Ekspres kolbowy Krups XP5620

Ocena

Przygotowanie smacznej kawy o wyjątkowym aromacie może być niezwykle przyjemnym procesem. Zwłaszcza gdy ma się do dyspozycji urządzenie, które znacznie ułatwia to zadanie. Gdy chce się w nim czynnie uczestniczyć, najlepiej wybrać ekspres kolbowy. Wymaga on bowiem zaangażowania ze strony użytkownika i zaparzanie ulubionych kaw nie ogranicza się do wciśnięcia jednego przycisku. Tylko jaki ekspres kolbowy wybrać? Doskonałym przykładem, a zarazem propozycją godną rozważenia jest ciśnieniowy ekspres kolbowy Krups XP5620. Ta niemiecka marka słynie z urządzeń wysokiej klasy, charakteryzujących się niebanalnym designem. Nie inaczej jest w tym przypadku. Model ten, w kolorze srebrno-czarnym prezentuje się bardzo stylowo.Ekspres kolbowy Krups XP5620 Dzięki temu, że materiał, z którego został wykonany, nie jest połyskujący tylko matowy, unika się wątpliwej przyjemności ciągłego przecierania obudowy. Można zatem dotykać go do woli, a odciski palców i tak nie będą widoczne.

Poznaj zalety i wady ekspresu Krups XP5620

Zalety Wady
 • Elegancki design i porządne wykonanie
 • Solidna kolba
 • Długa, wygodna dysza pary
 • Niewielkie, kompaktowe wymiary
 • Łatwy do utrzymania w czystości
 • Szybko rysująca się tacka na filiżanki
 • Wolno nagrzewająca się płyta podgrzewająca filiżanki
 • Napis „KRUPS” z przodu urządzenia szybko się ściera
 • Po jakims czasie schodzi srebrna powłoka z kolby
 • Po dłuższym użytkowaniu pojawiają się pęknięcia na spieniaczu

Sprawdź gdzie kupić Krups XP5620.

Wyposażenie ekspresu kolbowego Krups XP5620

Warto przyjrzeć się jego wyposażeniu, by dowiedzieć się, czego można się spodziewać w standardowym zestawie:

 • Zbiornik na wodę o pojemności 1,1 litra.
 • Wielokierunkowa dysza pary
 • Uniwersalny uchwyt filtra na kawę mieloną i saszetki
 • Podstawka do podgrzewania filiżanek
 • Wyjmowana tacka na skropliny ze stali nierdzewnej – trzeba ją opróżniać mniej więcej po zrobieniu 7 kaw espresso. Wyposażona jest we wskaźnik zapełnienia. Gdy jest widoczny, to zachodzi konieczność opróżnienia i wyczyszczenia tacki.
 • Podwójny wylot kawy – możliwość zaparzenia dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Warto pamiętać, żeby pomiędzy filiżankami pozostawić pustą przestrzeń. Dzięki temu nie będą się o siebie ocierać podczas procesu zaparzania. A tym samym zminimalizuje się hałas.
 • Łyżka-miarka
 • Pojemnik na filtr z systemem usuwania zużytej kawy, a także mechanizmem stopniowego ubijania kawy mielonej.
 • Przełącznik funkcji: możliwość ustawienia go pozycji para, podgrzewanie pary, kawa i OFF.
 • Instrukcja obsługi w wielu językach i karta gwarancyjna (24 miesiące)

Mimo że ekspres ma stosunkowo niewielkie wymiary, problemem może być umieszczenie go nad wiszącą szafką. Na jego górnej płycie znajduje się klapka, która skrywa pojemnik na wodę i elegancką, metalową łyżkę do espresso. Wyjmowanie pojemnika na wodę może być w takim przypadku problemem. Można napełniać go, nie wyciągając, ale raz na jakiś czas i tak trzeba opróżnić pojemnik lub po prostu go umyć. Gdy nie używa się ekspresu dłużej niż 5 dni, najlepiej opróżnić wszystkie pojemniki. Woda, która stoi tak długo, nie nadaje się do spożycia. W tym modelu można używać filtru Claris. Nie jest on jednak dołączony do standardowego zestawu, więc trzeba go zakupić oddzielnie.Ekspres Krups XP562

Ciśnienie stosowane w serii pomp Krups XP gwarantuje zaparzenie wyrazistego espresso, charakteryzującego się głębokim aromatem. Aby efekty zaparzania espresso były zadowalające najlepiej używać świeżo zmielonej kawy oraz filiżanek, o pojemności nie większej niż 50 ml. Używając tego ekspresu, można liczyć na doskonałe efekty zaparzania. A to dlatego, że wykonuje on operację wstępnego parzenia przed zaparzeniem każdej filiżanki kawy. Pompa uruchamia się na 3 sekundy, po czym wyłącza się na 3 sekundy i tak non stop do momentu zakończenia zaparzania. Napoje o wyższej temperaturze uzyska się poprzez przepłukanie używanych filiżanek gorącą wodą. A gdy ekspres jest już gorący, to można podgrzać je na płycie podgrzewającej.

