Ekspres do zabudowy Siemens CT636LES1
Ekspresy automatyczne do zabudowy to często pożądany element w nowych kuchnia. Zabudowane ekspresy pozwalają umiejscowić ekspres w najbardziej dogodnym dla nas miejscu, już na etapie projektowania mebli kuchennych. Będzie to miała znaczenie zwłaszcza w kuchniach, w których mało jest blatu roboczego i każdy centymetr kwadratowy jego powierzchni ma znaczenie.
Niemniej jednak ekspres do zabudowy to wydatek zdecydowanie większy niż ekspres wolnostojący. Warto zatem zastanowić się dobrze nad wyborem modelu. Nie chodzi tutaj tylko o funkcje jakie oferuje ekspres, ale także o jego wymiary, które powinny być jak najbardziej zbliżone do standardów ustalonych przez rynek, aby w razie konieczności wymiany, oferta ekspresów do kawy nie była zbyt ograniczona.
Siemens CT636LES1 – wiele funkcji w przystępnej cenie
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej urządzeniu marki Siemens, model CT636LES1. Ten ekspres to jeden z tańszych modeli do zabudowy. Za ceną około 5000 zł dostaniemy w pełni funkcjonalny ekspres, który powinien zaspokoić nawet najbardziej wymagających, ale do rzeczy.
Wygląd zewnętrzny
Ekspres prezentuje się bardzo nowocześnie, jak większość niestylizowanych ekspresów do zabudowy. Kolorem z pewnością będzie pasował do większości mebli kuchennych, choć jest to oczywiście uzależnione w dużej mierze od innych sprzętów kuchennych, które zostały zabudowane w kuchni.
Front ekspresu, czyli element, który wizualnie interesuje nas najbardziej wyposażony został w kolorowy wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie wybierane opcje w maszynie, oraz postęp pracy np. podczas zaparzania kawy. Poniżej wyświetlacza zamontowane zostało pokrętło, którym zmieniamy poszczególne ustawienia i dokonujemy wszelkich wyborów. Po prawej i lewej stronie pokrętła znajdują się przyciski. Przyciski odpowiadają za uruchomienie ekspresu, rozpoczęcie pracy dla danej funkcji, możliwość wejścia do menu, uruchomienie funkcji moja kawa i zaparzenia dwóch filiżanek napoju.
Przyciski zostały wkomponowane w ozdobną, srebrną listwę na froncie urządzenia, przez co nie rzucają się w oczy, jednocześnie pozostając bardzo przystępnymi i wygodnymi w użyciu. Poniżej całego centrum sterowania znajduje się wnęka, w której przygotowywane są napoje. Sprawdź gdzie kupić ekspres Siemens CT636LES1.
Ustawienia ekspresu Siemens CT636LES1
Zanim rozpoczniemy przygotowywanie naszego ulubionego napoju warto przyjrzeć się ustawieniom w sekcji menu w ekspresie. Ustawienia w menu najczęściej wybierane są raz, zaraz po pierwszym uruchomieniu urządzenia. Do niektórych ustawień wracamy raz na jakiś czas, a do innych wcale lub w razie konieczności.
Do ustawień, które najczęściej ustala się raz należą
- Funkcja ustawień języka – tutaj ustawiamy język wszelkich komunikatów i opisów funkcji. Oczywiście, możemy zmieniać język w dowolnej chwili, ale w praktyce robi się to tylko raz, przy pierwszym uruchomieniu urządzenia.
- Poziom twardości wody – jest to bardzo ważna funkcja, w każdym ekspresie, nie tylko w tym modelu, zwłaszcza tam gdzie woda jest twarda i bardzo twarda. Twardość wody, możemy ustalić za pomocą odpowiednich pasków do badania twardości wody, które wchodzą w wyposażenie ekspresu, lub dowiedzieć się tego od dostawcy wody do naszego budynku. W tym modelu twardość wody ustawiona jest fabrycznie na poziom 4, czyli woda bardzo twarda. Mamy do dyspozycji możliwość ustawienia twardości wody od miękkiej – poziom 1, do bardzo twardej – poziom 4. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie sprawdzić twardości naszej wody lepiej zawsze ustawić ekspres na najwyższy poziom, czyli wodę bardzo twardą. To ustawienie będzie decydowało o częstotliwości odkamieniania ekspresu. Im woda jest twardsza, tym częściej będzie konieczne przeprowadzenie procesu odkamieniania. Jeżeli jednak mamy wodę miękką, warto ustawić to w menu, gdyż wtedy oszczędzimy czas i pieniądze związane z odkamienianiem.
