Bosch TCA5309 prosty sposób na pyszną kawę

Ocena

Przygotowanie kaw mlecznych i czarnych do niedawna wymagało sporej wiedzy oraz umiejętności. Teraz dosłownie każdy może cieszyć się smakiem smacznego napoju, nawet wówczas, gdy nie ma zielonego pojęcia o technikach zaparzania. Urządzenia, które pomagają i dosłownie „prowadzą za rączkę” podczas procesu zaparzania naparu to oczywiście ekspresy do kawy. Podpowiemy ci jaki ekspres do kawy wybrać. Jednym z nich jest ciśnieniowy, w pełni automatyczny ekspres Bosch TCA5309.

 ekspres Bosch TCA5309

Z całą pewnością może zostać określony mianem „domowego baristy” i nie będzie w tym stwierdzeniu przesady. Warto przyjrzeć się mu bliżej, bo być może to właśnie to urządzenie okaże się doskonałym dopełnieniem kuchni lub trafionym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Wyposażenie ekspresu do kawy Bosch TCA5309

Bosch TCA5309 to elegancki, czarny ekspres charakteryzujący się nowoczesnym designem. Jest wyposażony w:

 • Zbiornik na kawę ziarnistą z osłoną zapewniającą skuteczne zachowanie aromatu. Pomieści on 250 g kawy w ziarnach.

 • Podstawkę z kratką

 • Tackę ociekową – znajduje się w niej pływak, który sygnalizuje moment, w którym należy opróżnić tackę. Ma to miejsce wówczas gdy jest dobrze widoczny.

 • Jednostkę zaparzania – wyjmowana i łatwa do utrzymania w czystości

 • Wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra – w celu zachowania wszelkich norm higieny wodę w zbiorniku trzeba wymieniać regularnie. Aby wykonanie kawy było możliwe, w pojemniku zawsze powinna znajdować się taka ilość wody, która umożliwi przyrządzenie danego napoju.

 • Dyszę spieniającą mleko z regulacją emisji pary – podczas przygotowania kawy można najpierw nalać kawę, a dopiero później dolać spienione mleko lub odwrotnie. Dyszą steruje się za pomocą uchwytu, nie można dotykać jej w inny sposób podczas pracy, gdyż jest bardzo gorąca. Najlepiej czyścić ją od razu po jej wystygnięciu, żeby zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia zaschniętych mlecznych resztek – sprawdź.

 • Sterowanie elektroniczne, regulator obrotowy

 • Pojemnik na fusy – regularne opróżnianie zapobiega powstawaniu pleśni.

 • Płyta do podgrzewania filiżanek – to dodatkowa możliwość zapewnienia przygotowanym napojom idealnej temperatury. Można również przepłukiwać filiżanki gorącą wodą tuż przed zaparzeniem kawy.

 • Regulowany dozownik kawy

 • Opcjonalnie filtr do wody Claris

 • Żarnowy młynek z utwardzanej stali z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren. Zmiany ustawień można dokonywać tylko wtedy, gdy młynek jest włączony. W przeciwnym razie można go uszkodzić. Aby dokonać zmian, wystarczy ustawić suwak regulacyjny do wymaganej pozycji. Im większa jest kropka, tym grubsze jest zmielenie kawy. Zmiany, których się dokonało, są zauważalne dopiero przy około trzecim zaparzeniu. Gdy ziarna mają jasny kolor, to młynek warto ustawić na drobne mielenie, a gdy są mocno prażone to ustawić mielenie grubsze.

 • Schowek na kabel – koniec z plątaniną kabli w kuchni

 • Kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi w języku polskim

Podczas zakupu ekspresu warto rozważyć równoczesne zaopatrzenie się w filtr do wody. Nie jest on dostępny w zestawie. Podczas pierwszego uruchomienia warto sprawdzić jakiej twardości wodę ma się w gospodarstwie domowym. Zobacz tutaj dlaczego to takie ważne.

pojemnik na wodę Bosch TCA5309

Gdy ma się zamiar zainstalować filtr Claris, to twardość wody należy ustawić na poziom 1. Jeśli nie zakupiło się filtra, to trzeba wykonać pomiar i na podstawie uzyskanego wyniku ustawić twardość. Fabryczne ustawienie to poziom 4, czyli woda bardzo twarda. Ci, którzy decydują się na instalację filtra, po pierwszym użyciu, a także po jego wymianie powinni przepłukać urządzenie.

