Czy konieczne jest stosowanie filtrów do wody w ekspresach do kawy

Ocena

Często użytkownicy ekspresów do kawy nie zdają sobie sprawy z tego, jakie znaczenie ma woda użyta w procesie parzenia napoju. To ona, obok dobrej jakości ziaren, wpływa na odpowiedni smak i aromat naparu. We współczesnych czasach woda zawiera wiele składników, które nie są pożądane przez ludzi. Mogą one nie tylko negatywnie wpływać na walory smakowe przygotowanej kawy, lecz również zmniejszyć żywotność ekspresu m.in. poprzez osadzanie się kamienia na częściach wewnętrznych urządzenia.

Warto rozważyć zakup ekspresu do kawy, który pozwala na zastosowanie takiego rozwiązania jak filtry do wody. Ich głównym zadaniem jest pomoc w zapobieganiu nadmiernemu osadzaniu się szkodliwego kamienia. Również twarda czy zanieczyszczona woda może niekorzystnie wpłynąć na smak kawy. Ten problem także pozwoli rozwiązać wykorzystanie odpowiedniego filtra do wody.

Kwestia wymiany filtra zależy przede wszystkim od częstotliwości użytkowania ekspresu oraz ilości przygotowywanych za jego pomocą napojów. Zazwyczaj zaleca się jego wymianę po około 8 tygodniach (2 miesiącach) eksploatacji, niemniej jednak wielu producentów wskazuje optymalny czas korzystania z jednego filtra. Aktualnie bardzo duża ilość ekspresów do kawy automatycznie sygnalizuje, iż filtr uległ zużyciu i powinno się go wymienić na nowy.

Niektórzy użytkownicy rezygnują z korzystania z filtrów do wody na rzecz wody źródlanej. Jednak nie jest wcale dobre rozwiązanie. Taka woda bogata jest w duże ilości składników, m.in. wapnia, który powoduje powstawania szkodliwego kamienia podczas gotowania.

Saeco PicoBaristo

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dobrej jakości kawa nie powstanie bez wykorzystania odpowiedniej wody. Wielu baristów wskazuje na to, iż często przyczyną niewystarczającego rozwinięcia się aromatu kawy może być twarda woda, zaś kwaśny posmak to nierzadko skutek wykorzystania wody zbyt miękkiej. Błędem jest dopatrywanie się problemu (jak to częstokroć bywa) w jakości użytych do parzenia naparu ziaren. Okazuje się, że największym wrogiem odpowiedniego smaku i aromatu kawy jest woda.

Poniżej, na przykładzie kilku ekspresów zostaną omówione (obok funkcji, zalet i wad urządzenia) wykorzystywane w nich systemy filtrów do wody.

Severin S2+ One Touch KV 8023

Opis oraz główne funkcje ekspresu Severin S2+ One Touch KV 8023:

Ekspres do kawy Severin S2+ One Touch KV 8023 charakteryzuje ciekawy, oryginalny, nowoczesny kształt. Został utrzymany w kolorze czarnym ze srebrnymi dodatkami. Niewielki wyświetlacz umieszczony został w górnej części urządzenia. Towarzyszą mu przyciski oraz obrotowy przełącznik typu E-Select. Całość jest niezwykle intuicyjna i prosta w obsłudze. W nazwie producent zawarł „One Touch”, co jasno wskazuje na to, iż za pomocą jednego przycisku można zaparzyć kawę. Dzięki zastosowaniu tej funkcji sprzęt pozwala na przyrządzenie Cappuccino, Latte Macchiato, białej kawy oraz podgrzanie i spienienie mleka. Poza tym użytkownik może przygotować kawę czarną, gorącą wodę oraz wiele innych.

Severin S2 One Touch KV 8023

Ekspres posiada możliwość wyjęcia jednostki zaparzającej. Wystarczy opłukać ją pod bieżącą wodą i ponownie włożyć do urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny sprzętu. Ponadto użytkownik może wyjąć wlew kawy i mleka, ten z kolei nadaje się do bezpośredniego mycia w zmywarce.

Severin S2+ One Touch wyposażony jest w automatyczny program czyszczenia, płukania i odkamieniania. Płukaniu podlega również dysza do mleka co niewątpliwie stanowi ogromny atut. Ponadto ekspres wykorzystuje opcję, która pozwala na regulację mocy, ilości kawy oraz ilości mleka. Ceramiczny młynek znajdujący się wewnątrz urządzenia pozwala na ustawienie 5 poziomów mielenia ziaren. Istnieje również możliwość zastosowania kawy już zmielonej (np. bezkofeinowej).

Przygotowanie napojów z użyciem mleka nie wymaga oddzielnego pojemnika, nabiał pobierany jest bezpośrednio z kartonika bądź butelki, a więc użytkownik zawsze ma pewność, że mleko jest świeże i nie zepsuje smaku kawy. Regulowana wysokość dozownika wlewu pozwala na zastosowanie dowolnej szklanki, filiżanki czy kubka.

