Jak wybrać ekspres do kawy?

Ocena

Wybierając ekspres do kawy, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną, ponieważ to nie ona jest wyznacznikiem tego, czy będziemy zadowoleni z urządzenia. Nie kierujmy się więc zasadą ,,im droższy tym lepszy”. Jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań, wysokiej klasy urządzenia będą się jedynie marnować.  My z kolei, nie wykorzystując wszystkich  dostępnych funkcji drogiego przedmiotu będziemy sobie pluć w brodę z powodu zakupu ekspresu z wielkimi możliwościami, które nam się jednak nie przydają. Przed zakupem sprzętu powinniśmy zastanowić się, jakie oczekiwania stawiamy przed ekspresem oraz, co również niezwykle ważne, jakiego rodzaju ma to być ekspres. Warto też sprawdzić promocje sklepów, które mogą nas zachwycić jak na przykład promocja 5 kg kawy za 5 zł przy zakupie ekspresu do kawy- kliknij po więcej.

Rodzaj kawy

Jedną z ważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę jest rodzaj kawy, jaką możemy używać w danym ekspresie. Dostępne są takie kawy jak: ziarnista, mielona, saszetki ESE czy też kawy w kapsułkach. Jeśli jesteśmy fanami kawy ziarnistej, musimy wyposażyć się w ekspres z wbudowanym młynkiem (najlepiej żarnowym , czyli takim, z regulacją stopnia mielenia kawy) lub zaopatrzyć się w młynek oddzielnie.  Co do kawy w saszetkach ESE oraz na kapsułki, urządzenie również musi być przystosowane do tego rodzaju kawy. Przy ekspresie kapsułkowym, sprawa nieco się komplikuje, gdyż ekspres przyjmuje jedynie kapsułki tego samego producenta, co posiadane przez nas urządzenie.

Zobacz gdzie kupić ekspres kapsułkowy Nescafe Dolce Gusto Oblo KP1105

Określenie rodzaju kawy, jaką chcemy stosować to pierwszy krok do wyboru wymarzonego ekspresu.  Pamiętajmy również, że niektóre rodzaje kaw możemy stosować zamiennie. Na przykład, w urządzeniach przystosowanych do saszetek ESE, często możemy wykorzystywać kawę mieloną. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zastosować tam kawy ziarnistej, świeżo przez nas zmielonej.

rodzaje kawy

Funkcja spieniania mleka

Drugim potrzebnym nam elementem jest dostępność funkcji spieniania mleka. Osoby nieprzepadające za latte, cappuccino czy też podobnymi, zapewne nie będą zainteresowane tą funkcją. Po co miałyby płacić za coś, co nie jest im potrzebne. Ewentualnie, w przypadku niespodziewanej, rzadkiej chęci na tego rodzaju napój, można spienić mleko osobno – za pomocą niedrogich spieniaczy. Jeśli natomiast jesteśmy fanami spienionego mleka, warto zaopatrzyć się w urządzenie z tą cechą. Na pewno niewygodnie byłoby kupować oddzielnie spieniacz do mleka i korzystać równolegle z obydwu urządzeń. W końcu lepiej jest nacisnąć jeden przycisk i podziwiać, jak maszyna robi wszystko za nas. W temacie spieniania mleka, powinniśmy rozglądać się za ekspresami z dyszą spieniającą, najlepiej posiadającą regulację emisji pary. Dostępne również są urządzenia ze specjalnym pojemnikiem na mleko, nierzadko chłodzącym mleko. Istnieją takie, do których możemy przelać ulubione mleko oraz takie, gdzie wystarczy włożyć dozownik do kartonu. Czytaj więcej o funkcji spieniania mleka.

spienianie mleka

Moc kawy 

Wybierając najlepszy dla nas ekspres do kawy, zwróćmy także uwagę na dostępność ustalania mocy kawy.  Jest to szczególnie przydatne, gdy jesteśmy zwolennikami napoju ,,lżejszego” lub ,,mocniejszego” niż standardowa kawa. Jeśli dostępna jest taka cecha, najczęściej do wyboru mamy od kilku do kilkunastu poziomów mocy kawy. Opisana funkcja okazuje się być przydatna również, gdy decydujemy się na różnego rodzaju napoje. Dla przykładu, możemy zdecydować się na małe, delikatne espresso bądź też latte z mocną dawką kawy, gdyż spienione mleko sprawia wrażenie łagodzenia wyrazistego smaku.

