Ekspresy na kapsułki

Ocena

Obecnie, coraz modniejsze stają się ekspresy przygotowujące gorące napoje za pomocą kapsułek. Gdy włączamy telewizor, widzimy natłok reklam tego typu urządzeń. W sklepach branży RTV i AGD pojawiają się coraz to nowsze maszyny, prześcigające się w najnowszych funkcjach. Lecz wszyscy wiemy, jak trudno jest dokonać wyboru, kiedy mamy przed sobą tyle modeli. Nie jesteśmy pewni, które funkcje okażą się nam przydatne, a które są tylko po to… by bajerować. Czy rzeczywiście warto jest inwestować w nowe urządzenie i przerzucać się z naszych perfekcyjnych proporcji, na kawę z kapsułki? Żeby odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba by jednak posmakować często zachwalanego napoju. Pomogę wam przybliżyć się nieco do tematyki ekspresów do kawy na kapsułki. Mam nadzieję, że po lekturze sami ocenicie czy warto.

Według mnie, największą zaletą urządzenia jest wygoda oraz szybkość w przyrządzaniu pożądanego napoju. Jak sama nazwa wskazuje, wystarczy tylko wybranie rodzaju napoju, wypełnienie maszyny wodą, a resztę ekspres zrobi za nas. W przeciągu krótkiej chwili gotowa jest kawa, niedaleko odbiegająca smakiem i aromatem od tej, przygotowanej w profesjonalnym ekspresie. Nie chodzi tu jednak tylko o same kawy. Wiele marek proponuje nam również kompaktowe herbaty a nawet słodkie napoje dla najmłodszych. Możemy, oczywiście, liczyć na niesamowitą jakość smakołyku pod warunkiem, że kapsułki, które wybraliśmy, wypełnione są wysokiej jakości półproduktami. Nie liczmy na zbyt wiele, jeśli kupujemy te, z najniższej półki. Mogą one znacznie różnić się od naszych smakowych i estetycznych oczekiwań.

Warto jest więc zastanowić się, nad wybraniem nieco droższej opcji, a w zamian delektować się lepszym smakiem ulubionego napoju. W innym razie, inwestycja w ekspres może skończyć się dla nas rozczarowaniem, nawet jeśli będzie to ten, z wyższej półki. Urządzenie może być wyśmienite, lecz kapsułki produkowane przez tą samą firmę, mogą już nie przypaść nam do gustu. Nie tylko jakość proszku w kapsułce jest tutaj ważna. Wiemy już, że na rynku dostępne są nie tylko kawy, lecz również herbaty czy słodkie napoje dla dzieci. Te trzy rodzaje dzielą się na kolejne. Szczególne wrażenie może na nas wywrzeć ilość typów kaw. ekspresy kapsułkowe Nietrudno jest znaleźć strony, na których prezentowane są przeróżne smaki. Weźmy na przykład, dobrze znaną NESCAFÉ Dolce Gusto. Już w samym dziale ,,espresso”, dostrzegamy około dziesięciu podrodzajów kaw. Koneserzy na pewno wyczują, czasem słabo dostrzegalne różnice w walorach smakowych. Jednak dla dotychczasowego amatora małej czarnej, może być to nie lada doświadczenie i zabawa. Możemy również spodziewać się przeróżnych typów herbat, czy jeszcze innych napojów. Producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu smaków limitowanych. Pamiętajmy jednak o tym, by upewnić się, czy interesująca nas firma dysponuje smakiem, który najbardziej nas interesuje.