Funkcje ekspresu Krups XP5620

Wielu potencjalnych nabywców, jest zapewne ciekawych, jakie funkcje proponuje powyższy model. Zastosowane technologie sprawiają, że użytkowanie go sprawia ogromną przyjemność i wbrew pozorom, nie jest trudne. Funkcje Krups XP5620:

 • Opatentowany system ubijania kawy w uchwycie filtra – nie trzeba się obawiać, że kawa będzie zbyt mocno lub zbyt słabo ubita. Zawsze wyjdzie doskonała. W urządzeniach, które nie mają tego systemu, ubijanie kawy w filtrze jest zadaniem użytkownika. A to sprawia, że czasem kawa wypływa zbyt wolno lub w przypadku słabego ubicia, jest wodnista i niesmaczna.
 • Możliwość zrobienia dwóch kaw w tym samym czasie
 • System grzewczy Thermoblock gwarantujący idealną, stałą temperaturę zaparzania. Kawa jest gorąca już od pierwszej filiżanki.
 • System usuwania zużytej kawy
 • Funkcja automatycznego zatrzymywania
 • System KTS

Jak widać, nie odznacza się nadmiarem funkcji. Mimo to ma się wrażenie, że posiada wszystko to, co profesjonalne urządzenie do zaparzania kawy mieć powinno. Nie trzeba poświęcać całego popołudnia na zaznajomienie się z urządzeniem. Już po zaparzeniu kilku kaw dochodzi się w tym zakresie do perfekcji. Sprawdź cenę ekspresu Krups XP5620.

Przygotowanie kawy w ekspresie Krups XP5620

Z pomocą tego ekspresu można przygotować swój ulubiony napój, używając do tego celu kawy mielonej, kawy w saszetkach ESE lub saszetkach miękkich. To jakiej kawy mielonej się używa, odgrywa znaczącą rolę w uzyskanym efekcie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najlepsza kawa to ta, która jest przygotowana ze świeżo mielonych ziaren. Warto więc zaopatrzyć się w młynek i poświęcić chwilę na zmielenie ziaren tuż przed przystąpieniem do procesu przyrządzania kawy. 


Jeśli ma się ochotę na kawę przygotowaną z kawy mielonej, należy uzupełnić zbiornik wodą, do poziomu oznaczonego jako MAX. a następnie uruchomić ekspres. W tym momencie ekspres zacznie się nagrzewać i kontrolka sygnalizująca będzie migać. Do filtra na kawę mieloną trzeba wówczas wsypać jedną miarkę kawy, jeśli chce się przygotować jedną filiżankę naparu. Gdy dwie, to wsypuje się dwie miarki. Nadmiar kawy, który może ewentualnie osadzić się na brzegach filtra, można usunąć wilgotną ściereczką. Niezwykle istotne jest to, by w żadnym przypadku nie ubijać kawy w filtrze. Jest ona ubijana całkowicie automatycznie dzięki zastosowaniu systemu KTS – Krups Tampting System. Następnie wkłada się pojemnik na filtr do urządzenia i przekręca go do oporu maksymalnie w prawo. Zanim wykona się te wszystkie czynności, ekspres zdąży się już nagrzać, a kontrolka sygnalizująca przestanie migać. Wystarczy wówczas przekręcić przełącznik znajdujący się na przednim panelu do pozycji „kawa”. A gdy zaparzy się wystarczającą ilość naparu, przełącznik przekręca się na pozycję „OFF”. Wyjęcie kolby z urządzenia nie jest trudne. Robi się to, naciskając przycisk „open” i przekręcając uchwyt kolby w lewo. Zużytą kawę usuwa się, używając systemu usuwania. W tym celu trzeba nacisnąć przycisk „eject” znajdujący się pomiędzy dwiema dyszami dozownika kawy. Ostatnim etapem jest umycie filtra pod bieżącą wodą. W ten sposób otrzymuje się kawę z wykorzystaniem funkcji kawy mielonej. Umycie filtra od razu po przyrządzeniu kawy zapobiega jego zatkaniu. W ten sposób zawsze ma się do dyspozycji czysty, przygotowany do przyrządzenia kolejnych naparów filtr.

