Bosch VeroAroma 300 TES60321RW

Ocena

Ekspres ciśnieniowy Bosh VeroAroma 300 jest mi dobrze znany, bowiem od roku wykorzystuję go w pracy. Myślę, że jestem w stanie dość dobrze przekazać Wam zalety i wady tego modelu i być może przekonać niezdecydowanych do jego zakupu lub wyboru innego.

Funkcjonalność ekspresu

Model TES60321RW to ekspres wielofunkcyjny, który, w mojej ocenie sprawdzi się w niewielkiej firmie. Moje stanowisko w tej kwestii jest podyktowane przede wszystkim mnogością funkcji i łatwym dostępem do wielu rodzajów kaw. Za pomocą jednego przycisku przygotujemy espresso, kawę creme, cappuccino, czy latte macchiato. Możemy także zaparzyć herbatę, korzystając z funkcji gorącej wody.

Panel przedni, służący do sterowania ekspresem jest bardzo czytelny i intuicyjny. Górny rząd przycisków odpowiedzialny jest za wybór odpowiedniego rodzaju kawy. Mamy tutaj do dyspozycji klasyczne espresso, caffe crema, cappuccino, caffe latte, latte macchiato. Wystarczy zatem wybrać odpowiedni rodzaj kawy i użyć przycisku start – cała reszta dzieje się automatycznie. Oczywiście w przypadku kaw mlecznych, konieczne jest użycie wężyka na mleko, gdyż w taki system spieniający mleko jest wyposażony omawiany ekspres. Ekspres posiada przyciski, którymi można regulować objętość napoju oraz moc zaparzanej kawy. Tutaj opcji jest naprawdę bardzo dużo. W zależności od zapotrzebowania możemy przygotować: kawę bardzo łagodną, łagodną, normalną, mocną, bardzo mocną, double shot oraz double shot plus. Co to oznacza? Możemy tradycyjnie przygotować kawę o zróżnicowanej mocy, która jest zależna od rodzaju parzenia, oraz dodatkowo podwójne espresso lub podwójne mocne espresso. Choć ja nie gustuję w bardzo mocnych kawach, to uważam, że ta funkcja jest wielkim plusem tego ekspresu. Sprawdź najkorzystniejsze oferty

Poznaj zalety i wady ekspresu do kawy Bosch VeroAroma 300 TES60321RW

Zalety Wady
 • Łatwa obsługa
 • Cicha praca
 • Automatyczne programy czyszczące
 • Automatyczne odkamienanie
 • Stosunek ceny do jakości
 • Zaparzacz trudny do wyczyszczenia
 • Brak w zestawie filtra do wody

Ekspres nie posiada pojemnika na mleko, co oczywiście ma swoje plusy i swoje minusy. Do plusów zaliczyć z pewnością można to, że może przygotować kawę mleczną bezpośrednio z kartonu lub z butelki na mleko. Wystarczy tylko włożyć wężyk do opakowania, a ekspres sam pobierze odpowiednią ilość mleka i przygotuje naszą ulubioną kawę- czytaj więcej. Minusem z pewnością jest płukanie, które wymaga użycia dodatkowego pojemnika, np kubka, z wodą. Płukanie powinno się przeprowadzić po każdej zaparzonej kawie mlecznej, bowiem resztki mleka pozostają w wężyku, a jak wiadomo mleko szybko się psuje, pozostawia nieprzyjemny zapach, który trudno jest potem usunąć. Ekspres wyposażony jest w pojemnik na wodę o objętości 1,7 litra. Do użytku domowego taka ilość jest wystarczająca, ale w biurze, nawet małym mogłoby się mieścić więcej wody, tym bardziej, że ekspres zużywa jej trochę do automatycznego płukania przy włączaniu i wyłączaniu. Pojemnik na wodę jest zamocowany na bocznej ścianie maszyny i jest wyjmowany od góry przy pomocy ruchomego uchwytu. Nie jest to zbyt wygodny sposób wyjmowania, ale ruchoma klapka, pozwala dolewać wodę bez wyjmowania całego pojemnika.