Nierzadko zdarza się sytuacja taka, że pomimo dużego wyboru napojów, prezentowanych przez daną firmę, w ofercie nie ma tej jednej, mojej ulubionej. Sprawdź tutaj ranking najlepszych ekspresów kapsułkowych Dolce Gusto. Warto w tym miejscu dodać krótką informację, na temat funkcjonowania ekspresu. Na pewno zadowoli to ciekawskich, którzy niestety nie mogą oglądać procesu przygotowywania napoju. Na pewno wiele osób ciekawi to, jak urządzenie rozpoznaje rodzaj wybranego produktu, skoro nasza funkcja w tym zakresie zaczyna się i kończy na włożeniu kapsułki do ekspresu. Otóż maszyna czyta kod kreskowy, zawarty na pudełeczku. Dzięki temu dostosowuje wymaganą temperaturę, ilość wody i ,co ważne, czas parzenia napoju. Już teraz, większość tego typu urządzeń posiada regulację wysokości, z jakiej wydobywa się napój, co jest niezwykle przydatne w dbaniu o czystość dookoła urządzenia. Należy pamiętać o tym, że ekspres czyta kod tylko ten, który został zawarty przez tego samego producenta, od którego pochodzi urządzenie. Co oznacza, że jeśli zakupimy maszynę danej marki, będziemy z niej mogli w pełni korzystać, pod warunkiem używania kapsułek tej samej firmy. ekspresy na kapsułki Kolejnymi cechami, świadczącymi o wygodzie w używaniu ekspresów na kapsułki są wymiary i waga większości z nich. Naturalnie, na rynku możemy znaleźć urządzenia o nieskromnych gabarytach, lecz łatwo jest dostrzec i takie, które bez problemu zmieszczą się w ciasnej kuchni. Co ważne, większość z ekspresów wydawana jest w różnych kolorach, co znów ułatwia nam dostosowanie go do naszej kuchni. Pomimo małych rozmiarów, mieści się w nich to, co najważniejsze. Pojemnik na wodę, mleko, czy też zużyte kapsułki to podstawa. Ich pojemność jest niestety ściśle uzależniona od wymiarów urządzenia. Jeżeli planujemy zakup ekspresu dla dużej rodziny, lepiej zastanowić się nad większą objętościowo maszyną.

Kolejną cechą produktu, na którą niewątpliwie należałoby zwrócić uwagę, jest cena urządzenia. Na tego rodzaju wygodę, musimy poświęcić od około 200 złotych za prosty ekspres firmy Krups Nescafe Dolce Gusto, do nawet około 1500 złotych za ekspres marki DeLonghi. Pomimo, że rozpiętość cen jest dość duża, średnia wysokość tego typu wydatku oscyluje w granicach 300-500 złotych. Uważam, że nie jest to wygórowana cena, jak na urządzenie, które przy nawet codziennej pracy, może zostać z nami na lata. Okres przydatności na pewno ściśle jest związany z częstotliwością użytkowania sprzętu oraz jego traktowaniem. Lecz, czy warto jest poświęcać czas, na poszukiwanie ekspresu na kapsułki, którego cena zawiera się w końcowym przedziale tego typu urządzeń? Niewątpliwie, maszyny takie dysponują dodatkowymi funkcjami, typu panel dotykowy, czy też pojemnik na większa ilość zużytych kapsułek. Często, niektóre mogą okazać się przydatne, np. przycisk czyszczenia systemu pary po napojach z mlekiem. Jednak możemy poszukać tańszego ekspresu z podobnymi zaletami.

Zobacz gdzie kupić KRUPS Nescafe Dolce Gusto KP 1000

Musimy mieć również na uwadze to, że ładnie brzmiące funkcje, mogą okazać się nam zupełnie nieprzydatne. Na przykładzie ostatniej, wymienionej przeze mnie zalety: po co mielibyśmy dopłacać za tak wygodną funkcję urządzenia, pomimo, że ani my, ani nasi domownicy czy też współpracownicy, nie lubimy pić kaw z mlekiem? Jeśli natomiast, pijamy napoje, w większości zawierające mleko, możemy uznać, że ta cecha niezwykle ułatwi nam współpracę z urządzeniem. Owszem, są funkcje, niesamowicie ułatwiające nam pracę z ekspresem. Na pewno ważne dla nas może okazać się to, że dana maszyna wykazuje znacząco mniejsze zużycie energii elektrycznej. Szczególnie może to przesądzać w sytuacjach, kiedy przewidujemy, że ekspres będzie używany często, w stosunku do tego, gdyby stał w rzadko odwiedzanej przez gości kawalerce. Uważam, że wybierając ekspres kapsułkowy, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną w  myśl zasady: ,,im wyższa cena, tym wyższa jakość”. Ważne jest też skupienie się na własnych preferencjach oraz na oczekiwaniach stawianym przez nas urządzeniu. kapsułki do ekspresu Moim zdaniem, o wiele ważniejszą rolę odgrywają używane przez nas kapsułki. W sklepach często możemy natknąć się na niskiej jakości produkty. Tutaj już powinniśmy nieco bardziej zwracać uwagę na cenę. A to dlatego, że nie mamy możliwości na zajrzenie do kapsułki i sprawdzenie jej jakości.

