Ekspres kolbowy Zelmer ZCM2053B

Ocena

Ekspresy kolbowe cieszą się ogromną popularnością. Kiedy zdecydujemy się na zakup jednego z nich przychodzi dylemat: jaki ekspres kolbowy wybrać? Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, są wśród nich takie, którymi warto się zainteresować. Ekspresem, któremu warto przyjrzeć się bliżej, jest ZELMER ZCM2053B. Model ten, nie wyróżnia się ponadprzeciętnymi możliwościami. Wyróżnia się za to ceną. Jest to bardzo tanie urządzenie i nie będzie przesadą, jeśli stwierdzi się, że zarówno jego wyposażenie, jak i funkcje są ograniczone do niezbędnego minimum. Ekspres ten to mało skomplikowane urządzenie, którego główną zaletą jest proste sterowanie mechaniczne za pomocą pokrętła.

Ekspres kolbowy Zelmer

Producent tego ekspresu, firma Zelmer, to marka, której nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Jest bowiem znana z produkcji drobnego sprzętu AGD. Z całą pewnością jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych rodzimych marek. Ich sprzęty charakteryzują się trwałością i klasycznym wzornictwem. Ciekawostką może okazać się fakt, że początkowo, czyli ponad 60 lat temu firma ta specjalizowała się głównie w produkcji sprzętu wojskowego i kuchni polowych. Z biegiem lat, wsłuchując się w potrzeby i oczekiwania klientów, oferta uległa transformacji. Dzięki temu ma się szansę zakupu profesjonalnych, doskonale wykończonych urządzeń, które znacząco ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. W ofercie firmy Zelmer można znaleźć m.in. odkurzacze, żelazka, czajniki, a także interesujące nas najbardziej, ekspresy do kawy Zelmer. Ma się wybór między ekspresami ciśnieniowymi a przelewowymi.

Wspomniany wyżej model jest ciśnieniowym ekspresem kolbowym. Ma on srebrno-czarny kolor i klasyczny design.Zelmer ZCM2053B Z całą pewnością może zainteresować osoby, które nie są za pan brat z urządzeniami odznaczającymi się mnogością funkcji. To, że ekspres ten jest dość ubogo wyposażony, niekoniecznie musi być jego wadą. Jest zdecydowanie mniej rzeczy, które mogłyby ulec awarii, a to, jak wiadomo, jest zaletą samą w sobie. 

Poznaj zalety i wady ekspresu kolbowego Zelmer ZCM2053B

Zalety Wady
 • Klasyczny design
 • Porządnie wykonana kolba
 • Smaczna kawa
 • Bardzo niska cena
 • Banalnie prosta obsługa
 • Szybko rysująca się tacka
 • Dość długo się nagrzewa
 • Możliwość użycia tylko kawy mielonej
 • Mały pojemnik na wodę

Ekspres ten ma kilka zalet, o których warto wspomnieć. Mogłoby się wydawać, że urządzenie w cenie około 300 zł nie jest dobrym rozwiązaniem, lecz jest to błędne stwierdzenie. Ekspres ten potrafi pozytywnie zaskoczyć. Sprawdź aktualną cenę modelu Zelmer ZCM2053B.

Wyposażenie ekspresu kolbowego Zelmer ZCM2053B

Elementy, na które można liczyć, dokonując zakupu ekspresu Zelmer ZCM2053B:

 • Odłączany zbiornik o pojemności 1,25 litra. Łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy go przepłukać pod bieżącą wodą.
 • Tacka na skropliny
 • Głowica parzenia
 • Kratka tacki ociekowej
 • Manualna dysza pary
 • Sterowanie: włącznik i pokrętło regulacji
 • Miarka z ubijakiem
 • Podwójny dozownik
 • Uchwyt filtra
 • 2 sitka
 • Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna

Zwykło się mówić, że siła tkwi w prostocie. I rzeczywiście, mimo że wyposażenie nie powala na kolana, to z pomocą tego ekspresu można przygotować smaczną, klasyczną kawę. Niestety, zbiornik na wodę nie odznacza się dużą pojemnością. W związku z tym zachodzi konieczność częstego napełniania pojemnika. Jest to kłopotliwe, gdy ma się do zaserwowania kilka kaw, np. wówczas, gdy odwiedzą nas goście. Pojemnik jest wyjmowany i łatwo zamontować go z powrotem. Jest to plus. Można także dolewać wodę bezpośrednio do zbiornika, ale trzeba pamiętać, by odłączyć w tym czasie kabel zasilający. Przed rozpoczęciem procesu zaparzania, warto sprawdzić, czy w pojemniku jest wystarczająca ilość wody. Można do niego nalewać tylko zimną wodę. Gdy nie planuje się używania ekspresu przez dłuższy okres, ze względów higienicznych, należy opróżnić zbiornik. Przed pierwszym uruchomieniem lub gdy urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas, należy przepłukać obieg. 