- Ustawienie wyłączenia automatycznego – pozwala ustawić czas, po którym urządzenie automatycznie dokona płukania i wyłączy się, licząc od momentu zaparzenia ostatniego napoju. Minimalny czas to 15 minut, a maksymalny to 8 godzin, a zatem wybór jest spory. Domyślne ustawienie to 30 min. Jeżeli ekspres jest użytkowany w domu, można ten czas nieco wydłużyć. U mnie ekspres jest ustawiony na 3 godziny. W biurach z powodzeniem sprawdzi się opcja 8 godzinna.
- Funkcja podświetlania adaptera – ta funkcja pozwala stawić podświetlenie adaptera wylotu napoju. Możemy ją wyłączyć, włączyć na stałe, lub ustawić włączoną w momencie zaparzania. Ta ostatnia opcja wydaje się najbardziej optymalna. Dodatkowo możemy ustawić jasność podświetlenia w skali od 1 do 10 według osobistych preferencji.
- Ustawienie jasności wyświetlacza – tę opcję również ustawia się najczęściej tylko raz. Warto dopasować poziom jasności do naszych preferencji.
- Ustawienie dźwięku przycisków – do wyboru mamy tylko dwie możliwości: całkowite wyciszenie lub włączenie dźwięków. W praktyce, uważam, że lepiej pozostawić tę opcję włączoną, sprawdzi się to zwłaszcza w sytuacji gdy ekspres „zamyśli się” na chwilę i nie wiadomo czy dany przycisk został wciśnięty czy nie.
Ustawienia, które możemy zmieniać raz na jakiś czas
- Uruchomienie i wymiana filtra wody – przy pierwszym uruchomieniu skorzystamy z opcji zainstalowania nowego filtra wody. Później będziemy korzystać z funkcji wymiany na nowy filtr wody. Filtr wody może okazać się niezbędny, gdy w naszych kranach płynie bardzo twarda woda. W przypadku wody miękkiej, można nie instalować filtra w ogóle.
- Zabezpieczenie przed mrozem – jest to funkcja, której używa się tylko w przypadku transportu urządzenia, lub jego przechowywania w warunkach nie przeznaczonych do pracy maszyny. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o to, aby zalegająca woda nie zamarzła w trakcie transportu lub przechowywania i nie uszkodziła urządzenia. W zasadzie jest to program, który pozwala nam dokładnie opróżnić urządzenie z wszelkiej zalegającej w nim cieczy, we wszystkich przewodach. Raczej jest to przydatne w przypadku przeprowadzki, lub wysłania urządzenia do serwisu.
- Informacja o napojach – ta funkcja pozwala sprawdzić statystyki: ile napojów zostało przygotowanych od uruchomienia ekspresu.
- Reset ustawień – funkcja pozwala przywrócić domyślne ustawienia fabryczne. Przydatna zwłaszcza w sytuacjach, gdy zbyt wiele pozmieniamy w ustawieniach i nie możemy wrócić do pożądanych parametrów.
Wygoda użytkowania ekspresu Siemens CT636LES1
Dla każdego, najważniejsza jest wygoda użytkowania ekspresu do kawy, zwłaszcza jeżeli wydajemy na niego kilka tysięcy złotych. W ekspresach do zabudowy liczy się nierzadko pojemność zbiornika na wodę, oraz pojemność pojemnika na ziarna. Zabudowane ekspresy znajdują się często na wysokości, która czyni dolewanie wody i dosypywanie ziaren niewygodnymi.
Pojemnik na wodę
W opisywanym modelu pojemnik na wodę ma objętość aż 2.4 litra, co pozwoli nam rzadziej uzupełniać wodę, zwłaszcza w domowych warunkach. Pojemnik na wodę jest zamknięty za frontem urządzenia, a zatem nie jest narażony na kurz, ale przede wszystkim jest pozbawiony dostępu światła, co pozwala dłużej trzymać wodę w dobrych warunkach. Niewątpliwie jest to duża przewaga nad ekspresami wolnostojącymi.
Pojemnik na ziarna
Pojemnik na ziarna mieści nawet 500 gramów kawy, czyli całkiem sporo. Nie będzie zatem konieczności częstego dosypywania ziaren kawy, co jest bardzo wygodne. Podobnie jak zbiornik na wodę, pojemnik na ziarna również jest zamknięty za frontem ekspresu i również nie ma dostępu do światła, co lepiej wpływa na utrzymanie walorów smakowych kawy, nawet przy dłuższym przetrzymywaniu kawy w pojemniku.
