Ekspres do kawy Bosch TES60523RW

Ocena

Dobra kawa, a dokładniej ochota na napicie się jej, to coś, co daje nam siłę do wstania z łóżka oraz na zmierzenie się z kolejnym dniem. Ogromną przyjemnością jest też otwarcie oczu po dobrze przespanej nocy i wyczucie wspaniałego aromatu już gotowego napoju, płynącego prosto z naszej kuchni.

Taka radość może spotkać nas wtedy, gdy ktoś bliski zaparzy dla nas nasz ulubiony napój. Jeszcze lepiej jednak stanie się, gdy użyje w tym celu dobrego ekspresu do kawy. Niełatwo jest jednak wybrać ten właściwy, zważywszy na mnogość urządzeń tego typu na rynku. Który więc sprzęt należy wybrać, aby nie stracić naszych ciężko zarobionych pieniędzy i czy akurat BOSCH TES60523RW będzie właściwym wyborem? Jaki ekspres do kawy kupić?

A może jednak warto rozejrzeć się za czymś zupełnie innym i poszukać innego urządzenia, gdyż BOSCH TES60523RW jedynie by nas rozczarował i zawiódł, albo po prostu psuł się na tyle często, że skutecznie niszczyłoby to nasz własny dobry nastrój i sprawiało, że nawet ulubiony czarny napój smakowałby jak skiśnięte mleko? Sprawdźmy.

Poznaj zalety i wady ekspresu Bosch TES60523RW

Zalety Wady
 • Prosta obsługa
 • Bardzo dobry system spieniający mleko
 • Przygotowuje dwie kawy jednocześnie
 • Posiada funkcję zagotowywania wody
 • Łatwy w czyszczeniu mechanizm zaparzający
 • Możliwość regulacji mocy kawy
 • Intuicyjny wyświetlacz
 • Niezawodność urządzenia
 • Wysoka jakość wykonania
 • Duża liczba funkcji
 • Brak funkcji podgrzewania filiżanki
 • Wysoka cena

Zobacz gdzie kupić ekspres Bosch TES60523RW.

Opis ekspresu Bosch VeroAroma TES60523RW

Cena urządzenia waha się w okolicach 2900 – 3000 złotych. Jest więc to dosyć dużo, jak na tego typu mechanizm. Do naszej dyspozycji oddano sprzęt automatyczny, ciśnieniowy, o kolorze tytanowym, czyli prawie ciemnym szarym. Jeżeli chodzi o moc urządzenia, to nie różni się ona wiele od pozostałych, gdyż wynosi ona 1500 W. Ciśnienie, jakiego używa BOSCH TES60523RW, to 19 barów, co również nie jest niczym niezwykłym.

Bosch VeroAroma TES60523RW

A jak wygląda i prezentuje się BOSCH TES60523RW? Otóż poza kolorem – tytanowym, przypomnijmy, co jest miłą odmianą od czarnego, białego, lub srebrnego, do których barw to przyzwyczaili nas inni producenci tego typu sprzętów – urządzenie ma kształt prostokąta, z wielkim otworem przypominającym otwarte usta pośrodku mechanizmu, w dolnej jego części. Jest to miejsce przeznaczone na ustawienie jednej lub dwóch filiżanek do kawy, z czego warto wspomnieć, iż mogę one być naprawdę duże. U góry sprzętu zaś zobaczyć możemy sporą liczbę przycisków na ciemnym tle, które to guziki posłużą nam do wyboru pożądanej przez nas opcji. Na samej górze jest ich sześć, nieco poniżej po cztery z każdej strony sprzętu, a pomiędzy tą dwójką znajdziemy dosyć duży wyświetlacz, na którym ujrzymy wszystkie informacje, jakimi BOSCH TES60523RW będzie potrzebował się z nami podzielić. 

Po prawej stronie podstawki dostrzeżemy system spieniania mleka, jest to swego rodzaju wąż o bardzo ciekawym kształcie, z możliwością umieszczenia go w podstawce, by nie przeszkadzał, jeżeli nie jest nam w danym momencie potrzebny. Taka możliwość zdecydowanie jest pomocna, gdyż chroni system przed uszkodzeniem, przypadkowym zaczepieniem, czy nawet przed wyrwaniem z maszyny.

