Jak przygotować idealną Caffe Latte

Ocena

Caffe Latte to rodzaj kawy, który zaskarbił sobie sympatię zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie jest to typowo kobieca kawa – bo i takie opinie można było usłyszeć bądź przeczytać na forach. Jest to idealny napój dla osób, które uwielbiają mocne i aromatyczne Espresso w nieco łagodniejszej wersji. Caffe Latte jest ściśle powiązane z Espresso, bowiem jest to jego połączenie z mlekiem oraz mleczną i gęstą mleczną pianką.

Caffe Latte

Za ojczyznę Caffe Latte uważa się Włochy. W wielu włoskich domach dzień zaczyna się od właśnie tego typu kawy. Często towarzyszy ona również spotkaniom towarzyskim czy chwili relaksu w domowym zaciszu. Włosi częstokroć jako dodatek do takiego mlecznego napoju zajadają biszkopty bądź ciasto. W Polsce Caffe Latte bywa uważana za swoistego typu deser, który idealnie smakuje zwłaszcza, gdy pianka zostanie wzbogacona o posypkę czy specjalny sos.

Idealna Caffe Latte: czy możliwe jest przygotowanie mlecznej kawy rodem z włoskiej restauracji w zaciszu własnego mieszkania?

Caffe Latte bardzo często bywa mylone z trójwarstwową kawą o nazwie Latte Macchiato. W przypadku Latte Macchiato uzyskujemy trzy osobne warstwy: na dole mleko, następnie kawa i na górze puszysta pianka. Zaś Caffe Latte to mleczna kawa, która stanowi połączenie naparu kawowego z mlekiem – w tym przypadku otrzymany napój jest jednolity, bez oddzielonych od siebie warstw. Mleko miesza się z kawą, całość zaś najczęściej zostaje pokryta smaczną pianką. Niejednokrotnie owa pianka ozdobiona jest startą czekoladą, cynamonem, kolorową posypką, syropem bądź, w wersji bardziej zaawansowanej, ciekawym wzorem np. serduszkiem czy kłosem zboża „narysowanym” kawą na wierzchu.

Pomimo, iż bazą tytułowej kawy jest mocne Espresso, Caffe Latte uważane jest za łagodny i delikatny mleczny napój. I faktycznie tak jest. Dlaczego? Ponieważ objętościowo większość tej pysznej kawy stanowi mleko. Zaś sam kawowy napar to około 20% całości.

Caffe Latte można wykonać ręcznie. Jednak niewprawionym osobom może zająć to dłuższą chwilę. Wówczas należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej proporcji mleka i naparu, ale również innych kwestiach. Bardzo ważna jest kolejność wlewanych składników, która może później wpłynąć na uzyskany efekt wizualny. A nie od dziś wiadomo – ludzie delektują się nie tylko czując czegoś smak, lecz również ciesząc swój wzrok. Taką kawę można uzyskać dzięki odpowiedniemu systemowi spieniania mleka. Starannie wykonana kawa zawsze będzie smakować lepiej!

aromat Caffe Latte

Trzeba również pamiętać o podgrzaniu mleka do odpowiedniej temperatury – według wielu baristów jest to przedział 60-70 stopni Celsjusza. Samo spienianie mleka może okazać się czynnością czasochłonną zwłaszcza, jeżeli nie posiadamy specjalnego spieniacza- sprawdź. Wówczas możemy posiłkować się tradycyjnym mikserem, niemniej jednak efekt końcowy może odbiegać od oczekiwanego. Także kawę należy zaparzyć w odpowiedniej temperaturze (około 90 stopni Celsjusza), aby uniknąć nieprzyjemnej, psującej smak goryczki.

Co w przypadku, gdy albo nie mamy czasu czy cierpliwości, albo talentu do robienia tego rodzaju mlecznych kaw? Wtedy z pomocą może przyjść nam automatyczny ekspres do kawy. Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli urządzeń, które mogą w sposób prosty (i co równie ważne szybko) przygotować pyszną i pięknie prezentującą się Caffe Latte.

Warto rozważyć zakup ekspresu do kawy nie tylko ze względu na możliwość przygotowania naszej ulubionej Latte. Zazwyczaj tego typu sprzęt oferuje możliwość przygotowania szeregu różnych typów kawy: od Espresso, przez Cappuccino, po Latte Macchiato jak to jest w przypadku ekspresu Saeco PicoBaristo SM3061/10.

Poniżej opisane zostały modele ekspresów do kawy, które pozwolą nam na delektowanie się pyszną Caffe Latte. Jak za ich pomocą można wykonać ten smaczny mleczny napar? Zapraszam do zapoznania się z poniższymi opisami.

Automatyczny system spieniania mleka LatteCrema w DeLonghi Autentica Cappuccino ETAM 29.660.SB

Opis oraz główne funkcje ekspresu DeLonghi Autentica Cappuccino ETAM 29.660.SB:

Ekspres DeLonghi Autentica Cappuccino odznacza się smukłą i stylową formą. Urządzenie utrzymane jest w kolorystyce srebrnej z czarnymi dodatkami. Górną część frontu zajmuje podłużny wyświetlacz, który ułatwia intuicyjną obsługę sprzętu. Menu wyboru dostępne jest w polskiej wersji językowej.