W ekspresie zamontowano za to dość spory pojemnik na ziarna. Mieści się w nim aż 300 gramów kawy, co jest dużym plusem w małej firmie, bowiem kawę dosypuje się dość rzadko. Pojemnik jest dość szczelnie zamknięty, więc kawa, nawet dłużej przechowywana w tym pojemniku nie traci swoich walorów smakowych i aromatu. Rozdzielacz kawy ma regulowaną wysokość, a zatem zmieszczą się nawet duże ponad 300 ml kubki, w których uda nam się przygotować na przykład latte macchiato. Dodatkowo, możemy przygotować jednocześnie dwie kawy. Wystarczy tylko postawić dwie filiżanki i wybrać odpowiedni przycisk na panelu sterowania. Możliwość podwójnego zaparzania dotyczy zarówno kaw czarnych jak i kaw mlecznych, co jest ogromnym plusem w tym ekspresie.

Do ciekawych funkcji zaliczyć należy również możliwość ustawienia temperatury przygotowywanej kawy. Mamy tutaj trzy stopnie ustawień, które pozwolą przygotować napoje odpowiednie dla naszych potrzeb. Kliknij po więcej o regulacji temperatury w ekspresie do kawy. Tacka na skropliny jest bardzo pojemna. Mimo to, trzeba opróżniać ją dość często. Nawet podstawianie kubka pod rozdzielacz kawy, którym wylewana jest woda z płukań, nie powoduje, że w tacce jest sucho. Prawdopodobnie oznacza to, że woda do tacki dostaje się także innymi drogami, być może z wężyka na mleko. Jest to drobna wada, która, w mojej ocenie, nie obniża jakości urządzenia. bosh-vero-aroma-300-espresso

Producent ekspresu informuje, że urządzenie wyposażone jest w system AromaPro Concept. Ten system pozwala zaparzać kawę o idealnym smaku i aromacie. Niemniej jednak wydaje mi się, że jest to bardziej chwyt marketingowy niż funkcjonalność, która ma jakiekolwiek znaczenie. Rozmiary ekspresu nie są najmniejsze. Trzeba przewidzieć na maszynę trochę miejsca w kuchni. DO małych pomieszczeń nie będzie to raczej idealny wybór, i chyba lepiej poszukać czegoś mniejszego. Design urządzenia należy do tych bardziej nowoczesnych, ale moim zdaniem prezentuje się bardzo dobrze i jeżeli nie będzie nas razić zbyt odważne łączenie stylów, to ten ekspres sprawdzi się nawet w kuchni retro, choć na rynku istnieją bardziej odpowiednie ekspresy.

Czyszczenie i konserwacja

Zacznijmy może od początku. Zaraz po zakupie należy sprawdzić twardość wody w miejscu, w którym ekspres będzie używany. Do urządzenia dołączony jest pasek do mierzenia twardości wody. Pomiar wykonuje się bardzo prosto i na jego podstawie należy podjąć decyzję o ewentualnym zamontowaniu filtra do wody. W zasadzie z filtra możemy zrezygnować tylko wtedy, gdy pomiar wskaże na wodę miękką lub bardzo miękką, w każdym innym przypadku lepiej założyć filtr. Niestety filtr nie został dołączony do zestawu i należy zakupić go oddzielnie. bosh-vero-aroma-300-dwie-kawy Trochę szkoda, bo w przypadku bardzo twardej wody, nie można używać ekspresu bez filtra. Wiem to z własnego doświadczenia. Nasz ekspres po kilkunastu dniach użytkowania bez filtra (okres oczekiwania na dostawę zamówionego filtra oddzielnie), tak się zakamienił, że trafił na dwa tygodnie do serwisu. Nie jest to oczywiście wada ekspresu jaka taka, ale moim zdaniem jest to błąd producenta, który nie dostarczył choć jednego filtra do wody w zestawie. Skoro jesteśmy już przy zestawie, to warto również zwrócić uwagę, że w opakowaniue nie znajdziemy także tabletek do dokamieniania oraz tabletek czyszczących. Z mojego punktu widzenia jest to błąd, ale przynajmniej, do czasu pierwszego czyszczenia tabletaki, czy pierwszego odkamienienia możemy takie tabletki kupić – z filtrem jest już gorzej.