Zobacz gdzie kupić ekspres DeLonghi PrimaDonna XS ETAM 36.365.MB

,,Moja kawa”

Co ważne, często możemy natknąć się na funkcję ,,Moja Kawa”. Zamiast za każdym razem ustalać nasze preferencje, wystarczy zrobić to raz. Wybierając cechy ,,Mojej Kawy”, możemy ustalać moc kawy, jej wielkość, temperaturę oraz wiele innych. Posiadając dużą rodzinę, możemy rozglądać się za ekspresem posiadającym wymienioną funkcję dla kilku pozycji. Dzięki temu, każdy z domowników może dostosować napój do swoich własnych preferencji i ustalić pożądane parametry. Jeśli następnym razem  nabierzemy ochotę na nią, wystarczy jeden przycisk. Ważne jest również to, że naszą ulubioną kawę możemy modyfikować, gdy zmieni nam się gust. Sprawdź możliwość regulacji temperatury kawy.

moja kawa

Inne napoje

Niekiedy możemy natknąć się na możliwość przygotowania herbaty bądź gorącej czekolady w naszym urządzeniu. Pierwsza może wynikać po prostu z funkcji gorącej wody, którą możemy zalać gotową saszetkę. Istnieją również ekspresy, dzięki którym, korzystając z kapsułek, możemy przygotować inny od kawy napój. Jak sama nazwa wskazuje, dzieje się tak jednak jedynie w ekspresach kapsułkowych. Co więcej, jeśli zależy nam na tej funkcji, a nie jesteśmy zwolennikami napojów z kapsułki, możemy zainwestować w urządzenie z funkcją ,,Moja Czekolada”, która działa podobnie, jak opisana wyżej funkcja ,,Moja Kawa”. Funkcja ta może okazać się niesamowicie przydatna dla smakoszy czekolad pitnych. Tego typu napój, przygotowany według własnych preferencji, z pewnością może okazać się smaczniejszy, niż kakao przygotowane z proszku.

Pojemność zbiornika na wodę

Kolejnym parametrem godnym naszej uwagi w trakcie wybierania ekspresu jest pojemność zbiornika na wodę. Na rynku dostępne mamy pojemniki mieszczące, z reguły, od 0,5 do 2,5 litra. Szczególnie powinny na to zwrócić uwagę osoby, chcące zaopatrzyć w ekspres miejsce pracy z kilkoma pracownikami, bądź dom  z większą liczbą domowników. Byłoby to niewygodne, gdyby w takim miejscu kilka razy dziennie należałoby napełniać półlitrowy pojemnik z wodą. Dla własnej wygody, powinniśmy więc rozejrzeć się w takim wypadku nad większą pojemnością zbiorniczka. Co więcej, najczęściej możemy natknąć się na te wyjmowane, lecz dla własnej wygody, najlepiej jest upewnić się, czy taką funkcję również urządzenie posiada. Dodatkowym atutem może okazać się posiadanie filtra do wody, który oczyszcza ją między innymi z chloru. Nierzadko też dostępna jest funkcja dostosowywania twardości wody.Dzięki temu napój jest delikatniejszy i na pewno smaczniejszy.

Tryb oszczędzania energii

Warto jest kupić urządzenie posiadające funkcję oszczędzania energii, ,,eco”.  Może okazać się ona niezwykle przydatna szczególnie w sytuacji częstego użytkowania ekspresu. Oszczędzanie przejawia się w zmniejszeniu zużycia prądu przez ekspres, jak również, co przydatne dla zapominalskich, funkcja automatycznego wyłączania urządzenia. Maszyny posiadające wiele dodatkowych funkcji również narażają nasz budżet. Na szczęście w tym przypadku, oszczędzanie energii jest niemal nieodłączną cechą. Wiadomo, jak to każda z dodatkowych funkcji, tryb oszczędzania energii podwyższa wartość urządzenia. W zamian za to zyskujemy niższe zużywanie prądu. W tym wypadku możemy uznać, że jednorazowy wydatek na ekspres posiadający opisaną funkcję, najczęściej okaże się strzałem w dziesiątkę.

czyszczenie

Regulacja wysokości adaptera

Funkcja ta pozwala na stosowanie różnej wysokości filiżanek. Wysokość, z jakiej przygotowywany jest napój pozwala na wygodną pracę z ekspresem. Co ważne, zapobiega to charakterystycznym kropkom dookoła urządzenia. Dzięki temu, nie jesteśmy zmuszeni do korzystania jedynie z wysokich szklanek, w celu uniknięcia zachlapań. Możemy śmiało sięgnąć po naszą ulubioną, już lekko wyszczerbioną filiżankę.