Tacka na skropliny i pojemnik na fusy
Tacka na skropliny i pojemnik na fusy również zamknięte są za frontem urządzenia. Niemniej jednak te elementy należy opróżniać przynajmniej raz dziennie, bez względu na to, czy zostały zapełnione w całości czy nie. Pozostawienie fusów zbyt długo w urządzeniu może powodować, że będzie tworzyła się pleśń, która może generować problemy. Woda w pojemniku na skropliny jest zanieczyszczona resztkami kawy, w związku z czym, przetrzymywanie jej dłuższy czas w pojemniku może powodować pojawienie się trudnego do usunięcia osadu.
Warto nadmienić, że problem ten nie dotyczy tego konkretnego modelu, ale ekspresów do kawy w ogóle. Aby ograniczyć do minimum pojawienie się osadu w pojemniku na skropliny i jednocześnie zmniejszyć częstotliwość opróżniania i czyszczenia tego elementu, można pod adapterem postawić kubek lub inne naczynie, do którego będzie wlewała się woda z płukania urządzenia. Ja w swoim ekspresie mam ustawiony ozdobny kubek, który wygląda całkiem przyzwoicie. Tacka na skropliny jest w zasadzie cały czas sucha, wystarczy sprawdzić jej stan raz na miesiąc.
Wyświetlacz
Wyświetlacz prócz informacji zawartych w menu, oraz informacji o rodzajach napojów, jakie zamierzmy przygotować, pokazuje kilka istotnych ikon, które informują o stanie urządzenia. Z ikonek dowiemy się czy pojemnik na ziarna kawy jest prawie pusty, czy zbiornik na wodę jest prawie pusty, czy konieczna będzie wymiana filtra, czy konieczne będzie przeprowadzenie procesu czyszczenia lub odkamienienia, oraz czy konieczne będzie uruchomienie programu calc’nClean. Słowo „prawie” w przypadku dwóch pierwszych ikonek jest słowem kluczowym. Jednym z największych problemów w użytkowaniu ekspresu jest informacja o tym kiedy należy uzupełnić ziarna i wodę.
Najczęściej informacja ta pojawia w trakcie przygotowania napoju. Wówczas napój nie zostaje przygotowany w ogóle, lub jest przygotowany niekompletnie – zbyt słaby (za mało kawy), lub zbyt mała objętość (za mało wody). W tym modelu jest inaczej, bowiem informację o braku wody lub kawy otrzymujemy z wyprzedzeniem – w mojej ocenie to bardzo wygodne.
Pojemnik na mleko
Ekspres posiada również dedykowany – zawarty w komplecie – pojemnik na mleko. Pojemnik jest izolowany termicznie, zatem zachowuje odpowiednią temperaturę przez kilka godzin. Niemniej jednak, lepiej przechowywać mleko w lodówce. Do lodówki można wstawić pojemnik do ekspresu – nie trzeba wylewać mleka z pojemnika po każdym użyciu. Jest to oczywiście duże ułatwienie, ale należy pilnować, aby mleko w pojemniku się nie zepsuło. Resztki mleka, zwłaszcza zepsutego pozostawiają bardzo nieprzyjemny zapach, który trudno jest usunąć. Mleko najlepiej zużywać jak najszybciej, a pojemnik na mleko myć jak najczęściej. System spieniania mleka w samym ekspresie czyści się automatycznie po każdym przygotowaniu mlecznego napoju, poprzez uderzenie gorącą parą.
Siemens CT636LES1 – w pełni automatyczne przygotowanie wielu rodzajów kaw
Przejdźmy teraz do rzeczy najprzyjemniejszych czyli do zaparzania napojów. W ekspresie Siemens CT636LES1 możemy przygotować dużo, różnych rodzajów kaw, a każdą z nich przygotowuje się w pełni automatycznie. Sprawdź aktualną cenę modelu Siemens CT636LES1.
Kawy jakie możemy przygotować to:
- ristretto,
- espresso,
- espresso macchiato,
- cappuccino,
- latte macchiato,
- kawa z mlekiem.
Dodatkowo ekspres umożliwia przygotowanie pianki mlecznej, ciepłego mleka i gorącej wody.
