współcześnie bardzo wiele modeli posiada automatyczne programy przyrządzania Cappuccino oraz wielu innych mlecznych kaw (m.in. Caffe Latte czy Latte Macchiato). Poniżej zaprezentuję kilka ekspresów do kawy, których jedną z funkcjonalności jest szybkie przygotowanie pysznego Cappuccino.

Ekspres do kawy Saeco Moltio DH8769/09

Opis oraz główne funkcje ekspresu Saeco Moltio DH8769/09

Ekspresy do kawy Saeco Moltio charakteryzuje się prostym, ale zarazem stylowym i elegancki designem. Utrzymany został w czarnej kolorystyce ze srebrnymi elementami. Na froncie umieszczono intuicyjny wyświetlacz oraz przyciski. Niewielkie gabaryty czynią go urządzeniem uniwersalnym, które wkomponuje się w większość powierzchni zarówno kuchennych, jak i biurowych. Jak deklaruje producent: „Każda chwila zasługuje na swój idealny aromat kawy. Renomowany ekspres zapewniający doskonałą jakość kawy”. Zapoznajmy się bliżej z funkcjonalności sprzętu marki Saeco. Sprawdź recenzję ekspresu do kawy Saeco Moltio DH8769/09.

Saeco Moltio DH8769/09

Urządzenie wyposażone zostało w ceramiczne młynki, które są gwarantem zarówno wysokiej jakości, jak i cichszej (w stosunku do młynków wykonanych ze stali) pracy. Mają one zapewnić mielenie ziaren na odpowiednim poziomie nawet do 15.000 filiżanek. Wykorzystanie ceramicznego materiału gwarantuje, że rozdrabniane ziarno będzie pozbawione posmaku negatywnie wpływającego na smak naparu. Młynek posiada 5-stopniową regulację mielenia ziaren.

Ekspres do kawy oferuje przygotowanie 6 różnych rodzajów napojów: klasycznej czarnej kawy, Espresso, Cappuccino, Latte Macchiato, mlecznej pianki oraz gorącej wody. Saeco Moltio jest urządzeniem w pełni automatycznym – samodzielnie przygotuje za nas wybrany napój w sposób bezproblemowy i szybki.

Użytkownik ma możliwość dostosowania ustawień parzonej kawy do własnych preferencji. Za pomocą menu można dostosować moc, czas parzenia, temperaturę i smak naparu. Spersonalizowane ustawienia można zapisać w pamięci urządzenia i powrócić do nich w każdym, dowolnym momencie.

Ekspres wyposażony jest również w automatyczny program płukania mechanizmu po włączeniu bądź wyłączeniu urządzenia. Pozytywnie wpływa to na higienę sprzętu oraz jakość parzonej kawy. Ponadto system podpowiada o konieczności przeprowadzenia odkamieniania ekspresu do kawy– na wyświetlaczu pojawiają się komunikaty z wskazówkami- link.

Prostota obsługi urządzenia polega także na możliwości napełnienia pojemnika na wodę oraz opróżnieniu zbiornika na odpadki od frontu. Ekspres do kawy został również wyposażony w zintegrowany pojemnik na mleko. Może on być w każdej dowolnej chwili wyjęty i przechowywany w lodówce. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik będzie miał pewność, iż zawsze wykonuje napój ze świeżyć składników.

Innymi atutami urządzenia jest: możliwość zainstalowania filtra Intenza pozytywnie wpływającego na jakość używanej wody, technologia Latte Perfetto odpowiadająca za idealnie przygotowaną mleczną piankę oraz szybki bojler gwarantujący odpowiednią temperaturę naparu już od pierwszej filiżanki.

Saeco Moltio DH8769 cappuccino

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,9 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 3000 złotych. Zobacz aktualna cenę modelu Saeco Moltio.

Jak przygotować Cappucino za pomocą Saeco Moltio

Aby zaparzyć Cappuccino za pomocą Saeco Moltio należy napełnić dzbanek schłodzonym mlekiem. Następnie pod wlewem ustawić filiżankę i nacisnąć dedykowany przycisk „Cappuccino”. Pyszna kawa zostanie automatycznie przygotowana w bardzo szybki sposób. Istnieje możliwość regulacji objętości uzyskiwanego napoju kawowego.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Saeco Moltio DH8769/09

Zalety Wady
 • niewielkie urządzenie o stylowym wyglądzie
 • intuicyjne przyciski oraz wyświetlacz
 • wykorzystanie ceramicznego młynka
 • możliwość przygotowania 6 różnych napojów w krótkim czasie
 • możliwość dostosowania parzonej kawy do indywidualnych preferencji użytkownika
 • automatyczny program płukania
 • wyjmowany dzbanek na mleko
 • wykorzystanie technologii filtrów Intenza
 • wykorzystanie technologii Latte Perfetta
 • duży zbiornik na wodę
 • brak automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania
 • konieczność częstego opróżniania tacki
 • brak funkcji automatycznego wyłączania urządzenia
 • stosunkowo głośny spieniacz do mleka

Nie możesz się zdecydować? Porównaj cenę ekspresu ciśnieniowy Saeco Moltio HD8769/09 i wybierz najlepszą ofertę!