Krups XP562

Drugą opcją, która przypadnie do gustu użytkownikom ceniącym wręcz sterylne warunki zaparzania, jest możliwość przygotowania naparu za pomocą saszetek E.S.E. Jest to uproszczona procedura przyrządzania espresso. Saszetka taka ma średnicę 44 mm, a jej zawartość, to 7 g starannie wyselekcjonowanej kawy. Kawa ta jest sprasowana między dwoma papierowymi filtrami i zaprojektowana z myślą o przyrządzaniu espresso-ristretto, czyli kawy o mocnym smaku i gęstej konsystencji. Jest to także technologia, która zapewnia użytkownikowi proste, szybkie i czyste zaparzenie kawy. Po wlaniu wody do zbiornika i włączeniu urządzenia, saszetkę E.S.E umieszcza się w specjalnym filtrze. W tym czasie ekspres się nagrzewa. Saszetkę umieszcza się na środku filtra czerwonym napisem do dołu. Przed jej umieszczeniem trzeba także rozerwać papier, który wystaje z saszetki. Do filtra nie można wkładać więcej niż jedną saszetkę. Trzeba zrobić to z należytą starannością, ponieważ źle włożona saszetka spowoduje uzyskanie niezadowalających efektów zaparzania.

Ostatnim sposobem jest zaparzanie kaw z użyciem zwykłych saszetek miękkich. Są to saszetki o średnicy około 60 mm. Są przeznaczone do ekspresów, których głównym założeniem jest zaparzanie właśnie kaw espresso. Zatem używając ich, uzyska się mniej intensywny smak, niż ten, który uzyskuje się, gdy używa się saszetek E.S.E. Poza tą drobną różnicą, sposób zaparzania kawy jest taki sam jak z wykorzystaniem saszetek E.S.E.

Ekspres kolbowy Krups XP5620 ma także funkcję pary. Parę wykorzystuje się, gdy chce się przygotować napój mleczny, np. cappuccino lub latte. Gdy urządzenie wytwarza parę, to działająca pompa emituje przerywany dźwięk. Po skorzystaniu z tej funkcji dysza schładza się automatycznie. Zaczyna pompować zimną wodę, która schładza system podgrzewania.

Dla kogo ekspres kolbowy Krups XP5620

Jest to urządzenie dla osób, które nie lubią spędzać wiele czasu na czyszczeniu i konserwacji. Trzeba przyznać, że rozwiązanie opróżniania fusów za pomocą jednego przycisku, jest strzałem w dziesiątkę. Warto zaznaczyć, że żaden element ekspresu nie nadaje się do mycia w zmywarce. Części urządzenia wystarczy myć pod bieżącą wodą i przecierać wilgotną ściereczką. Gdy zauważy się, że w zbiorniku osiada biała, cienka powłoka, to sygnał, że należy przeprowadzić proces odkamieniania. W tym celu można użyć białego octu lub kwasku cytrynowego. Można także skusić się na zakup przystawki do odkamieniania Krups. Oprócz dwóch porcji produktu do odkamieniania zawiera również pasek do testowania twardości wody, którego użycie pozwala określić częstotliwość przeprowadzania powyższego procesu. Gdy robi się ponad 20 kaw tygodniowo, to proces odkamieniania trzeba przeprowadzać mniej więcej co miesiąc. Po odkamienianiu trzeba przeprowadzić kilkukrotny cykl płukania czystą wodą.

ekspres do kawy Krups XP562

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących użytkowania ekspresu można skorzystać z instrukcji obsługi. Z reguły ekspres nie stwarza użytkownikowi większych problemów, chociaż zdarza się, że końcówka spieniająca mleko odpada. Może być to wówczas albo uszkodzona uszczelka, albo wada fabryczna. Nie jest to jednak reguła.

Jedno jest pewne, jeśli ma się ochotę na doskonały w smaku napar, to urządzenie może spełnić oczekiwania. Z pewnością przekona cię fakt, że kupisz go w super cenie. Zobacz gdzie kupić Krups XP5620. Dzięki temu, że możliwe jest zaparzanie z wykorzystaniem jednego z trzech dostępnych sposobów, można pozwolić sobie na pewnego rodzaju różnorodność. Mając go w domu, można liczyć na smaczną kawę, a ponieważ wymaga także zaangażowania użytkownika, to przez chwilę można poczuć się jak profesjonalny barista.

kolbowy krups

Jedna myśl na temat “Ekspres kolbowy Krups XP5620

 • 2 stycznia 2019 o 12:33
  Permalink

  Ekspres mam od czerwca 2017 r. I dzisiaj wiozę trzeci raz do naprawy. Fatalny. Woda podczas parzenia kawy wypływa przez dyszę do spieniania mleka. Cieknie na całej powierzchni pokrywy od spodu. Po zaparzeniu dwóch kaw lub jednej i spienieniu mleka pompa nie pompuje wody tylko dziwnie pracuje. Trzeci raz to samo… Nie polecam tego ekspresu!!!
  Kawę parzy całkiem niezłą, ale za te pieniądze dostałbym dużo lepszy ekspres.

   
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
14 × 11 =