Jakie funkcje posiadają eskpresy kolbowe

Warto zapoznać się z jego funkcjami, aby dowiedzieć się jakie czynności będzie trzeba wykonać samodzielnie, a w których ekspres nas wyręczy. Oto one:

 • Funkcja gorącej wody – szczególnie przydatna, gdy chce się przygotować inny napój niż kawa, np. zioła lub herbatę. Ponadto można z niej korzystać, by podgrzać filiżanki. Zważywszy na fakt, że ekspres ten nie posiada płyty podgrzewającej filiżanki. Opłukując filiżankę lub kubek gorącą wodą, zaparzana kawa dłużej utrzymuje idealną temperaturę. Niektórzy polecają także włożenie kubka na kilka sekund do mikrofalówki.
 • Funkcja automatycznego wyłączania
 • System spieniający mleko – możliwość spienienia mleka do cappuccino. Pianka wychodzi puszysta i lekka. Czytaj więcej

Jak widać jego możliwości, są, delikatnie mówiąc, okrojone. Co nie oznacza, że nie jest w stanie przyrządzić dobrej kawy. Kawę przyrządza się w nim podobnie jak w innych ekspresach kolbowych, czyli wsypując do filtra kawę mieloną. Korzystając z tego ekspresu, nie ma się możliwości przygotowania kawy przy użyciu saszetek. W sumie w tej cenie można się było tego spodziewać. Brak tej możliwości uniemożliwia użytkownikowi czyste i szybkie przygotowanie espresso. Ma się zatem możliwość skorzystania tylko i wyłącznie z uprzednio zmielonej kawy. Ekspres kolbowy Zelmer ZCM2053BChcąc zapewnić sobie lepsze doznania smakowe, warto zainwestować w młynek i mielić ziarna kawy na bieżąco. Ekspresy kolbowe nie mają wbudowanego młynka, dlatego trzeba sobie radzić inaczej. Oczywiście zakup ten nie jest konieczny. Jest to opcja, z której skorzystanie poprawi walory smakowe przygotowywanych napojów.

Proces parzenia kawy w ekspresie kolbowym

Przed przystąpieniem do procesu zaparzania kawy, trzeba upewnić się, że zbiornik na wodę jest pełny. Jeśli zdarzyłoby się podczas zaparzania kawy, że ilość wody w pojemniku będzie niewystarczająca, to jego praca zostanie zatrzymana do momentu napełnienia zbiornika. Z racji tego, że zbiornik jest mały, to trzeba regularnie sprawdzać poziom wody. Do filtra należy wsypać jedną miarkę kawy mielonej, a jej nadmiar usunąć ściereczką. Trzeba pamiętać o ubiciu kawy ubijakiem. Nie należy używać całej swojej siły podczas wykonywania tej czynności. Zbyt mocne ubicie sprawi, że kawa będzie wypływać bardzo wolno lub wcale. Z kolei zbyt słabe ubicie sprawi, że woda przeleci przez filtr, a uzyskany napar będzie niemal przezroczysty. Sprawne ubijanie to umiejętność, której musi nauczyć się każdy posiadacz ekspresu kolbowego. Niektórzy dochodzą w tym zakresie do perfekcji. I wbrew pozorom, lubią to zadanie. Zdarzają się też tacy, którzy twierdzą, że właśnie w ubijaniu tkwi cała magia ekspresów kolbowych. Użytkownik ma bowiem odczucie, że odgrywa ważną rolę podczas całego procesu zaparzania kawy. W ekspresie Zelmer ZCM2053B uchwyt filtra przytwierdza się do ekspresu, przekręcając go maksymalnie w prawo. Po zaparzeniu kawy uchwyt należy przekręcić w lewo, opróżnić filtr ze zużytej kawy i wyczyścić go. Najlepiej robić to pod bieżącą wodą i nie czekać, aż kawa zaschnie i będzie trudna do usunięcia. Oczywiście nie trzeba od razu po zaparzeniu biec do zlewu. Można na spokojnie wypić kawę, którą się przyrządziło i dopiero później zająć się żmudnym, ale koniecznym czyszczeniem.