Ogromnym atutem tego ekspresu do kawy jest wykorzystywanie opatentowanego przez firmę DeLonghi systemu spieniania mleka – „LatteCrema”. Funkcja ta pozwala na uzyskanie mlecznych typów kaw z prawdziwego zdarzenia. Za pomocą jednego przycisku użytkownik może przygotować m.in.: Espresso, Double Espresso, Cappuccino, Caffe Latte, klasyczną czarną kawę, Latte Macchiato, Lungo, gorącą wodę, gorące mleko czy mleczną piankę. Przy czym możliwe jest przygotowanie dwóch filiżanek aromatycznego Espresso za jednym razem.

AUTENTICA ETAM 29.660.SB

Ekspres umożliwia zastosowanie zarówno kawy ziarnistej, jak i już zmielonej. Kawa ziarnista mielona jest przez żarowy młynek, który pozwala na aż 13-stopniową regulację stopnia jej rozdrobnienia. Pojemnik na ziarna ma maksymalną pojemność 150 gram.

Urządzenie wyposażone jest w wygodny i praktyczny dzbanek do mleka. Dzięki specjalnej funkcji „Clean” użytkownik może zlecić automatyczne czyszczenie układu spieniania mleka. Poza tym sprzęt jest na tyle inteligentny, iż sygnalizuje konieczność przeprowadzenia takiego oczyszczania. Wyjmowany system zaparzający staje się od jakiegoś czasu pewnym standardem i cieszy większą popularnością od systemu zaparzającego zintegrowanego. DeLonghi wyposażył swoje urządzenie w łatwy do wyjmowania, czyszczenia i ponownego umieszczania na miejscu bloku zaparzającego. Warto również zwrócić uwagę na obecność automatycznego programu płukania, czyszczenia i odkamieniania całego mechanizmu – odpowiednio utrzymany sprzęt to nie tylko dobrej jakości kawa, lecz również gwarancja bezawaryjnego funkcjonowania przez długi czas.

Ponadto ekspres DeLonghi umożliwia personalizowanie ulubionej kawy, poprzez wprowadzenie odpowiednich ustawień w funkcji „Moja Kawa”. Użytkownik może określić moc, temperaturę oraz ilość otrzymanego naparu. Wspomnieć należy również o opcjach, które pozwalają na zmniejszenie poboru i zużycia energii elektrycznej – tryb czuwania (stand-by) oraz dedykowany program oszczędzania energii.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,4 litra, a więc stosunkowo niewiele. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2800 złotych, a kupisz go tutaj:

Sprawdź dokładną cenę tego modelu

Jak przygotować Caffe Latte za pomocą DeLonghi Autentica Cappuccino

Ekspres marki DeLonghi posiada dedykowany przycisk do przygotowania Caffe Latte. Znajduje się on w „Milk Menu”, które możemy przywołać na wyświetlaczu. Za pomocą pokrętła regulowania pianki możemy samodzielnie zdecydować, ile puszystej, mlecznej pianki ma znaleźć się w naszej filiżance. Do wyboru mamy 3 poziomy: bez pianki, mało pianki lub maksymalna ilość pianki.

ECAM29660SB_SX Caffe Latte

Caffe Latte zostanie przygotowane automatycznie, bez konieczności naszej ingerencji. Jedyne o co musimy zadbać to odpowiedni poziom wody w zbiorniku, kawy w pojemniku, jak również o świeże mleko w dzbanku dołączonym do urządzenia.

Poznaj zalety i wady Ekspresu LatteCrema w DeLonghi Autentica Cappuccino ETAM 29.660.SB

Zalety Wady
 • stylowy design
 • intuicyjna obsługa
 • polskie menu językowe
 • dedykowany system spieniający „LatteCrema”
 • możliwość szybkiego przygotowania wielu rodzajów kaw
 • możliwość przygotowania dwóch filiżanek Espresso jednocześnie
 • 13-stopniowa regulacja poziomu zmielenia ziaren
 • automatyczny program czyszczenia, odkamieniania i płukania
 • wyjmowany blok zaparzający
 • funkcja „Moja Kawa”
 • niewielki zbiornik na wodę
 • niewielki pojemnik na ziarna kawy

Porównaj ceny DeLonghi Autentica Cappuccino ETAM 29.660.SB w sklepach online.

Profesjonalny ekspres automatyczny ze spieniaczem Krups EA9010

Opis oraz główne funkcje ekspresu Krups EA9010:

Ekspres do kawy Krups EA9010 to niewielkie gabarytowo urządzenie, które świetnie wkomponuje się w większość przestrzeni kuchennych czy też biurowych. Został utrzymany w kolorystyce srebrno-czarnej z dominacją srebra. Z przodu znajduje się nieduży wyświetlacz typu TFT z dotykowym ekranem z polskim menu językowym. Jak można się spodziewać takie rozwiązanie pozwala zwiększyć komfort użytkowania sprzętu poprzez jeszcze większą intuicyjność jego obsługi.

krups EA9010

Urządzenie wyposażone jest w możliwość automatycznego przygotowania kawy. Użytkownik może spodziewać się uzyskania takich napojów jak: Cappuccino, Caffe Latte, Espresso, Ristretto, tradycyjnej czarnej kawy, gorącego mleka czy gorącej wody. Ekspres pozwala na wykorzystanie zarówno zmielonej, jak i ziarnistej kawy. Pojemność zbiornika na ziarna to 280 gram.