Warto również zwrócić uwagę, iż producent wyposażył urządzenie w wyświetlacz z polskim menu językowym. Wielu ekspresom brakuje takiego rozwiązania. Oprócz języka polskiego użytkownik ma możliwość wyboru 10 innych wersji.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,5 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2000 złotych.

Poznaj aktualną cenę ekspresu. Sprawdź dostępność w sklepach online:

Zastosowana technologia filtra do wody:

W ekspresie do kawy Severin S2+ One Touch zastosowano filtr w celu poprawy jakości wody, a co za tym idzie poprawy walorów smakowych i zapachowych napoju. W zestawie, razem z urządzeniem, zawarty jest dedykowany filtr SEVERIN-BWT, który można optymalnie dostosować dzięki funkcji regulacji twardości wody.

severin filtr do wody

Aktualną cenę filtra do wody sprawdzisz tutaj

Poznaj zalety i wady Ekspresu Severin S2+ One Touch KV 8023

Zalety Wady
 • ciekawy, oryginalny i nowoczesny design
 • intuicyjna obsługa
 • przycisk „One Touch” umożliwiający przygotowanie różnych rodzajów napojów za pomocą jednego kliknięcia
 • wyjmowana jednostka zaparzająca oraz wlew do kawy
 • automatyczny program czyszczenia, odkamieniania i płukania
 • możliwość używania kawy zmielonej
 • 5 poziomów mielenia ziaren
 • regulacja wysokości wlewu
 • polskie menu językowe
 • mleko pobierane bezpośrednio z kartonu czy butelki
 • zastosowanie dedykowanego do urządzenia filtra wody
 • przystępna cena
 • stosunkowo niewielki zbiornik na wodę
 • czasami ekspres zapowietrza się

Saeco PicoBaristo HD8924/09

Opis oraz główne funkcje ekspresu  Saeco PicoBaristo HD8924/09:

Ekspres Saeco PicoBaristo HD8924/09 stanowi niewielkich rozmiarów, kompaktowe urządzenie. Charakteryzuje się zarazem prostotą wykonania, jak i niezwykłym stylem i klasą. Dostępny w srebrnej wersji kolorystycznej z czarnymi dodatkami. Większość elementów zostało wykonany z wysokiej jakości stali szlachetnej. Front sprzętu opatrzony jest wyświetlaczem, który umożliwia intuicyjną obsługę.

Saeco PicoBaristo HD8924

Za pomocą jednego przycisku można przygotować szereg smacznych napojów, w tym: Espresso, czarną kawę, mleczną piankę, gorącą wodę, Caffe Crema, Cappuccino oraz Latte Macchiato. Wszystko przyrządzane jest w mgnieniu oka, a wybór pożądanego naparu nie nastręcza żadnych kłopotów.

Ekspres został wyposażony w automatyczny spieniacz do mleka, dzięki któremu użytkownik może uzyskać aksamitną, gęstą i smaczną piankę mogącą przyozdobić każdy napój. Mleko pobierane jest bezpośrednio z kartonu bądź dzbanka, automatycznie spieniane i kierowane do filiżanki. Odpowiednio skonstruowany układ zapobiega rozpryskiwaniu się nabiału po blacie mebli czy samym urządzeniu. Ponadto zastosowanie technologii Latte Perfetto pozwala uzyskać jeszcze delikatniejszą pianką – wszystko to dzięki dwukrotnemu procesowi spieniania mleka.

Użytkownik może dopasować smak i aromat kawy do indywidualnych preferencji. Urządzenie pozwala na dostosowanie mocy, czasu parzenia oraz temperatury naparu. Taki spersonalizowany przepis można zapisać, by ponownie szybko wykorzystać w przyszłości.

Wykorzystanie technologii ceramicznych młynków pozwala zachować wyśmienity smak kawy, bez posmaku spalonych ziaren. Ponadto materiał, którym jest ceramika jest niezwykle wytrzymały i trwały, a więc służy przez długie lata. Zgodnie ze słowami producenta wydajność młynka to minimum 15.000 filiżanek.

Ekspres Saeco PicoBaristo wyposażony jest również w szereg innych, godnych uwagi udogodnień, w tym przede wszystkim: szybki bojler zapewniający odpowiednią temperaturę kawy już od pierwszej filiżanki, powiększone pojemniki na wodę, ziarna i odpady, opcja automatycznego płukania oraz komunikaty dotyczące konieczności odkamieniania.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,8 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 2600 złotych. Ekspres ten kupisz tutaj:

Sprawdź ile dokładnie zapłacisz za ten model

Zastosowana technologia filtra do wody:

W ekspresie Saeco PicoBaristo został zastosowany filtr typu AquaClean, który – zgodnie ze słowami producenta – gwarantuje do 5000 filiżanek kawy bez konieczności odkamieniania. Dzięki zastosowaniu tego opatentowanego przez firmę Saeco rozwiązania, użytkownik ma pewność, że będzie cieszył się czystą, pozbawioną szkodliwych zanieczyszczeń wodą oraz pysznym napojem powstałym na jej bazie.Saeco AquaClean Antywapienny filtr wody