Na samej górze BOSCH TES60523RW znajduje się pojemnik na kawę ziarnistą, który przypomina nieco beret noszony na ludzkiej głowie, co nadaje naszemu ekspresowi bardzo miły wygląd. W pobliżu jest również miejsce do wsypania kawy mielonej, która również nadaje się do użycia przy pracy z BOSCH TES60523RW.

Waga sprzętu wynosi dziewięć i sześć dziesiątych kilograma, co czyni BOSCH TES60523RW w miarę przeciętnym pod względem ciężaru urządzeniem tego typu.

Jakie funkcje posiada ekspres do kawy Bosch VeroAroma TES60523RW

Jeżeli chodzi o to, które wersje ciemnego napoju możemy zaparzyć automatycznie, to są to między innymi Cappucino i Espresso, ale oczywiście możemy dorzucić do tego nasze własne, które BOSCH TES60523RW zapamięta i które również będą dostępne za pomocą jednego przycisku właśnie. Kup teraz.

ekspres do kawy Bosch VeroAroma TES60523RW

Oczywiście mamy dostępną również opcję ustawienia temperatury kawy na pożądaną przez nas wysokość, tak samo, jak wybranie tego, ile właściwie tego napoju zostanie zaparzone – czy jedna, czy też dwie szklanki. Jeżeli wybierzemy opcję drugą, to dobrą wiadomością jest to, iż naczynia te mogą spokojnie stać obok siebie na podstawce, gdyż zmieszczą się na niej bez problemu.

Sam pojemnik na wodę ma wielkość 1,7 litra, a pojemnik na kawę mieści 300 gramów ziarenek. O ile ta pierwsza wartość jest w miarę w normie, to druga jest naprawdę godna zaznaczenia, gdyż zwykle w ekspresach do kawy jest to 250 gramów, a nie 300 właśnie.

Funkcji specjalnych BOSCH TES60523RW posiada naprawdę sporo, są to między innymi takie systemy, jak AromaPro Concept, pomagający nam utrzymać właściwy aromat kawy, AromaDouble Shot, wspierający ten poprzedni poprzez dwukrotne – w razie potrzeby – mielenie i zaparzenie tej samej porcji kawy, interaktywny i dotykowy wyświetlacz wszystkich funkcji coffeeSelectDisplay, proste czyszczenie systemu spieniania mleka milkClean, możliwość pobierania mleka do urządzenia prosto z jego kartonu, czyszczenie przewodów BOSCH TES60523RW po każdym zaparzeniu napoju (czyli singlePortion cleaning) oraz system SensoFlow.

Do tego w BOSCH TES60523RW wbudowano specjalny, ceramiczny młynek do kawy, który jest nie tylko bardzo cichym elementem urządzenia, ale również i trwałym – jest wiele sprzętów, w których to właśnie młynek powoduje awarie, czy to po prostu przestając działać, czy nawet poprzez samoczynne odłamanie lub pęknięcie któregoś ze jego skrzydełek. W tym przypadku tak się nie dzieje i możemy być całkowicie spokojni zarówno o sposób zmielenia naszych ziarenek, jak i o bezpieczeństwo nasze i BOSCH TES60523RW. Poza tym ceramika nie pozwala na wchłonięcie przez kawę zapachu spalenizny, który czasem wydobywa się podczas mielenia ziarenek.

Jak więc widać, mamy tutaj naprawdę wiele funkcji. Czy jednak nie jest tak, że ich ilość jest na tyle duża, iż smak kawy – czyli to, co najważniejsze w tego typu urządzeniach – zanika gdzieś w tle? Tego dowiemy się z części poświęconej wadom i zaletom BOSCH TES60523RW.