Czyszczenie i odkamienianie

Będąc w temacie utrzymywania czystości, możemy rozejrzeć się za ekspresem z funkcją automatycznego programu oczyszczania i odkamieniania. Niektóre ekspresy po zrobieniu danego napoju czyszczą się samoczynnie. Nie tylko dzieje się to w miejscu przepływu kawy, lecz również w dozowniku mleka. Dla naszego komfortu, nie musimy również pamiętać o odkamienianiu urządzenia. Możemy spać spokojnie z myślą, że częste działanie wody nie uszkodzi urządzenia, gdyż ono samo o to dba, a my nie musimy się do tego przykładać.  Oszczędzi to nam niewątpliwie kilka chwil, które musielibyśmy poświęcić na czyszczenie całego urządzenia. W zamian za to czas ten możemy swobodnie poświęcić na wypoczynek. Zobacz dlaczego warto kupić ekspres z funkcją automatycznego czyszczenia ekspresu do kawy.

Wygląd

Na rynku dostępne są ekspresy w różnych stylach. Bez problemu więc możemy dostosować go do stylu retro czy też minimalistycznej kuchni. Co więcej, dostępne są liczne kolory urządzeń. Co prawda nie każda marka daje nam możliwość wyboru, lecz istnieją takie, które odpowiadają na popyt i są w stanie zaoferować nam ekspresy w przeróżnych kolorach tęczy. Jak napisałam powyżej, producenci ekspresów oferują nam możliwość schowania nieestetycznego kartonu mleka we wnętrzu urządzenia. Działa to niewątpliwie korzystnie na jego wygląd, a raczej to, co dzieje się wokół. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia. Pamiętajmy o tym, że im więcej funkcji urządzenie posiada, tym jego gabaryty są większe. Co za tym idzie, trudniej jest znaleźć dla niego miejsce w nieporęcznej kuchni, nie mówiąc już o przestawianiu ciężkiego sprzętu.

Sprawdź cenę ekspresu do kawy o małych wymiarach XSmall HD8650/09

Dodatkowe funkcje

Możemy się pokusić na kupno ekspresu z wieloma innymi funkcjami, na przykład posiadanie wyjmowanej tacy ociekowej ze wskaźnikiem napełnienia, funkcja statystyki, która pozwala na sprawdzenie ilości przygotowanych napojów, system podgrzewania filiżanek. Każde z nich mają swoje przeznaczenie, wszystkie są bez wątpienia przydatne. Uważam, że każda z tych dodatkowych funkcji jest w pewien sposób potrzebna, lecz nie wymagana. Doskonale dalibyśmy sobie radę bez nich wszystkich, lecz pomimo to, warto wybrać te najważniejsze dla nas, aby pracowało się nam łatwiej i przyjemniej.  Niestety za każdą z tych przyjemności musimy zapłacić pewną cenę. Całkowita cena ekspresu ze wszystkimi wygodnymi funkcjami jest niewątpliwie wyższa, niż cena urządzenia prostego, który tylko parzy kawę.

Obecnie na rynku dostępne są ekspresy proste, przygotowujące jedynie kawę, bez wielu dodatkowych funkcji ekspresu do kawy, to jest na przykład French Press, oraz te z wieloma funkcjami, typu podświetlanie filiżanek, spienianie mleka, na przykład ekspresy kolbowe z wyższej półki.  Wybierając potrzebne nam funkcje oraz pożądany rodzaj kawy dojdziemy do tego, który rodzaj ekspresu jest dla nas idealny. Musimy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości funkcji, cena urządzenia również rośnie. Musimy mieć to na uwadze wybierając ekspresy, gdyż często może zdarzyć się tak, że z pewnej funkcji kompletnie nie będziemy korzystać. Poniżej przedstawiam zestawienie ekspresów, na które niewątpliwie należy zwrócić uwagę.