Oryginalny filtr do wody wraz z aktualną ceną znajdziesz tutaj

Poznaj zalety i wady Ekspresu Saeco PicoBaristo HD8924/09

Zalety Wady
 • kompaktowe, niewielkie urządzenie
 • ładny, stylowy design
 • intuicyjny wyświetlacz na froncie sprzętu
 • możliwość przyrządzenia wielu rodzajów napojów za pomocą jednego przycisku
 • automatyczny spieniacz do mleka wykorzystujący technologię Latte Perfetto
 • możliwość dopasowania mocy i temperatury parzenia kawy
 • zastosowanie wytrzymałych ceramicznych młynków
 • funkcja automatycznego płukania
 • wykorzystanie technologii filtra AquaClean
 • stosunkowo głośna praca urządzenia podczas uruchamiania i programu płukania
 • brak pojemnika na mleko
 • brak automatycznego programu czyszczenia i odkamieniania ekspresu

Przeczytaj pełną recenzję ekspresu Saeco Pico Baristo HD8924/09.

Krups EA8298

Opis oraz główne funkcje ekspresu Krups EA8298:

Krups EA8298 to kompaktowy i niezwykle stylowy ekspres do kawy. Został utrzymany w ciemnej kolorystyce ze srebrnymi elementami, co tylko nadaje klasy całości. Na froncie znajduje się niewielki wyświetlacz, przyciski oraz pokrętło. Urządzenie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze.

Funkcja One Touch pozwala na przygotowanie pysznego Cappuccino oraz aromatycznego Espresso za pomocą jednego przycisku. Dzięki temu w szybki sposób można delektować się ulubionym napojem. Program automatycznego czyszczenia i odkamieniania pozwala zachować wysoki poziom higieny i pozytywnie wpływa na smak i jakość parzonej kawy o czym wspominaliśmy przy okazji artykułu o odkamienianiu ekspresów do kawy. Atutem jest również wyjmowany pojemnik na mleko, który można przechowywać w lodówce – jest to gwarancją zawsze świeżego nabiału.

Krups EA8298

Uzyskanie idealnej temperatura kawy już od pierwszej filiżanki jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Thermoblock – bardzo popularnej wśród ekspresów do kawy marki Krups.Ponadto użytkownik ma możliwość stworzenie własnej kompozycji kawowej – chociażby poprzez regulację poziomu zmielenia ziaren czy ilość używanej kawy do zaparzenia jednej filiżanki naparu oraz jej temperatury parzenia. Dodatkowym udogodnieniem, na które warto zwrócić uwagę jest system ubijania kawy. Wykorzystywana siła nacisku, to według zapewnień producenta, aż 30 kg. Funkcja ta pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej intensywnego i aromatycznego napoju.

Ekspres wyposażony jest w polską wersję językową menu.

Pojemność zbiornika wody w ekspresie wynosi 1,8 litra. Model ten parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów. Jego cena kształtuje się na poziomie około 1900 złotych. Kup ten model w sklepie online:

Aktualną cenę znajdziesz tutaj

Zastosowana technologia filtra do wody:

Ekspres marki Krups wykorzystuje technologię filtra Claris Aqua. Użyte rozwiązanie gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości wody, która bezpośrednio przyczynia się do smaku parzonej kawy.

Krups Filtr Claris Aqua

Aby sprawdzić ile kosztuje filtr do wody dla tego ekspresu kliknij tutaj

Poznaj zalety i wady Ekspresu Krups EA8298

Zalety Wady
 • niewielkie gabaryty
 • stylowy wygląd
 • przycisk One Touch pozwalający na zaparzenie kawy za pomocą jednego kliknięcia
 • automatyczny program czyszczenia i odkamieniania
 • wyjmowany pojemnik na mleko
 • wykorzystanie technologii Thermoblock
 • możliwość ustawienia własnych parametrów dotyczących ulubionej kawy
 • innowacyjny system ubijania kawy
 • polska wersja językowa
 • wykorzystanie filtra Claris Aqua
 • przystępna cena
 • spieniacz do mleka nie zawsze prawidłowo spełnia swoją funkcję
 • awaryjność sprzętu
 • stosunkowo głośna praca urządzenia

Czy filtr wody w ekspresie wpływa na aromat kawy

Zdecydowanie tak! Jak można zauważyć na rynku dostępnych jest wiele ekspresów do kawy oferujących funkcję filtra do wody. Wielu producentów może pochwalić się własną, opatentowaną technologią. Głównymi zaletami wykorzystywania tego typu technologii jest zminimalizowanie osadzania się kamienia na elementach wewnętrznych sprzętu oraz oczyszczenie wody z elementów niepożądanych i zanieczyszczeń.

Woda ma ogromny wpływ na jakość parzonej kawy. Warto mieć to na uwadze i przed zakupem ekspresu sprawdzić czy dany model wspiera technologię filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
20 − 5 =