Różnorodność kaw z ekspresu Bosch

Kawa, jakiej możemy użyć w urządzeniu, może być zarówno ziarnista, jak i już uprzednio zmielona, gdyż BOSCH TES60523RW posiada własny młynek, nie musimy się więc już martwić, jeżeli w naszym sklepie nagle zabraknie zmielonej wersji naszej ulubionej kawy. Do tego oczywiście możemy użyć takiego dodatku, jak mleko, gdyż BOSCH TES60523RW udostępnia nam specjalny system do spieniania mleka właśnie. Sprawdź gdzie kupić ten model ekspresu kliknij po więcej.

ekspres do kawy Bosch TES60523RW

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy Bosch

Na początku wymienić należy to, że BOSCH TES60523RW jest zwyczajnie prosty w obsłudze. Nie znaczy to, że jest on banalny i nie warty wydawania na niego pieniędzy. Wręcz przeciwnie, wspomniana prostota obsługi pozwala szybko zaprzyjaźnić się z BOSCH TES60523RW i już po kilku chwilach parzyć dokładnie taką kawę, na jaką możemy natknąć się w najlepszych kawiarniach świata. Spora w tym zasługa dobrze przygotowanej instrukcji obsługi urządzenia, ale również i przystępności samego BOSCH TES60523RW.

Dobrze sprawuje się również system milkClean, który oczyszcza spieniacz mleka za pomocą pary wodnej. Dodatkowo możemy przygotować nie jedną, ale aż dwie mleczny kawy jednocześnie, co nie zdarza się w każdym przypadku, gdy kupujemy ekspres do kawy.

Przydatna jest też funkcja zagotowywania samej wody, co umożliwi nam nawet pozbycie się czajnika z naszego pomieszczenia kuchennego i po prostu zyskanie większej ilości miejsca. Ta opcja również działa bez zarzutu.

Jeżeli chodzi o moc kawy, to – jak już zostało wyżej wspomniane – możemy ją ustawić sobie sami, jednakże zdecydowanie możemy liczyć na to, iż wybór mocnej kawy oznaczać będzie po prostu kawę mocną, nie jedynie z nazwy, ale również i z jej smaku.

Do tego warto również wspomnieć o tym, iż mechanizm zaparzający jest bardzo łatwy zarówno w przypadku, gdy musimy go wyjąć w celu oczyszczenia z naszego BOSCH TES60523RW, jak i wtedy, gdy powinniśmy go tam z powrotem włożyć. Kolejną prostą sprawą będzie demontaż i ponowne zamontowanie systemu spieniania mleka, co akurat często bywa sporą bolączką w tego typu urządzeniach.

Na wyświetlaczu otrzymujemy wszystkie potrzebne nam informacje, nawet opisywany jest krok po kroku proces zaparzenia kawy, nie polegający jedynie na wyświetleniu momentu startu pracy BOSCH TES60523RW i jej zakończenia, ale każdej czynności dokonywanej przez nas ekspres. To całkiem miły dodatek do całości.

Czego BOSCH TES60523RW nie posiada, to opcja podgrzewania samej szklanki, aby łatwiej było nam utrzymać temperaturę naszej kawy już po jej zaparzeniu, ale nie jest to jakaś zbyt wielka niedogodność dla użytkownika. Poza tym miejsce do ustawienia filiżanek, czy też innego rodzaju naczyń nie jest podświetlane, ale wystarczy zapalić sobie światło w kuchni i przestanie to być jakimkolwiek kłopotem.

Elementy obudowy nie odstają od siebie, nie oddzielają się w trakcie użytkowania przez dłuższy okres czasu, co dobrze świadczy o trwałości BOSCH TES60523RW.

Pamiętać jedynie należy, aby po zaparzeniu przeciętnie czterech filiżanek kawy opróżnić tackę na skropliny, gdyż zbiera się ich naprawdę sporo. Dzięki temu jednak możemy cieszyć się dobrze wyczyszczonym sprzętem i nie martwić się ani o smak, ani o aromat naszej kawy.