Nazwa System spieniania mleka System automatycznego czyszczenia i odkamieniania Rodzaj kawy System oszczędzania energii Cena poglądowa Regulacja mocy kawy Pojemność zbiornika na wodę
DeLonghi PrimaDonna XS ETAM 36.365.MB Tak Tak Ziarnista, mielona Tak 3440 zł – Sprawdź cenę Tak 1 litr
Tchibo Cafissimo Latte Bianco Saeco HD8603/78 Tak Tak Kapsułki Cafissimo Nie 800 zł Tak 1,3 litra
Nescafe Dolce Gusto Oblo KP1105 Nie Nie Kapsułki Nespresso Tak 300 zł – Sprawdź cenę Nie 0,8 litra
XSmall HD8650/09 Nie Tak Ziarnista, mielona Nie 900 zł – Sprawdź cenę Nie 1 litr

Zobacz jakie dodatkowe funkcje posiadają automatyczne ekspresy do kawy.

7 myśli na temat “Jak wybrać ekspres do kawy?

 • 31 grudnia 2017 o 19:42
  Permalink

  Ja to mam ekspres Saeco Xelsis SM7581/00, z którego jestem bardzo zadowolony. Zamierzam taki sam sprawić na prezent swoim rodzicom 🙂

   
  Odpowiedz
 • 19 lutego 2018 o 17:40
  Permalink

  Od jakiegoś czasu używam ekspresu Evidence z firmy KRUPS i moje poranki stały się bardziej udane. 😀 Ekspres jest banalny w obsłudze, menu jest bardzo intuicyjne. Świetnie spienia mleko a kawa wychodzi bardzo aromatyczna. Co prawda swoje kosztuje ale myślę że każdy smakosz kawy doceni to urządzenie. 🙂

   
  Odpowiedz
 • 4 czerwca 2018 o 21:53
  Permalink

  Polecam Ekspres ciśnieniowy PHILIPS 5000 series OTC EP5360/10. Ostatnio nabyliśmy go z mężem i jesteśmy nim zachwyceni. Kawa jest pyszna i aromatyczna.a wbudowany młynek, tak więc mamy świeżo mieloną kawę. Jeśli ktoś lubi białą kawę to wystarczy wlać mleko do karafki i po wybraniu odpowiedniej opcji otrzymujemy pyszną białą piankę. Jego obsługa jest dziecinnie prosta. Wcześniej mieliśmy ekspres kolbowy, który po każdej kawie trzeba było myć. Przygotowanie kilku kaw zajmowało sporo czasu. Teraz wybieram odpowiedni przycisk i kawa gotowa. Poza tym ekspres posiada funkcję autoclean, więc już nie marnuję czasu na mycie. Robię kawę, potem wyłączam i już. Ekspres mnie informuje kiedy dolać wody, dosyoac kawy czy oczyścić go z fusów. Nie muszę tym sobie głowy zaprzątać. Gorąco polecam 😀

   
  Odpowiedz
 • 2 lipca 2018 o 06:08
  Permalink

  Ja mam Ecam od DeLonghi, nigdy nie miałam lepszego ekspresu, jestem zadowolona z tego jak pracuje i jaką kawę robi.

   
  Odpowiedz
 • 10 września 2018 o 19:34
  Permalink

  Mam ekspres Krupsa i po 10-letnim użytkowaniu ( dziennie ok. 3 kawy ) w punkcie naprawy dowiedziałam się, że jest chiński i nie wart polecenia. Jestem ciekawa, które z obecnych będą służyły 10 lat ? 🙂

   
  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2018 o 17:49
  Permalink

  Ja posiadam DeLonghi który oferuje na prawdę sporo i przy tym bardzo łatwo się go czyści

   
  Odpowiedz
 • 12 lutego 2019 o 00:51
  Permalink

  Właściwie kupiony ekspres do kawy do inwestycja na lata. Problemem są jednak parametry techniczne, które nie są każdemu znane. Warto jednak poświęcić kilka minut na dobranie swojego produktu.

   
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
23 − 4 =