Co więcej, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób zapakowany jest proszek. Powinniśmy pamiętać, że najlepszej jakości produkty są pakowane hermetycznie w aluminiowe opakowania. Zwróćmy również uwagę na wagę pojemniczków. W przypadku kaw, powinny one zawierać od 5 do 7 gramów naturalnej kawy. W zależności od rodzaju kawy, dodatkowe będą również składniki typu mleko w proszku, czy też cukier. Co ważne, jak zostało już wspomniane przeze mnie powyżej, musimy mieć również na uwadze, że producenci ekspresów do kawy, dopasowują je tylko do produkowanych przez nich kapsułek. Przed kupnem urządzenia, początkowo powinniśmy również zainteresować się, jakimi rodzajami napojów dysponuje dana marka. To wszystko po to, by uniknąć zawodu, że w naszym najnowszym ekspresie, nie możemy przygotować ulubionej kawy. Sama wysoka jakość ekspresu nie musi świadczyć o tym, że kapsułki przygotowywane przez producenta są z tej samej, wyższej półki. Wróćmy znów do kosztów. Możemy je skutecznie obniżyć, wybierając urządzenia wykorzystujące mniejszą ilość energii elektrycznej, czy też nie dokonując zakupu maszyny ze zbędnymi dla nas funkcjami.

Należy jednak pamiętać, że na zakupie ekspresu i zużyciu prądu się nie kończy. Największa wadą tego typu urządzeń, według mnie, jest cena kapsułek. Jeśli, dla przykładu, zdecydowaliśmy się na firmę DeLonghi, musimy mieć na uwadze, że aby przygotować kawę, musimy dysponować również kapsułką. Ta jednak do najtańszych nie należy. Zakup 10 porcji tej firmy, to około 15-20 złotych.

Sprawdź aktualną cenę modelu DeLonghi Nespresso Lattissima Pro En750.MB

Jeśli jesteśmy wielkimi amatorami tego rodzaju napojów i wypijamy na przykład trzy filiżanki dziennie, powinniśmy liczyć się z kosztami. Powinniśmy w tej sytuacji rozważyć, czy to luksusowe dobro jest na naszą kieszeń, skoro za 20 złotych moglibyśmy mieć słoik kawy… Co więcej, jeśli chcemy wypróbować nowy smak napoju, musimy przyjąć do wiadomości, że ciężko będzie nam znaleźć możliwość kupna kapsułek na sztuki. Jesteśmy, w takim razie niemal skazani na udział w loterii: posmakuje czy nie posmakuje. Jeśli nie, będziemy mieli dwie opcje do wyboru: przeboleć niepodchodzący nam smak, lub spisać nieodpowiadające nam kapsułki na straty. delonghi kapsułki

Podsumowując, wybierając ekspres na kapsułki, powinniśmy głównie kierować się jakością zawartości kapsułek, które znajdziemy w ofercie danych firm, produkujących urządzenia. To właśnie one spełniają najważniejszą rolę w całym procesie przygotowywania kawy. Zastanawiając się nad samą maszyną, powinniśmy przemyśleć nasze oczekiwania stawiane ekspresowi. Czytając zestawienie jego funkcji, dobrze byłoby dokładnie przemyśleć, które cechy będą nam rzeczywiście przydatne. W końcu nie chcemy płacić za coś, czego nie używamy.

Uważam, że korzystne może być dla nas opieranie się na podstawie rankingów, jeśli stoimy przed wyborem jakiegokolwiek ekspresu. Są one źródłem przejrzystych informacji, nierzadko sporządzanych również na podstawie doświadczeń użytkowników. Co do jakości kapsułek, ciężko jest stwierdzić, na podstawie opakowania, czy dany napój będzie nam smakował, czy też nie. W celu pomocy w podjęciu decyzji, nierzadko organizowane są degustacje. W ten sposób, możemy łatwo ukierunkować swoją opinie na temat różnych smaków oraz wybrać nasz ulubiony. Biorąc wszystko pod uwagę, przed kupnem ekspresu na kapsułki, musimy zastanowić się, czy jest to rozwiązanie dla nas. Musimy pamiętać, że nie jest to jedyny rodzaj ekspresu, który jest przeznaczony głównie do użytku domowego. Jednak każde urządzenie posiada swoje plusy i minusy, związane między innymi z kosztami czy też wymaganiami dotyczącymi zachowania czystości urządzenia. To, że urządzenie jest modne nie znaczy, że to właśnie nam przypadnie do gustu. Na koniec, chciałabym przestawić zestawienie ekspresów, godnych polecenia. Oscylują one w szerokim przedziale cenowym, a co za tym idzie, znacznie różnią się funkcjami oraz możliwościami.