Funkcje automatycznego ekspresu do kawy Bosch TCA5309

Ekspres posiada szereg ciekawych funkcji. Warto poznać je wszystkie by korzystanie z ekspresu było przyjemnością. Oto one:

 • Automatyczny system czyszczenia i odkamieniania

 • Tryb ECO

 • Automatyczne płukanie po każdym zaparzeniu kawy

 • Funkcja gorącej wody – umożliwia zaparzanie herbat lub ziół.

 • Automatyczne płukanie po każdym włączeniu urządzenia

 • System Aroma Whirl Plus – System ten pozwala zachować pełnię smaku i aromatu zaparzanych ziaren. Ta technika zaparzania polega na zwilżeniu zmielonej kawy i poddaniu jej wstępnemu zaparzeniu. Woda przepływa przez zmieloną kawę i wielokrotnie wiruje. Otrzymany napar charakteryzuje się wyjątkową intensywnością.

 • Automatyczne wyłączanie Auto Off – Ekspres wyłącza się automatycznie po upływie 10 minut. Czas ten można zmienić i ustawić według własnych preferencji. Maksymalny czas to 4 godziny.

 • 3 – stopniowa skala regulacji temperatury kawy – kliknij po więcej.

 • Zabezpieczenie w postaci ogranicznika temperatury

 • Czytelna obsługa czterema przyciskami

 • Funkcja SinglePortion Cleaning – przewody są całkowicie opróżniane po każdym zaparzeniu

 • Programowalna wielkość naparu – to użytkownik decyduje, czy ma ochotę na kawę słabszą, czy mocniejszą. Dzięki możliwości regulacji objętości wody można przyrządzić napój o satysfakcjonującym smaku.

 • Automatyczne przyrządzanie kawy zwykłej oraz kawy espresso

Ekspres ten daje użytkownikowi możliwość zaparzenia kaw ze świeżo mielonych ziaren. Dzięki temu, że znajdują się one w szczelnie zamkniętym pojemniku, zachowują swój aromat i głęboki, intensywny smak. Każda przyrządzona kawa powstaje z mielonych na bieżąco ziaren. Ziarna nie powinny być karmelizowane ani zielone. Najlepsze to te, które są przeznaczone do automatów tradycyjnych lub espresso. W ekspresie ciśnieniowym Bosch TCA5309 możliwe jest mielenie zamrożonych ziarenek. Nie ma możliwości przygotowania napojów z kawy fabrycznie zmielonej. Rośnie grono osób, które nie wyobrażają sobie picia kawy innej, niż ta, która została przyrządzona ze świeżo zmielonych ziaren. Dla nich brak funkcji kawy mielonej, nie jest kwestią, nad którą należy ubolewać. Zobacz najkorzystniejsze oferty zakupu ekspresu do kawy Bosch TCA5309.

kawa ziarnista Bosch TCA5309

Mimo że kawa w ziarnach uważana jest za najlepszą, to żeby mieć pewność, że na pewno tak jest, należy ją odpowiednio przechowywać. Olejki eteryczne zawarte w ziarnach szybko się ulatniają, dlatego tak ważne jest przechowywanie kawy ziarnistej w szczelnych pojemnikach, chroniących ją przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą wspaniałego, tak bardzo uwielbianego przez kawoszy aromatu. Nie bez znaczenia jest także jakość ziaren, które zostają użyte do przygotowania ulubionego napoju. Najlepiej zaopatrywać się w nie w palarniach. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Bez wątpienia jest to produkt, na którym nie warto oszczędzać. Dokonując wyboru, warto dokładnie czytać etykiety umieszczone na opakowaniach. Najpopularniejszym i najbardziej cenionym przez kawoszy gatunkiem jest arabica.

Czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy Bosch

Co jakiś czas trzeba dokładnie wyczyścić poszczególne elementy ekspresu. Przed rozpoczęciem tego procesu należy odłączyć urządzenie od zasilania. Obudowę ekspresu najlepiej przecierać delikatną, lekko zwilżoną ściereczką. Trzeba to robić regularnie, gdyż każda kropla kawy, mleka czy wody może być przyczyną powstawania korozji. Gdy używa się ścierek gąbczastych, to koniecznie trzeba je przepłukać przed czyszczeniem elementów ze stali szlachetnej. Zawierają one sole, a więc mogą powodować powstanie rdzawego nalotu. Każda część, którą można wyciągnąć ręcznie, nadaje się tylko i wyłącznie do mycia ręcznego. Wewnętrzne obiegi ekspresu są czyszczone automatycznie po każdym włączeniu i przed wyłączeniem. Chcąc wyczyścić dyszę gorącej wody, należy ją odkręcić od przewodu parowego i rozłożyć na części. Do czyszczenia można użyć miękkiej szczoteczki i płynu do mycia naczyń, a końcówkę dyszy udrożnić z przodu tępą igłą. Po osuszeniu trzeba złożyć wszystkie elementy w całość i umieścić z powrotem we właściwym miejscu. Żeby urządzenie działało prawidłowo i długo służyło, regularnie trzeba czyścić blok zaparzający. Jest on wyjmowany więc czynność ta, nie sprawia wiele kłopotu użytkownikowi. Przed wyciągnięciem jednostki zaparzającej należy wyłączyć ekspres przyciskiem auto off, otworzyć drzwiczki i ostrożnie wyciągnąć jednostkę. Myje się ją jedynie czystą wodą bez dodatku jakichkolwiek detergentów. Wewnętrzną przestrzeń ekspresu można oczyścić wilgotną ściereczką lub użyć do tego celu odkurzacza ustawionego na lekkie ssanie.

Czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy Bosch

Niezbędne jest także regularne odkamienianie ekspresu. Urządzenie informuje użytkownika o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Gdy zapala się dioda LED S to znak, że trzeba uruchomić program serwisowy. Środki odwapniające i tabletki czyszczące nie są zawarte w zestawie startowym. Trzeba je zakupić oddzielnie. Rozpoczętego cyklu odwapniania i czyszczenia nie można przerywać. Jeśli wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności, np. przerw w dopływie prądu proces zostanie przerwany, to przed ponownym włączeniem ekspresu trzeba koniecznie przepłukać zbiornik na wodę. Cały proces odkamieniania i czyszczenia trwa około 40 minut. W tym czasie wskaźnik LED S miga. Trzeba pamiętać, żeby przed włączeniem programu serwisowego wyciągnąć filtr wody, o ile został wcześniej zainstalowany.

Dlaczego warto kupić ekspres Bosch TCA5309

Idealny ekspres to taki, który współpracuje z użytkownikiem. Bosch TCA5309 to urządzenie, które spełni oczekiwania osób lubiących kawy czarne, a także cappuccino i latte. Regulowany dozownik umożliwia użycie klasycznych szklanek do kawy latte. Dzięki temu oprócz wyśmienitego smaku uzyskuje się również doskonały efekt wizualny. Funkcje, którymi dysponuje ten ekspres, nie zaskakują. Wydaje się, że jest to niezbędne minimum, które umożliwia przyrządzenie wyżej wymienionych napojów oraz bezproblemową konserwację urządzenia. Ekspres nie jest drogi, dlatego ci, którzy nie oczekują „fajerwerków”, tylko po prostu dobrej kawy, nie będą zawiedzeni z działania i możliwości prezentowanego ekspresu.

Poznaj zalety i wady ekspresu Bosch TCA5309

Zalety Wady
 • Przystępna cena
 • Smaczna kawa
 • Dobrze spienia mleko
 • Łatwa obsługa
 • Szybka gotowość do pracy
 • Atrakcyjny design
 • Dość głośna praca młynka
 • Drogie środki czyszczące – jednocześnie trzeba użyć 1 tabletkę czyszczącą i 2 tabletki odkamieniające

Ekspresy, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne ulegają czasem awariom. Na szczęście większość z nich można usunąć „od ręki”. W przypadku tego ekspresu bardzo pomocna okazuje się instrukcja obsługi. Objawy, przyczyny i skutki poszczególnych problemów, z którymi można się zetknąć, są szczegółowo objaśnione. Podane są także gotowe rozwiązania, których zastosowanie pomaga użytkownikowi uporać się z ewentualnie zaistniałym problemem.

Niektórzy uwielbiają nieco bardziej wymyślne napoje, dla tych osób, ekspres ten nie będzie wystarczającą opcją. Ci, którym wystarczy wyśmienite cappuccino – za pomocą tego ekspresu wychodzi świetnie, a także efektowne latte i czarne kawy, z całą pewnością będą zadowoleni. Często także zdarza się tak, że kupuje się droższe urządzenia z ogromną ilością funkcji, a w rezultacie korzysta się tylko z zaledwie kilku z nich. Warto więc zastanowić się przed podjęciem decyzji czego się konkretnie oczekuje i przeanalizować swoje upodobania. Wówczas szansa, że dokona się słusznego, nierujnującego domowego budżetu wyboru, jest zdecydowanie większa. Sprawdź aktualną cenę ekspresu do kawy Bosch TCA5309.

Bosch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
9 + 30 =