Jak przygotować kawę w ekspresie Siemens CT636LES1
Napój, który chcemy przygotować wybiera się pokrętłem na froncie urządzenia. Informacje o danym rodzaju napoju, oraz prezentacja graficzna, pokazywane się na wyświetlaczu. Wybór możemy zaakceptować natychmiast guzikiem start/stop i tym samym rozpocząć proces przygotowaniu napoju, lub możemy wcześniej spersonalizować nasz napój dokonując wyboru odpowiednich opcji. Personalizacja napoju opiera się na trzech parametrach: moc kawy, temperatura kawy i wielkość napoju. Moc kawy ma 5 ustawień podstawowych: od bardzo łagodnej do bardzo mocnej, oraz trzy ustawienia aromaDouble Shot. Opcja aromaDouble Shot zaparza mocniejszą kawę od bardzo mocnej z podstawowego wyboru.
Funkcja aromaDouble
Z uwagi na to, że zbyt długi proces zaparzania kawy, może negatywnie wpływać na jej smak, funkcja aromaDouble Shot zaparza połowę kawy z jednego mielenia, oraz drugą połowę, z drugiego zmielenia świeżej porcji ziaren. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązani, zwłaszcza dla tych, którzy lubią ekstremalnie mocną kawę. Temperaturę kawy możemy ustawić na poziomach: normalna, gorąca i bardzo gorąca. Normalna kawa będzie idealnym wyborem, kiedy będziemy chcieć wypić kawę zaraz po przygotowaniu. Jeżeli lubimy pić gorące napoje, możemy skorzystać z drugiej opcji. Trzecia opcja będzie idealna w przypadku przygotowywania większej liczby napojów, np. podczas przyjęcia. Wielkość zaparzanego napoju wyrażana jest w mililitrach, a ich wartość podaje się poprzez ustawienie pokrętła na froncie urządzenia.
Funkcja gorącej wody
Funkcja gorącej wody umożliwia zaparzanie także innych napojów takich jak herbata. W przypadku gorącej wody możemy ustalić jej temperaturę z czterech dostępnych opcji: 70° C – zalecana dla herbat białych, 80° C – zalecana dla herbat zielonych, 90° C – zalecana dla herbat czarnych, oraz temperatura maksymalna – zalecana dla herbat owocowych. Oczywiście funkcji tej możemy używać także do innych celów – ja np. przygotowuje kisiele tzw. gorące kubki i sparzam pomidory.
Ulubione napoje w ekspresie Siemens CT636LES1
Ekspres wyposażony jest w funkcje „moja kawa”. W pamięci ekspresu jest dostępnych aż 8 miejsc na ulubione napoje, także każdy z domowników będzie mógł ustawić swój ulubiony napój, z którego będzie korzystał najczęściej. Każdy ulubiony napój można spersonalizować dokładnie jak, jak personalizuje się napoje podczas przygotowywanie, o czym pisałem powyżej. Każde miejsce w pamięci może mieć swoją unikatową nazwę, nadawaną przez nas, zatem bez problemu odróżnimy, który napój jest naszym ulubionym. Funkcja ta jest bardzo wygodna i o ile ekspres będzie używany w domu, z pewnością będzie to najczęściej wykorzystywana funkcja w urządzeniu. Sprawdź dostępność ekspresu do zabudowy Siemens CT636LES1.
Rób kawy szybciej
Jeżeli organizujemy przyjęcie w domu, nierzadko musimy przygotować większą liczbę napojów. Tutaj z pomocą przychodzi nam funkcja „dwie filiżanki jednocześnie”. Kawę przygotowujemy tak jak zawsze – wybieramy odpowiedni napój i personalizujemy go, lub wybieramy jedną z naszych ulubionych kaw, a następnie klikamy ikonę „dwie filiżanki jednocześnie” (podwójny kubek na froncie urządzenia). Dwie kawy zostaną przygotowane jednocześnie. Należy zwrócić uwagę, że dla każdej filiżanki proces mielenie będzie przebiegał oddzielnie. Warto zaznaczyć, że nie można przygotować dwóch kaw jednocześnie w przypadku kaw aromaDouble Shot, oraz w przypadku kawy mielonej. Niemniej jednak ta opcja jest bardzo przydatna i pozwala zaoszczędzić czas w przypadku domowych przyjęć.
Jak widać ekspres do kawy Siemens CT636LES1 jest urządzeniem w pełni automatycznym, pozwalającym przygotować różne rodzaje kaw. Rozwiązania wprowadzone w tym modelu są w moim odczuciu ergonomiczne. Urządzenie prezentuje się okazale, a jego obsługa jest bardzo prosta. Największym atutem jest tutaj cena. Trzeba przyznać, że ekspresy do zabudowy to urządzenia dość drogie, zatem cena około 5000 zł za ten model, wydaje się dość sensowna.
siemens