Italico Aurora Nuovo Bosch Tassimo Vivy TAS 1252 – zobacz aktualną cenę DeLonghi Nespresso Inissia EN80.B – zobacz aktualną cenę Tchibo Cafissimo Latte Argento Saeco HD8603/99 DeLonghi Nespresso Lattissima Pro En750.MB – zobacz aktualną cenę
Cena poglądowa 199 zł 279 zł 328 zł 599 zł 1499 zł
Stosowane kapsułki Kapsułki Italico Kapsułki Tassimo Kapsułki Nespresso Kapsułki Cafissimo Kapsułki Nespresso
Rodzaje napojów Espresso, Gold, Crema, Lungo Latte Macchiato, Latte Caramel, Caffe Crema XL, Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Cafe au lait, Latte Macchiato mniej słodkie, Caffe Crema Classico, Espresso Decafeine, Cafe Long Delicate, Cafe Long Intense, Gorąca czekolada Milka, Napój mleczny Oreo, Mleko, Chai Latte, herbata Forest Fruit, herbata Green Mint Intenso: Kazaar, Dharkan, Ristretto, Arpeggio, Roma; espresso: Livanto, Capriccio, Cosi, Volluto; pure origin: Indriya from India, Rosabaya de Colombia, Dulsáo do Brasil, Bukeela de Ethiopia; lungo: fotissimo, vivalto, linizio; bezkofeinowe (decaffeinato): arpeggio, intenso, vivalto lungo, volluto; variations: caramelito, ciocatto, vanilio Espresso: Elegant Aroma, Intense Aroma, Decaffeinated, Brasil Beleza, Ethiopia Abaya; Café Crema: Fine Armoma, Rich Aroma, Colombia Andino, India Sirisha; Filtrowana: Fine Roma, Intense Aroma, Decaffeinated; Herbaty: Rooibos Vanilla, Pure Black, Fruit Harmony. Intenso: Kazaar, Dharkan, Ristretto, Arpeggio, Roma; espresso: Livanto, Capriccio, Cosi, Volluto; pure origin: Indriya from India, Rosabaya de Colombia, Dulsáo do Brasil, Bukeela de Ethiopia; lungo: fotissimo, vivalto, linizio; bezkofeinowe (decaffeinato): arpeggio, intenso, vivalto lungo, volluto; variations: caramelito, ciocatto, vanilio
Pojemność zbiornika na wodę 0,8 litra 0,7 litra 0,7 litra 1 litr 1,3 litra
System spieniający mleko Nie Nie Nie Tak Tak
Moc Brak Informacji 1300 W 1260 W 1850 W 1400 W
Funkcje dodatkowe energooszczędna funkcja automatycznego wyłączania programowalne dozowanie kawy składana tacka dla różnych wielkości filiżanek automatyczne płukanie po każdym parzeniu kawy, automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, technologia kodów kreskowych, krótki czas przygotowania ekspresu do pracy, sygnalizowanie konieczności odkamienienia, szybki start, wyjmowana podstawka na filiżankę z regulacją wysokości automatyczne usuwanie zużytych kapsułek, dopasowanie wielkości kawy do indywidualnych potrzeb, krótki czas przygotowania ekspresu do pracy, pojemnik na zużyte kapsułki, Thermoblock – system grzewczy, tryb „eco” automatyczne przygotowywanie mleka, automatyczne usuwanie zużytych kapsułek, funkcja odkamieniania, regulacja wysokości podstawki, wyjmowany pojemnik na mleko automatyczne usuwanie zużytych kapsułek, funkcja gorącej wody, funkcja odkamieniania, funkcja samooczyszczania, IFD, Thermoblock – system grzewczy, tryb „eco”, wyjmowany pojemnik na mleko, wyświetlacz LCD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
11 × 15 =