Jaki blender wybrać – ręczny czy kielichowy

Ocena

Blender to podstawowe urządzenie do miksowania oraz mieszania w kuchni. Należy do grupy przyrządów, które znaleźć możemy niemal w każdym domu. Jest niezastąpiony przy tworzeniu koktajli owocowych, warzywnych przecierów czy też drinków alkoholowych – wedle uznania użytkownika.

Budowa blendera

Tylko z pozoru budowa oraz parametry blendera nie mają znaczącego wpływu na jego efektywność. Wydajność pracy tego urządzenia zależy głównie od ilości nożyków, które posiada oraz ich rozmieszczenia. W dużym skrócie – im więcej nożyków, tym większe możliwości ma nasz blender. Prawidłowe ich rozmieszczenie z kolei, zmaksymalizuje efekt działań czyli stopień rozdrobnienia naszych owoców czy też warzyw.

jaki blender ręczny kupić

Dzięki zastosowaniu nożyków zaostrzonych z różnych stron, możemy zwiększyć dodatkowo powierzchnię cięcia. Oprócz tego w blenderze możemy znaleźć pojemnik na produkty, pokrywę oraz silnik napędowy.

Parametry blendera

Najogólniej rzecz ujmując, blendery stojące posiadają większą moc od tych ręcznych. Moc silnika ma bezpośrednie przełożenie na ilość obrotów nożyków na sekundę. Możemy zatem dojść do wniosku, że blendery stojące są bardziej wydajne, jednak wszystko zależy tu od naszych potrzeb i głównego celu zakupu.

Kolejnym ważnym parametrem wpływającym na pracę blendera jest materiał z jakiego wykonano nożyki. Słaba powłoka sprawi, że nożyki szybko staną się tępe, a to z kolei będzie prowadziło do zmniejszonej efektywności podczas pracy. Szybka wymiana to dodatkowe koszty serwisowe a w wypadku częstego użytkowania, może być ona znacznym źródłem uszczuplającym nasz budżet.

Rodzaje blenderów

Wyróżnić możemy dwie zasadnicze grupy blenderów:

blender ręczny – trzymany w ręce użytkownika, tego typu blender jest bezpośrednio wkładany do pojemnika z produktem, który chcemy zmiksować. Do tego typu blendera często producent dołącza dodatkowe akcesoria, np. pojemnik z ostrzami tnącymi. Kliknij by sprawdzić jakie blendery ręczne polecamy.

Blender BOSCH MSM88190 kupisz tutaj 

Kliknij by zapoznać się z pełną recenzją blendera Bosch MSM88190 bądź sprawdź aktualną cenę modelu Bosch MaxoMixx MSM88190.

blender kielichowy – wykorzystywany jako przyrząd stojący, w tym wypadku składniki wkładamy do zamontowanego pojemnika a następnie mieszamy. Kenwood Smoothie 2Go SMP060SI to jeden z ciekawszych blenderów sportowych- kliknij po więcej szczegółów na temat tego modelu.


Blender Kenwood smoothie 2GO SMP060si kupisz tutaj

Sprawdź jakie jeszcze blendery kielichowe polecamy- kliknij w link by przejść do artykułu.

Blender ręczny czy kielichowy?

Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Chcąc ułatwić wam podjęcie decyzji przygotowaliśmy tabelki przedstawiające zalety i wady wyboru każdego typu urządzenia.

Blender ręcznyblender ręczny

Zalety Wady
 • Małe rozmiary
 • Bardziej poręczny
 • Przeznaczony do miksowania mniejszej ilości produktów
 • Możesz miksować bezpośrednio w garnku czy misce
 • Niektóre modele są bezprzewodowe
 • Cicha praca
 • Łatwe czyszczenie
 • Niższa cena
 • Rozpryskiwanie składników przy zbyt dużej prędkości
 • Niższa moc przez co może mieć problem z blendowaniem twardych produktów
 • Krótki czas pracy- należy wyłączać żeby się nie przegrzał
 • Noże są odsłonięte w czasie pracy- większe niebezpieczeństwo dla użytkownika

Blender ręczny jest doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na małej wielkości urządzenia i łatwości czyszczenia. Polecany jest głównie osobom, które rzadko korzystają z tego typu sprzętu i wykorzystują go głównie do przygotowywania sosów i kremów. Jeśli jednak planujesz często korzystać z tego urządzenia to dla własnej wygody wybierz blender kielichowy.

Blender kielichowyBlender kielichowy

Zalety Wady
 • Gwarantuje dokładnie wymiksowanie dużej zawartości
 • Zazwyczaj ma większą moc
 • Nie rozpryskuje składników
 • Samodzielna praca
 • Poradzi sobie z twardymi produktami, np. kruszy lód
 • Stabilność dzięki przystawkom
 • Są bezpieczniejsze bo noże są na dnie kielicha
 • Wyższa cena
 • Zajmuje dużo miejsca
 • Więcej elementów do czyszczenia
 • Głośność

Wybór zależy tutaj od przeznaczenia naszego sprzętu oraz potrzeb. Okazjonalne użytkowanie blendera, zdejmuje z nas obowiązek posiadania dużego, mocnego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając blender

O ile ważne są osobiste preferencje użytkownika, tak jednak możemy wyróżnić kilka podstawowych kategorii, wedle których będzie ów wybór przebiegał. Zaliczyć do nich możemy cenę, przeznaczenie, komfort użytkowania, producenta oraz moc.