kawa espresso

Espresso przygotowane z pomocą tego ekspresu charakteryzuje się typową, gęstą, ciemną pianką. Gdy nie pojawia się ona na powierzchni przyrządzonego espresso, to symptom, który powinien zaniepokoić. Jest ona bowiem wyznacznikiem idealnie przyrządzonego espresso. W takim przypadku warto się upewnić, czy kawa, której się użyło, jest świeża, a także czy jest właściwie ubita. Pianka nie pojawia się także wówczas, gdy kawa jest zmielona zbyt grubo. W takiej sytuacji najlepiej wsypać do filtra inną kawę, żeby przekonać się, czy właśnie w tym tkwi problem. Ekspres ten jest doskonałym przykładem tego, że tanie urządzenie, również może być funkcjonalne i zaparzać smaczną kawę. Mimo że niewielka ilość funkcji początkowo na to nie wskazuje. Sprawdź nasz ranking ekspresów do kawy do 1000 zł – kliknij tutaj.

Co musisz wiedzieć o ekspresie Zelmer ZCM2053B

Warto zachować instrukcję obsługi urządzenia. W przypadku zgubienia trudno będzie uzyskać jakiekolwiek informacje na temat tego modelu. Nie ma ich bowiem na stronie producenta. Jest to zniechęcające, zwłaszcza gdy nastąpi drobna awaria, którą można by było usunąć samodzielnie lub użytkownik napotka drobny, ale uniemożliwiający przyrządzenie napoju problem. Najczęściej ma się kłopot ze zbyt wolno lub zbyt szybko wypływającą kawą, a także niewystarczającą ilością lub źle spienionym mlekiem. Są to błahostki, ale bez instrukcji trudniej rozwiązać nawet tak drobne niedogodności.

Czasem może się zdarzyć, że kawa wypływa z boku uchwytu sitka. Nie należy się tym przejmować. Z reguły taki stan rzeczy jest spowodowany nieprawidłowym zamocowaniem kolby. Należy spróbować ją mocniej dokręcić. Będzie to niemożliwe, jeśli do sitka wsypało się nadmierną ilość kawy. W takim przypadku trzeba będzie odsypać nieco kawy i ponownie zamocować kolbę w ekspresie, przekręcając ją w prawo. Najgorszy scenariusz przewiduje uszkodzenie głowicy parzenia. Na szczęście problem ten nie zdarza się często. Jeśli powyższe działania naprawcze nie spowodują poprawy, to konieczna będzie wizyta w serwisie.

Raz na jakiś trzeba przeprowadzić proces odkamieniania. Może się zdarzyć, że kawa nie będzie wypływać, bo urządzenie będzie zatkane przez osady wapna. Po przeprowadzeniu odkamienienia wszystko wraca do normy i można dalej cieszyć się ze współpracy z ekspresem Zelmer. Obudowę ekspresu najlepiej przecierać wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Lepiej nie używać gąbek z drapakiem, bo mogą porysować urządzenie. Pojemnik na wodę oraz tackę na skropliny trzeba myć za każdym razem, gdy zachodzi taka konieczność. Elementy te nadają się do mycia w wodzie. Umieszczenie ich z powrotem w ekspresie nie jest kłopotliwe. Przed włożeniem ich na swoje miejsce, warto odczekać chwilę, dopóki nie obeschną. Dyszę również trzeba oczyszczać. Zwłaszcza gdy używa się jej do spienienia mleka. W takim przypadku najlepiej umyć ją od razu w celu zachowania optymalnej higieny.

ekspresy do kawy zelmerJest to idealny model dla osób, które pragną cieszyć się smakiem dobrej kawy bez zbędnych udziwnień. Jeśli będzie się zadowolonym z kawy czarnej lub z cappuccino, to warto zainteresować się tym ekspresem. Jest tani, jego funkcje są mocno okrojone, ale wystarczające, by kilka razy dziennie przygotować sobie ulubiony napój. Jest także doskonałym startem, jeśli dopiero rozpoczyna się przygodę z ekspresami kolbowymi. Nie wydając wiele, ma się okazję sprawdzić, czy tego typu ekspres kolbowy jest zadowalający, czy w przyszłości zainwestować w inny, być może automatyczny. Jedno jest pewne, warto dać mu szansę.  Zobacz gdzie kupić Zelmer ZCM2053B.

kolbowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
9 × 22 =