Jeżeli lubimy dużą ilość pianki na kawie, to również nie będziemy zawiedzeni. BOSCH TES60523RW czyni ją dosyć wysoką i puszystą, w przeciwieństwie do tych urządzeń, które często wypuszczają jedynie plus minus dwa milimetry na dane naczynie. Żeby było jeszcze przyjemniej, w BOSCH TES60523RW wbudowano specjalne magnesy, które pomagają utrzymać wszystkie wyciągane szufladki na właściwych pozycjach. BOSCH TES60523RW nie musi również rozgrzewać się przed pierwszym procesem zaparzenia kawy, możemy od razu poprosić go o przygotowanie naszego ulubionego napoju.

Jak w zasadzie w każdym zestawie zawierającym ekspres do kawy marki BOSCH, także i tutaj otrzymujemy dodatkowo za darmo specjalny papierek lakmusowy, za pomocą którego bez problemu odczytamy twardość naszej wody, a to – jak wiadomo – ma zdecydowany wpływ zarówno na smak, jak i aromat naszego napoju.

Oczywiście BOSCH TES60523RW nie jest ekspresem idealnym, bo taki po prostu nie istnieje, należy jednak do tych z górnej półki i nie chodzi tutaj jedynie o jego cenę, ale również i o jego jakość  o sporą liczbę wbudowanych w niego funkcji. Miłośnicy dobrej, smacznej i aromatycznej kawy z pewnością nie będą czuli się nim zawiedzeni. Tym bardziej, że BOSCH TES60523RW nie posiada zbyt wielkich rozmiarów i zmieści się przez to praktycznie wszędzie. Sprawdź aktualną cenę urządzenia.

ekspres do kawy

RelatedPost

6 thoughts on “Ekspres do kawy Bosch TES60523RW

 • 7 października 2017 at 18:34
  Permalink

  Czym się różni ten ekspres od BOSCH TES60321RW ?
  W cenie to kilka set złotych a nie mogę dopatrzeć się różnic

   
  Reply
  • 11 października 2017 at 10:20
   Permalink

   Przede wszystkim różnica jest w ciśnieniu. W modelu VeroAroma300 mamy 15 bar, a w drugim 19 bar. Dodatkowo ekspres VeroAroma500 może zaparzać dwie kawy każdego rodzaju (w tym mleczne), model VeroAroma300 tylko dwie kawy czarny (espresso, cafe crema). Poza tym modele są niemal identyczne, nie wliczając kolorystyki

    
   Reply
   • 14 października 2017 at 17:49
    Permalink

    Dziękuje za odpowiedź. Mógłbyś mi jeszcze napisać, jaka jest w takim razie różnica między VeroAroma 500 a VeroAroma 700?

     
    Reply
    • 6 września 2018 at 21:00
     Permalink

     VeroAroma 700 posiada oświetlenie dystrybutora kawy i widać spienianie mleka i nalewanie kawy gdy nie świecimy światła w kuchni, niestety ta przyjemność kosztuje kilkaset złotych więcej.
     VeroAroma 500 ma ciemniejszą obudowę z przodu.

      
     Reply
   • 27 stycznia 2018 at 15:34
    Permalink

    tu już trudniejsza sprawa. Okazuje się że tylko jeden czujnik kosztuje kilkaset złotych więcej 😛

     
    Reply
 • 18 listopada 2018 at 13:25
  Permalink

  zawiodłem się! jestem posiadaczem expresu od 4 miesięcy i już był w serwisie 3 razy pierwszy raz był problem z uruchomieniem funkcji spełniania mleka i gorącej wody wogole nie reagował po żądanej czynności. drugi raz był problem ze spieniaczem mleka nie zasysal nie obyło się bez zabrania express do serwisu poniewaz na miejscu nie wykonali naprawy. trzeci raz wkradla sie usterka ktora polega na notorycznym wolaniu odkamieniania wykonuje odkamiwnianie wg instrukcji później parze dwie kawy a on znowu wolą odkamienianie i tak bez końca. pojechał do serwisu niby n aprawili zrobiłem 20 kaw i problem powrócił czyli znowu serwis ciekawe co teraz zrobią

   
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
12 × 24 =