Cena

Zacząć należy od podstawowej kwestii czyli ceny zakupu. O ile najświeższe nowinki ze świata małego AGD z pewnością przyciągną wzrok nie jednego użytkownika, tak jednak cena zakupu szybko ostudzi ich zapał. Nie warto wybierać produktów najtańszych, które oferują wątpliwą jakość wyrobu, słabe warunki gwarancyjne a do tego ograniczone działanie.
blender ręczny ranking
Nie popadajmy jednak w przesadę i nie sięgajmy od razu po produkty z najwyższej półki cenowej. Dobry blender musi kosztować odpowiednią ilość gotówki, ale nie powinien być ponadprogramowym wydatkiem dla nas. Dobierzmy nasz sprzęt tak, aby zaspokoił nasze potrzeby i nie naruszał znacząco naszego budżetu.

Przeznaczenie

Kwestia kluczowa i pozwalająca nam zawęzić obszar poszukiwań. Podstawowe jest stwierdzenie, czy szukamy blendera ręcznego czy też kielichowego.

 • Blender ręczny przeznaczony jest głównie do przecierania i mieszania produktów. Przygotujesz w nim kremy, sosy i desery, zmiksujesz zupę. Idealnie w takich sytuacjach sprawdzi się blender ręczny Braun MultiQuick 9.
 • Blender kielichowy wykorzystywany jest do miksowania, rozdrabniania, ucierania i mieszania potraw. Przygotujesz w nim smoothie, koktajle, musy, wszelkiego rodzaju kremy czy sosy. Świetnie nadaje się do siekania orzechów, a także kruszenia lodu. Jednym z lepszych sprzętów w tej kategorii jest blender kielichowy BOSCH MMB43G2B – sprawdź recenzję

Komfort użytkowania

W zestawie z blenderem często otrzymamy garść dodatkowych gadżetów. Niektóre będą przydatne bardziej, inne zdadzą się nam niepotrzebne. Do najczęstszych dodatkowych elementów wyposażenia możemy zaliczyć dodatkowe pojemniki o różnych wielkościach czy też ubijaczki do śmietany lub białka.

Dla wygody, dobre jest posiadanie antypoślizgowych rączek w dodatkach oraz spodów. Ułatwi to znacząco proces sprzątania. Czasami możemy spotkać się z przystawką do mielenia kawy czy też wyciskania soków. Dobrze, gdy dodatkowe wyposażenie blendera możemy umyć razem z innymi naczyniami, oszczędzi to kłopotu przy korzystaniu ze zmywarki.

blender ręczny

Jeżeli zdecydujemy się na blender ręczny, pracę ułatwi nam również gumowa rączka. Dzięki niej unikniemy problemu ześlizgiwania się dłoni. Jeżeli posiadamy w kuchni miejsce przeznaczone dla naszego sprzętu, warto aby miał on uchwyt do zawieszenia na ścianie. Blender powinien być intuicyjny w montażu oraz demontażu, nie może też zajmować zbyt wiele miejsca w szafce. Łatwo zwijany przewód będzie zatem kolejnym atutem ułatwiającym nam pracę.

Bezpieczeństwo

Oprócz powyższego, warto zadbać o nasze bezpieczeństwo. Poszczególne pomoce na wypadek przypadkowego uruchomienia i zwolnienia końcówki w trakcie pracy mogą nas uchronić przed poważnym wypadkiem. Mechanizmy zabezpieczające powinny posiadać zarówno blender ręczny jak i również kielichowy. Świadome użytkowanie to bezpieczne użytkowanie.

Producent 

Wiąże się to z wcześniejszym, ale zasługuje na osobne miejsce w artykule. Dobry producent oferuje w pełni bezpieczne, funkcjonalne urządzenie, spełniające wszystkie wymogi. Jasne warunki gwarancyjne, odpowiednie materiały konstrukcyjne a do tego przejrzysta instrukcja obsługi to małe detale, ale ułatwiające nam w znacznym stopniu pracę z produktem.

jaki blender ręczny wybrać

Moc blendera

Jeżeli chodzi o moc, jest ona powiązana nie tylko z typem blendera. W poszczególnych kategoriach cenowych możemy znaleźć sprzęty o mniejszej oraz większej mocy. Wszystko zależy tutaj od przeznaczenia danego produktu. Zazwyczaj blendery kielichowe mają większą moc niż blendery ręczne. Wynika to z faktu, że w kielichu blendujemy więcej warzyw bądź owoców jednocześnie więc potrzebujemy większej mocy. Duża moc nie zawsze jest bardzo korzystna i nie należy zwracać uwagi tylko na nią. Niektórzy sprzedawcy eksponują moc swojego przedmiotu, aby przyciągnąć nieświadomych kupców i nakłonić ich do zakupu.

Dobrze dobrany blender ręczny to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Jeśli szukasz dobrego sprzętu, który pozwoli ci blendować większą ilość owoców bądź warzyw jednocześnie, zależy ci na komforcie użytkowania i czasie pracy to wybierz blender kielichowy. Natomiast jeśli posiadasz małą kuchnię, więc chcesz zaoszczędzić miejsca i zamierzasz sporadycznie korzystać z blendera by przygotować koktajle czy zmiksować zupę to kup blender ręczny. Blender zasługuje na odrobinę namysłu przy zakupie. Odpowiednio dobrane, posłuży nam przez długi czas.

Jedna myśl na temat “Jaki blender wybrać – ręczny czy kielichowy

 • 10 maja 2018 o 16:10
  Permalink

  Mi się bardziej podobają ręczne, jakoś lepiej się ich używa, teraz mam braun MultiQuick 9 i jest dobry 😉

   
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
34 ⁄ 17 =