Urządzenie wyposażone jest także w automatyczny system spieniania mleka. Jak deklaruje producent mechanizm spieniający, w który został wyposażony Krups EA9010 powstał przy ścisłej współpracy z profesjonalnym baristą. W tym modelu zastosowano dwustopniowy system – pierwszy poziom opiera się na podgrzaniu mleka do odpowiedniej temperatury, za drugi za sam proces spieniania. Takie rozwiązanie ma zapewnić prawdziwą, puszystą i smaczną mleczną piankę.

Higiena sprzętu zachowana zostaje na odpowiednim poziomie dzięki funkcji automatycznego płukania dyszy odpowiedzialnej za spienianie mleka. Użytkownik nie musi pamiętać o czyszczeniu tej części ekspresu po każdym użyciu. Sprzęt inteligentnie zrobi to za niego. Ponadto pojawia się tutaj również program automatycznego czyszczenia i odkamieniania mechanizmu.

krups EA9010

Możliwość personalizacji kawy zgodnie z własnymi upodobaniami niewątpliwie stanowi ogromny atut ekspresów do kawy. Model marki Krups pozwala na regulację poziomu zmielenia ziaren, ilości otrzymanej kawy oraz jej mocy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze będziemy mieli pewność, iż otrzymamy taki napój kawowy, na jaki w danym momencie mamy ochotę. Ponadto urządzenie wyposażono w opcję „Ulubione”, która pozwala na zapisanie kilku najczęściej wykorzystywanych przepisów na kawę. Wówczas za każdym razem nie trzeba ponownie wprowadzać parametrów kawy, lecz znaleźć wśród zapisanych przykładów interesującą nas pozycję.

Krups EA9010 jest sprzętem wykorzystującym inteligentną technologię. Wskaźniki pojawiające się na wyświetlaczu mają za zadanie poinformować nas m.in. o potrzebie uzupełnienia zbiornika na wodę, usunięciu fusów z pojemnika na odpadki, jak również konieczności przeprowadzenia odkamieniania i czyszczenia. Bogatsi o taką wiedzę będziemy mieli pewność, iż odpowiednio dbamy o ekspres i jego konserwację, a co za tym idzie – sprzęt służyć nam będzie przez długie lata.

Opisywane urządzenie wspiera również technologię systemu filtrów Claris Aqua odpowiedzialną za parzenie kawy z odpowiedniej jakości wody, która pozbawiona została wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowym atutem sprzętu jest możliwość regulowania wylotu naparu – ułatwia to zastosowanie różnych pod względem wysokości szklanek i filiżanek.Caffe Latte krups EA9010

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,7 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 3600 złotych.

Zobacz ile dokładnie kosztuje ten model w sklepie i sprawdź co napisali o nim inni

Jak przygotować Caffe Latte za pomocą Krups EA9010

Użytkownik może modyfikować parametry związane z przyrządzeniem kawy: objętość, czas parzenia, czas spieniania oraz moc. Producent radzi, aby w przypadku Caffe Latte zachować następujące proporcje: 3/5 mleka, 1/5 kawy oraz 1/5 spienionego mleka.  Maksymalna ilość otrzymanego napoju to 260 ml. Caffe Latte można zapisać w menu „Ulubione” i sięgać po przepis zawsze wtedy, gdy mamy ochotę wypić ten kawowy, mleczny napój. 5 warstwowe Latte przygotujemy także w ekspresie One Touch Cappuccino KRUPS EA8298.

Poznaj zalety i wady Ekspresu Krups EA9010

Zalety Wady
 • niewielkie gabaryty
 • wyświetlacz ułatwiający intuicyjną obsługę sprzętu
 • możliwość przygotowania szeregu różnorodnych typów kaw w prosty sposób
 • dwustopniowy automatyczny system spieniania mleka
 • program automatycznego płukania, czyszczenia i odkamieniania
 • możliwość wyboru mocy, czasu parzenia i objętości kawy
 • funkcja „Ulubione”
 • wskaźniki sugerujące o wykonaniu koniecznych zadań w celu prawidłowego funkcjonowania ekspresu
 • wykorzystanie technologii filtrów Claris Aqua
 • wysoka cena
 • drogie części zamienne w przypadku awarii

A Wy – czy jesteście fanami pysznej Caffe Latte? Pijecie ją w kawiarniach, przyrządzacie ręcznie czy może za pomocą automatycznego ekspresu do kawy?

Jedna myśl na temat “Jak przygotować idealną Caffe Latte

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
18 ⁄ 9 =