Czyszczenie w ekspresie odbywa się automatycznie. Podstawową funkcją jest czyszczenie przewodów przy każdorazowym włączeniu i wyłączeniu urządzenia. W tym przyapdku wykorzystywana jest gorąca woda, która przepłukuje przewody, dzięki czemu, każda kawa, po dłuższej chwilie nieużywania ekspresu ma zawsze świeży smak i aromat. Oprócz podstawowego, bieżącego czyszczenia, maszyna ma swój program, w którym wykorzystuje się tabletki czyszczące. Tabletki kupuje się oddzielnie. Wrzuca się je do zbiornika na kawę mieloną, wybiera odpowiedni program z menu i reszta dzieje się sama. Podobnie wygląda proces odkamieniania, choć tutaj musimy się nastawić na większe zużycie wody, bowiem tabletka odkamieniająca ma właściwości żrące i trzeba dobrze przepłukać urządzenie prze ponownym parzeniem kawy. Niemniej jednak tutaj też wszystko dzieje się automatcznie. Pomimo, że w ekspresie przewidziano automatyczne programy czyszczące, nie zwalnia nas to z konieczności tradycyjnego mycia ekspresu. Przede wszystkim będziemy musieli dbać o pojemnik na fusy i tackę na skropliny. To chyba elementy, które trzeba myć najczęściej, tym bardziej, że w tacce niestety zbiera sie sporo wody i to mimo podstawiania na każde automatyczne płukanie pojemnika na wodę. Pojemnik na fusy to element, który również warto myć często, bowiem fusy są wilgodne i pozostawione resztki mogą z czasem pleśnieć.

Nie obejdzie się również bez czyszczenia automatu zaparzającego. Do tego elementu możemy dostać się przez klapkę z boku urządzenia – pod pojemnikiem na kawę mieloną. Demontaż zaparzacza jest dość prosty – należy odblokować element i przy pomocy czerwonego zaczepu wyjąć z maszyny. Niestety mycie tego elementu nie jest proste – kawa dosatej się dosłownie wszędzie i dość trudno ją wymyć. Ja radzę sobie w ten sposób, że przepłukuje zaparzacz bardzo mocnym strumieniem wody, co pozwala dość dobrze umyć element. Oczywiście podczas pielęgnacji poszczególnych elementów: czy to zapzrazcza, czy tacki, warto wyczyścić, w miarę mozliwości ekspres w środku. Należy usunąć resztki kawy z urządzenia i przetrzec do sucha, dostepne, wigotne miejsca. bosh-vero-aroma-300-latte-macchiato

Ekspres Bosh VeroAroma Opinie ekspresu do kawy

Ekspres Bosh VeroAroma 300 TES60321RW to urządzenie, które świetnie sprawdzi się w domu jak i w niewielkiej firmie. Zaparzanie kawy to czysta przyjemność, a przy tym maszyna chodzi naprawdę bardzo cicho. Wygląd jest kwestią dyskusyjną, bo choć mi nie przypadł do gustu, to też nie razi mnie zbytnio. Jedynym mankamentem, jest trudn czyszczenie zaparzacza, co rekompensuje nam bardzo łatwe użytkownie. Poza tym zaparzacza nie czyści się zbyt często, w zależności od stopnia użytkowania 1-2 razy w miesiącu. Tak czy inaczej mogę z czystym sumieniem polecić ten model. A zatem wiecie już jaki ekspres do kawy wybrać?

Poznaj aktualną cenę ekspresu

Bosch

2 thoughts on “Bosch VeroAroma 300 TES60321RW

 • 21 października 2017 at 15:58
  Permalink

  Czy to prawda, że zakup do firmy na fakturę VAT nie jest objęty gwarancją?

   
  Reply
  • 21 października 2017 at 17:26
   Permalink

   W przypadku faktury VAT gwarancja jest na rok, a nie na dwa lata jak w przypadku paragonu.

    
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
15 ⁄ 3 =