Ekspres do kawy Siemens EQ.5 TE515209RW

Opis oraz główne funkcje ekspresu Siemens EQ.5 TE515209RW:

Ekspres Siemens EQ.5 to niewielkie urządzenie, które zostało utrzymane w czarnej kolorystyczne z nielicznymi srebrnymi dodatkami. Na froncie, z lewej strony umieszczono mały wyświetlacz typu LCD oraz szereg przycisków i pokręteł.

Urządzenie zostało wyposażone w funkcję OneTouch, która za pomocą jednego kliknięcia przygotuje: Espresso, tradycyjną czarną kawę, Cappuccino oraz Latte Macchiato. W przypadku Espresso oraz tradycyjnej czarnej kawy istnieje możliwość przygotowania dwóch filiżanek jednocześnie. Dostępna jest również funkcja spieniania mleka oraz gorącej wody. Ponadto wykorzystano tutaj technologię sensoFlow, która dba o odpowiednią temperaturę przygotowywanej kawy oraz opcję aromaDoubleShot odpowiedzialną za jej intensywniejszy smak i aromat.

Siemens EQ.5 TE515209RW

Na uwagę zasługuje również możliwość zastosowania systemu filtra Brita Intenza, gwarantującego oczyszczenie wody z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pozytywnie wpływającego na jakość wody.

Odpowiednia higiena urządzenia zagwarantowana jest dzięki wyjmowanemu blokowi zaparzającemu. Wystarczy go opłukać pod bieżącą wodą i ponownie umieścić na miejscu. Po każdym parzeniu kawy włączana jest opcja singlePortion Cleaning, która odpowiada za czyszczenie przewodów mechanizmu. Automatyczne szybkie czyszczenie całego systemu uruchamiane jest podczas włączenia oraz wyłączenia sprzętu. Kompleksową konserwację ekspresu zapewnia funkcja calc’c’Clean – jest to pełny, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania. Odpowiednia higiena systemu spieniającego jest zachowana dzięki łatwemu demontażowi końcówki do spieniania mleka (możliwość mycia w zmywarce) i programowi creamCleaner.

Ekspres posiada wyjmowany pojemnik na mleko, który bez problemu przechowamy w lodówce. Urządzenie może pobierać nabiał z przystosowanego zbiornika bądź bezpośrednio z kartonika czy butelki.

Dodatkowymi rozwiązaniami wykorzystanymi przez producenta Siemens są: możliwość regulacji wysokości dystrybutora do kawy, młynek ceramiczny ceramDrive, zintegrowany system spieniania mleka wyposażony w specjalną dyszę, możliwość ustawienia indywidualnych preferencji parzonej kawy (m.in. mocy, wielkości filiżanki) oraz automatyczne wyłączanie urządzenia po określonym czasie (Zero- energy Auto-Off).

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,7 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2500 złotych. Sprawdź promocyjną cenę ekspresu do kawy Siemens EQ.5 TE515209RW.

Jak przygotować Cappucino za pomocą Siemens EQ.5

Urządzenie Siemens EQ.5 TE515209RW oferuje przygotowanie Cappuccino za pomocą jednego przycisku. Użytkownik ma możliwość wyboru wielkości filiżanki z dwóch wariantów: mała i duża.

ekspres Siemens EQ.5 TE515209RW

Jedyne o co musimy zadbać to odpowiedni poziom wody w zbiorniku, kawy w pojemniku oraz o schłodzone mleko (w dedykowanym dzbanku lub bezpośrednio z kartonika czy butelki). Pyszne Cappuccino zostanie automatyczne przygotowane w kilka sekund. Zobacz gdzie kupić ekspres do kawy Simens EQ.5.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Siemens EQ.5 TE515209RW

Zalety Wady
 • niewielkie gabaryty i stylowy design
 • funkcja OneTouch umożliwiająca przygotowanie szereg napojów za pomocą jednego przycisku
 • wykorzystanie technologio sensoFlow oraz aromaDoubleShot
 • możliwość przygotowania dwóch filiżanek jednocześnie – Espresso, tradycyjna czarna kawa
 • wykorzystanie technologii filtra do wody Brita Intenza
 • kompleksowy automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
 • program szybkiego czyszczenia mechanizmu
 • program creamCleaner odpowiedzialny za odpowiedni poziom higieny systemu mlecznego
 • wyjmowany pojemnik na mleko
 • możliwość zastosowania mleka bezpośrednio z kartonika lub szklanki
 • młynek ceramiczny
 • możliwość dostosowania indywidualnych preferencji parzonej kawy
 • automatyczny program wyłączania sprzętu
 • duża ilość skroplin po przyrządzeniu kawy oraz wiążąca się z tym konieczność częstego opróżniania pojemnika
 • czasami temperatura kawy jest zbyt niska

Lubicie Cappuccino? Przyrządzacie je samodzielnie czy może sięgacie po pomoc ekspresu do kawy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
13 + 28 =